Против осум угостителски објекти покрената прекршочна пријава од полицијата за пуштање гласна музика, пронајдени малолетници кои пиеле алкохол

Понеделник, 08 Јули 2019

Струмичката полиција до Основниот суд во Струмица покрена прекршочни пријави против 8 угостителски објекти од Струмица, каде се констатирани прекршок по член 8 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир - пуштање гласна музика. Тие ќе се соочат со парична казна која се движи од 500 до 1000 евра во денарска противвредност и плус 200 до 500 евра за одговорното лице на угостителскиот објект.

Од СВР Струмица апелираат до сопствениците на угостителските објекти, кафулиња, дискотеки, ноќни барови и други, да внимаваат на силината на музиката што ја пуштаат во нивните локали или ја свират музички групи.

Секторот за внатрешни работи - Струмица, во рамките на своите надлежности во текот на месец јуни и почетокот на овој месец презеде интензивни мерки и активности самостојно или во содејство со надлежни инспекциски служби, имајќи ја во предвид зголемената раздвиженост во угостителските објекти, пред се во кафулињата, на летните тераси и во дискотеките, во кои забележително е присуството на млади, посебно во вечерните часови.

Активностите на полициските службеници беа насочени на присуството на малолетници во угостителски објекти после 24:00 часот, точењето алкохолни пијалоци на малолетни лица и прегласната музика која неретко ги вознемирува граѓаните, а пред се оние што живеат во близина на угостителските објекти. Активностите пак на инспекциските служби беа насочени на неиздавање фискални сметки, неводење книга за дневни финансиски извештаи…

На подрачјето Полициската станица Струмица, при контрола во угостителските објекти, во 6 угостителски објекти констатирани се 6 прекршока по член 21 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир - овозможување присуство на малолетници подоцна од 24:00 часот.

Секторот за внатрешни работи - Струмица, апелира, угостителите да не дозволуваат присуство на малолетници во угостителските објекти по 24:00 часот, ниту да ги послужуваат со алкохолни пијалаци.

При извршените контроли во угостителските објекти на подрачјето на Полициската станица Струмица, покрај констатираните прекршоци во 3 угостителски објекти откриени се 3 кривични дела „точење алкохолни пијалоци на малолетници“, предвидени во член 204 од Кривичниот закон.

Во содејство пак со надлежни инспекциски служи во 4 угостителски објекти откриени се 4 прекршока, односно не води книга за дневни финансиски извештај, во 2 угостителски објекти констатирани се 2 прекршока, не издавање на фискална сметка, а во 1 угостителски објект констатиран е 1 прекршок од Законот за приватно обезбедување.

Ваквите интензивни мерки и активности на полициските службеници самостојно и во координација со надлежни инспекциски служби ќе продолжат да се реализират и во претстојниот период.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Од 2 март Струмица го добива првиот Дом за стари лица

Од 2 март Струмица го добива првиот Дом за стари лица

Фев 21, 2020 Вести

Привршуваат финалните работи околу адаптирањето на поранешниот комплекс „Цареви кули“ над Струмица во приватен Дом за стари лица и Дневен центар – „От...

Изгубено е 14-годишно момче, Струмичката полиција го бара

Изгубено е 14-годишно момче, Струмичката полиција го бара

Фев 21, 2020 Вести

СВР Струмица денеска попладне информираше дека вчера околу 11:00 часот, И.Р. (41) од село Баница, струмичко, пријавил во Полициската станица во Струми...

Направен е редоследот на карневалистите за поворката на Струмичкиот карневал на 29 февруари

Направен е редоследот на карневалистите за поворката на Стру…

Фев 20, 2020 Вести

Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, во присуство на претставници на карневалските групи, вечерва во Домот на АРМ во Струмица го направи ред...

Дел од периферијата на градот Струмица четири часа ќе биде без струја, погледнете каде

Дел од периферијата на градот Струмица четири часа ќе биде б…

Фев 20, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 21 февруари), во периодот од 09:00 до 13:00 часот ќе биде прекинато снабдувањето со еле...

Амбасадорката Рејчел Галовеј го вкуси виното „Таис“, ја посети винаријата на „Грозд“

Амбасадорката Рејчел Галовеј го вкуси виното „Таис“, ја посе…

Фев 20, 2020 Вести

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј, во придружба на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски и претседателот на Советот, Марјан Даскаловски, де...

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј е во дводневна посета на Струмица

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј е во дводневна посета…

Фев 20, 2020 Вести

Амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија, Рејчел Галовеј, денеска и утре е во дводневна работна посета на Струмица. Работната посета ја за...

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка крстосница беше половина час во прекин

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка…

Фев 20, 2020 Вести

Денеска околу 09:30 часот на излезот од Струмица кон Валандово, кај Куклишка крстосница, се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил и запрежно во...

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка кај Куклишка раскрсница

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка ка…

Фев 20, 2020 Вести

АМСМ информира дека од 10:00 часот сообраќајот на патниот правец Струмица - Валандово кај Куклишка крстосница, поради случена сообраќајна незгода, е в...