Против осум угостителски објекти покрената прекршочна пријава од полицијата за пуштање гласна музика, пронајдени малолетници кои пиеле алкохол

Понеделник, 08 Јули 2019

Струмичката полиција до Основниот суд во Струмица покрена прекршочни пријави против 8 угостителски објекти од Струмица, каде се констатирани прекршок по член 8 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир - пуштање гласна музика. Тие ќе се соочат со парична казна која се движи од 500 до 1000 евра во денарска противвредност и плус 200 до 500 евра за одговорното лице на угостителскиот објект.

Од СВР Струмица апелираат до сопствениците на угостителските објекти, кафулиња, дискотеки, ноќни барови и други, да внимаваат на силината на музиката што ја пуштаат во нивните локали или ја свират музички групи.

Секторот за внатрешни работи - Струмица, во рамките на своите надлежности во текот на месец јуни и почетокот на овој месец презеде интензивни мерки и активности самостојно или во содејство со надлежни инспекциски служби, имајќи ја во предвид зголемената раздвиженост во угостителските објекти, пред се во кафулињата, на летните тераси и во дискотеките, во кои забележително е присуството на млади, посебно во вечерните часови.

Активностите на полициските службеници беа насочени на присуството на малолетници во угостителски објекти после 24:00 часот, точењето алкохолни пијалоци на малолетни лица и прегласната музика која неретко ги вознемирува граѓаните, а пред се оние што живеат во близина на угостителските објекти. Активностите пак на инспекциските служби беа насочени на неиздавање фискални сметки, неводење книга за дневни финансиски извештаи…

На подрачјето Полициската станица Струмица, при контрола во угостителските објекти, во 6 угостителски објекти констатирани се 6 прекршока по член 21 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир - овозможување присуство на малолетници подоцна од 24:00 часот.

Секторот за внатрешни работи - Струмица, апелира, угостителите да не дозволуваат присуство на малолетници во угостителските објекти по 24:00 часот, ниту да ги послужуваат со алкохолни пијалаци.

При извршените контроли во угостителските објекти на подрачјето на Полициската станица Струмица, покрај констатираните прекршоци во 3 угостителски објекти откриени се 3 кривични дела „точење алкохолни пијалоци на малолетници“, предвидени во член 204 од Кривичниот закон.

Во содејство пак со надлежни инспекциски служи во 4 угостителски објекти откриени се 4 прекршока, односно не води книга за дневни финансиски извештај, во 2 угостителски објекти констатирани се 2 прекршока, не издавање на фискална сметка, а во 1 угостителски објект констатиран е 1 прекршок од Законот за приватно обезбедување.

Ваквите интензивни мерки и активности на полициските службеници самостојно и во координација со надлежни инспекциски служби ќе продолжат да се реализират и во претстојниот период.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Се бара продавачка за продавница во Градскиот пазар

Се бара продавачка за продавница во Градскиот пазар

Сеп 18, 2019 Веб Билборд

Продавница за прехранбени производи, што се наоѓа во Градскиот пазар „Глобал“ во Струмица има потреба од продавачка. Подетални информации и пријавувањ...

Жителите од неколку села во општината Босилово се без вода за пиење

Жителите од неколку села во општината Босилово се без вода з…

Сеп 18, 2019 Вести

Жителите од населените места Босилово, Турново, Секирник, Радово, Бориево, Еднокуќево и Робово во општина Босилово, денеска останаа без вода за пиење...

Лекарите и медицинскиот персонал во Струмица излегоа пред болницата на протест

Лекарите и медицинскиот персонал во Струмица излегоа пред бо…

Сеп 18, 2019 Вести

Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“, денеска од 11:00 до 11:30 часот пред „главната болница“ на ЈЗУ „Општа Болница“ во Струмица, ...

Роди ме мајко како Ѓурѓа, па фрли ме на буниште

Роди ме мајко како Ѓурѓа, па фрли ме на буниште

Сеп 18, 2019 Магазин

Под наслов „Роди ме мајко како Ѓурѓа, па фрли ме на буниште“, порталот „Слободен печат“ пишува за струмичанката Ѓурѓа Ѓоргиева од струмичкото село Ста...

Во Струмица ќе се организира Меморијален турнир во одбојка во чест на професорот Илија Караманов

Во Струмица ќе се организира Меморијален турнир во одбојка в…

Сеп 17, 2019 Вести

Во Струмица на 21 и 22 септември ќе се организира Меѓународен турнир во одбојка за жени, во чест на професорот, поранешен одбојкар и тренер, кој почин...

Никола Ѓоргиев: Ние сме репрезентација со толкави „муда“

Никола Ѓоргиев: Ние сме репрезентација со толкави „муда“

Сеп 17, 2019 Вести

Словенија се домаќини, публика, еуфорија, аспирации за медал. А, ја праша ли некој Македонија? Го праша ли некој Никола Ѓоргиев? Го праша „ЕКИПА“ по ф...

Уште една историска победа - Македонците ги победија и Словенците дома

Уште една историска победа - Македонците ги победија и Слове…

Сеп 17, 2019 Вести

Македонија има шанси за пласман во наредната рунда. Уште една историска победа на македонската одбојкарска репрезентација во Љубљана, по Белорусија ја...

Петнаесет персонални асистенти ја поминаа обуката, ќе им помагаат на лица со попреченост

Петнаесет персонални асистенти ја поминаа обуката, ќе им пом…

Сеп 17, 2019 Вести

Услугата персонална асистенција од денеска во Струмица ќе ја нудат уште 15 нови лица на кои им се доделени сертификатите за персонална асистенција, от...