И во летниот распуст гимназијалците од Струмица редат награди на меѓународни натпревари

Петок, 05 Јули 2019

Четиринаесет ученици од СОУ „Јане Сандански“ од Струмица, предводени од професорките, м-р Елена Лазарева и Божана Лазарова беа дел од 6-тиот меѓународен натпревар „Математика без граници“ (Mathematics Without Borders), кој се одржа од 29 јуни до 1 јули во Несебар, Бугарија.

Тие се натпреваруваа според возраста во различни категории, со математичари - прваци не само во своите земји, туку и во светот, и, како и секогаш, успешно ја претставија Струмичката гимназија, освојувајќи 7 медали, во индивидуално и тимско натреварување.

Ученикот Димитар Џорлев освои бронзен медал, како најуспешен во неговата категорија, 9-тата група, и тоа во сите четири сезони.

На индивидуалниот натпревар, во највисоката категорија, учениците Дмитар Звонимир Митев, Димитар Џорлев, Зора Лазарева и Зуле Николова освоија бронзени медали.

Бронзен медал струмичани освоија и на тимскиот натпревар, исто така во највисоката категорија, со тимот во состав: Дмитар Звонимир Митев, Зуле Николова и Катерина Стоилова.

Освен наградените, на натпреварот учествуваа и учениците: Крсте Симеонов, Кирил Христов, Анастасија Зимбакова, Виолета Џорлева, Мартина Горгиева, Стефани Стојанова, Роберт Јанев, Светлана Иванова и Викторија Терзиева.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Од 2 март Струмица го добива првиот Дом за стари лица

Од 2 март Струмица го добива првиот Дом за стари лица

Фев 21, 2020 Вести

Привршуваат финалните работи околу адаптирањето на поранешниот комплекс „Цареви кули“ над Струмица во приватен Дом за стари лица и Дневен центар – „От...

Изгубено е 14-годишно момче, Струмичката полиција го бара

Изгубено е 14-годишно момче, Струмичката полиција го бара

Фев 21, 2020 Вести

СВР Струмица денеска попладне информираше дека вчера околу 11:00 часот, И.Р. (41) од село Баница, струмичко, пријавил во Полициската станица во Струми...

Направен е редоследот на карневалистите за поворката на Струмичкиот карневал на 29 февруари

Направен е редоследот на карневалистите за поворката на Стру…

Фев 20, 2020 Вести

Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, во присуство на претставници на карневалските групи, вечерва во Домот на АРМ во Струмица го направи ред...

Дел од периферијата на градот Струмица четири часа ќе биде без струја, погледнете каде

Дел од периферијата на градот Струмица четири часа ќе биде б…

Фев 20, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 21 февруари), во периодот од 09:00 до 13:00 часот ќе биде прекинато снабдувањето со еле...

Амбасадорката Рејчел Галовеј го вкуси виното „Таис“, ја посети винаријата на „Грозд“

Амбасадорката Рејчел Галовеј го вкуси виното „Таис“, ја посе…

Фев 20, 2020 Вести

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј, во придружба на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски и претседателот на Советот, Марјан Даскаловски, де...

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј е во дводневна посета на Струмица

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј е во дводневна посета…

Фев 20, 2020 Вести

Амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија, Рејчел Галовеј, денеска и утре е во дводневна работна посета на Струмица. Работната посета ја за...

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка крстосница беше половина час во прекин

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка…

Фев 20, 2020 Вести

Денеска околу 09:30 часот на излезот од Струмица кон Валандово, кај Куклишка крстосница, се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил и запрежно во...

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка кај Куклишка раскрсница

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка ка…

Фев 20, 2020 Вести

АМСМ информира дека од 10:00 часот сообраќајот на патниот правец Струмица - Валандово кај Куклишка крстосница, поради случена сообраќајна незгода, е в...