Граѓаните реагираат, градоначалникот на Струмица ги слушна нивните поплаки, со полицијата ќе ги зачестат контролите и ќе казнуваат

Среда, 17 Јули 2019

Граѓаните на Струмица во изминатиот период низ социјалните мрежи вознемирено реагираат за нарушување на мирот и спокојот од прегласната музика во доцните ноќни часови, од силното „брмчење“ и возење мотори од малолетници по струмичките булевари, реагираа и за узурпирање на тротоарите, зелените површини и малите улици од паркирани возила, движењето по улиците на запрежни коли.

Градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски и началникот на СВР Струмица, Танчо Пројковски, заедно со своите соработници, денеска имаа работен состанок во кабинетот на градоначалникот на Струмица. Ќе работат заедно на зголемување на безбедноста и мирот на граѓаните, ќе ги зачестат контролите и наместо само опомени, ќе ги казнуваат сите кои не ги почитуваат правилата и прописите.

„Заклучивме дека со координирана акција на сите субјекти можеме да придонесеме за безбедноста и мирот на граѓаните. Најважен чинител во ова наша заложба се граѓаните, кои се загрижени за доброто на општинатa и да дадат поддршка на овие акции за да можеме полесно да ги надминеме проблемите кои се јавуваат“ - рече градоначалникот Јаневски.

Од Струмичката полиција велат дека заеднички се разгледани одредени состојби во градот во делот на сообраќајот и во делот на бучавата.

„Ние како полиција детектиравме повеќе улици во градот каде се врши непрописно паркирање и со тоа се попречува нормалното одвивање на сообраќајот како на возилата, така и на пешаците. Преземаме мерки за бучавата која ја предизвикуваат угостителски објекти со пуштање гласна музика и при тоа се констатирани повеќе прекршоци, како и присуство на малолетници и точење алкохол на нив“ - рече Томе Весев, началник на полиција при СВР Струмица.

Весев вели дека сепак најголем проблем за полицијата се малолетниците кои управуваат моторцикли и во последните години има експанзија на управување такви возила. И покрај преземените акции од страна на полицијата, сепак потребно е да функционира системот на ефектуирање на изречените казни и тоа како кон децата, така и кон родителите.

Градоначалникот Јаневски ги охрабрува граѓаните да реагираат и да ги пријавуваат ваквите појави, бидејќи на тој начин побрзо ќе се дејствува и ќе се помогне за полесно функционирање на институциите во општеството.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Од Струмица ќе бидат испратени прехранбени пакети за сиромашни семејства во кризните подрачја Куманово и Дебар

Од Струмица ќе бидат испратени прехранбени пакети за сиромаш…

Апр 06, 2020 Вести

Волонтери на Општинскиот кризен штаб при Општина Струмица подготвуваат 700 прехранбени пакети за сиромашни семејства во кризните подрачја, односно опш...

„Комуналец“ направи целосна дезинфекција на затворениот пазар во Трговскиот центар „Глобал“

„Комуналец“ направи целосна дезинфекција на затворениот паза…

Апр 06, 2020 Вести

ЈПКД „Комуналец“ во соработка со специјализирана фирма за дезинфекција од Скопје изврши целосно чистење и дезинфекција и на Трговскиот центар „Глобал“...

Починаа три лица заболени со коронавирус, денеска 15 нови позитивни случаи

Починаа три лица заболени со коронавирус, денеска 15 нови по…

Апр 06, 2020 Вести

Регистрирани се 15 нови случаи на коронавирус во земјава, по градови: Скопје – 4, Куманово – 8, Тетово – 1, Струга – 1 и Штип – 1. Со ова, вкупната бр...

Полицијата поднесе кривични пријави против 15 струмичани за непочитување полициски час

Полицијата поднесе кривични пријави против 15 струмичани за …

Апр 06, 2020 Вести

СВР Струмица вчера до Основно јавно обвинителство во Струмица има поднесено кривични пријави против 15 лица, кои во претходниот период ја прекршиле за...

СВР Струмица ги повикува фирмите кои работат во 3-та и 4-та смена да си обезбедат дозволи за движење на своите вработени

СВР Струмица ги повикува фирмите кои работат во 3-та и 4-та …

Апр 06, 2020 Вести

Секторот за внатрешни работи Струмица, апелира до сите правни лица и компании на подрачјето кои работат во 3-та и 4-та смена на своите вработени да им...

Од среда полицискиот час започнува во 16:00 часот, викендот целосна забрана на движење

Од среда полицискиот час започнува во 16:00 часот, викендот …

Апр 06, 2020 Вести

Владата на Република Северна Македонија на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб...

Објавена нова сликовница од струмичанецот Ване Костуранов

Објавена нова сликовница од струмичанецот Ване Костуранов

Апр 06, 2020 Вести

Новата книга за деца од познатиот македонски илустратор и уметник од Струмица, Ване Костуранов, насловена „Девојчето и градот“, излезе од печат во изд...

ИЈЗ со корекција на бројките: Две лица од карантин во околината на Гостивар и Тетово се со место на живеење во Струмица и Радовиш

ИЈЗ со корекција на бројките: Две лица од карантин во околин…

Апр 05, 2020 Вести

Според најновите информации од Институтот за јавно здравје, по направената епидемиолошка анкета на двете лица пријавени во Гостивар е утврдено дека ед...