Испечатете ја страната

Граѓаните реагираат, градоначалникот на Струмица ги слушна нивните поплаки, со полицијата ќе ги зачестат контролите и ќе казнуваат

Среда, 17 Јули 2019

Граѓаните на Струмица во изминатиот период низ социјалните мрежи вознемирено реагираат за нарушување на мирот и спокојот од прегласната музика во доцните ноќни часови, од силното „брмчење“ и возење мотори од малолетници по струмичките булевари, реагираа и за узурпирање на тротоарите, зелените површини и малите улици од паркирани возила, движењето по улиците на запрежни коли.

Градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски и началникот на СВР Струмица, Танчо Пројковски, заедно со своите соработници, денеска имаа работен состанок во кабинетот на градоначалникот на Струмица. Ќе работат заедно на зголемување на безбедноста и мирот на граѓаните, ќе ги зачестат контролите и наместо само опомени, ќе ги казнуваат сите кои не ги почитуваат правилата и прописите.

„Заклучивме дека со координирана акција на сите субјекти можеме да придонесеме за безбедноста и мирот на граѓаните. Најважен чинител во ова наша заложба се граѓаните, кои се загрижени за доброто на општинатa и да дадат поддршка на овие акции за да можеме полесно да ги надминеме проблемите кои се јавуваат“ - рече градоначалникот Јаневски.

Од Струмичката полиција велат дека заеднички се разгледани одредени состојби во градот во делот на сообраќајот и во делот на бучавата.

„Ние како полиција детектиравме повеќе улици во градот каде се врши непрописно паркирање и со тоа се попречува нормалното одвивање на сообраќајот како на возилата, така и на пешаците. Преземаме мерки за бучавата која ја предизвикуваат угостителски објекти со пуштање гласна музика и при тоа се констатирани повеќе прекршоци, како и присуство на малолетници и точење алкохол на нив“ - рече Томе Весев, началник на полиција при СВР Струмица.

Весев вели дека сепак најголем проблем за полицијата се малолетниците кои управуваат моторцикли и во последните години има експанзија на управување такви возила. И покрај преземените акции од страна на полицијата, сепак потребно е да функционира системот на ефектуирање на изречените казни и тоа како кон децата, така и кон родителите.

Градоначалникот Јаневски ги охрабрува граѓаните да реагираат и да ги пријавуваат ваквите појави, бидејќи на тој начин побрзо ќе се дејствува и ќе се помогне за полесно функционирање на институциите во општеството.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Двајца струмичани преку МојДДВ #МојаНаграда вечерва добија по 100.000 денари

Двајца струмичани преку МојДДВ #МојаНаграда вечерва добија п…

Апр 04, 2020 Вести

Петнаесет граѓани од земјава кои до 31 март скенирале фискални сметки, вечерва добија по 100.000 денари. Станува збор за четвртото коло од наградната ...

53 нови случаи позитивни на Ковид-19

53 нови случаи позитивни на Ковид-19

Апр 04, 2020 Вести

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. По градови: Скопје ...

Костадинов: Во ова тешко време, мора да бидеме хумани и солидарни

Костадинов: Во ова тешко време, мора да бидеме хумани и соли…

Апр 04, 2020 Вести

Портпаролот на СДСМ и до неодамна пратеник, Костадин Костадинов, кој е дел од волонтерскиот тим на Општина Струмица, вели дека во ова тешко време, мор...

Семејството Заеви донира прехранбени пакети за сиромашни семејства, а ќе се делат преку Општинскиот штаб за заштита и спасување

Семејството Заеви донира прехранбени пакети за сиромашни сем…

Апр 04, 2020 Вести

Големи колични на хуманитарни пакети со основни прехранбени продукти за социјално загрозени семејства обезбеди семејството на поранешниот премиер, Зор...

Пазарите во Струмица утре (сабота) ќе работат до 14:00 часот

Пазарите во Струмица утре (сабота) ќе работат до 14:00 часот

Апр 03, 2020 Вести

ЈПКД „Комуналец“ Струмица ги известува сите граѓани дека утре, (сабота, 4 април), сите пазари за прехранбени и земјоделски производи на отворено, вклу...

ЕВН Македонија донира 200.000 евра за медицинска опрема и материјали

ЕВН Македонија донира 200.000 евра за медицинска опрема и ма…

Апр 03, 2020 Вести

ЕВН Македонија донира 200.000 евра на Министерството за здравство за набавка на медицинска опрема и материјали за потребите на јавниот здравствен сист...

СВР Струмица до Јавното обвинителство пријави 27 лица за прекршување на забраната за движење

СВР Струмица до Јавното обвинителство пријави 27 лица за пре…

Апр 03, 2020 Вести

СВР Струмица до надлежните обвинителства поднесе 35 кривични пријави против 36 лица, кои во претходниот период ја прекршиле забраната за движење, од к...

Уште двајца пациенти починаа од коронавирус, денеска 46 нови случаи

Уште двајца пациенти починаа од коронавирус, денеска 46 нови…

Апр 03, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст о...