Пратеници, советници, министри, градоначалници, директори од СДСМ, ова лето на средби со граѓаните

Четврток, 18 Јули 2019

„СДСМ е на власт само две години, а позитивните промени во земјата ги забележуваме на секој чекор“, вели младата социјалдемократка, Венерка Ристовска од Општинската организација на СДСМ во Струмица, која на денешната прес конференција најави дека ова лето, пратеници, советници, министри, градоначалници, директори на јавни и општествени установи, истакнати активисти и експерти од различни областии со различни специјалности, ќе имат средби со граѓаните.

Интегрален текст од прес конференцијата

СДСМ е на власт само две години, а позитивните промени во земјата ги забележуваме на секој чекор. Беше тешко и немавме многу време за ослободување на заробената и ограбена држава и создавање на услови за нормално функционирање на општеството и државата, но сепак, успеавме.

Клучните ветувања се исполнуваат. Едно по едно и од ден во ден, се повеќе.

Сведоци сме, борбата против сиромаштијата и за демократијата започна и континуирано се води во секој сегмент од нашето општество и на секоја педа од нашата земја. Стандардот на граѓаните постојано се зголемува – се намалуваат давачките и трошоците, а се зголемуваат платите, пензиите и сите останати приходи. Истовремено, се зголемуваат производството, инвестициите, вработувањата, социјалните програми, стандардот и позитивната атмосфера, а демократските процеси не запираат. Земјата станува градилиште, а борбата против корупцијата и криминалот започна и во најутврдените и највисоките бастиони и општествени структури – таму каде што пред две години воопшто не можеше ни да се замисли.

Нашата земја од земја во изолација стана земја лидер во регионот. Земја за пример, земја со многу пријатели, земја во која се градат перспективите и иднината, земја која во скора иднина младите веќе нема да ја напуштаат во потрага по гола егзистенција.

Но, СДСМ не застанува тука.

Зборот е збор и СДСМ секогаш останува со граѓаните.

Ова лето - пратеници, советници, министри, градоначалници, директори на јавни и општествени установи, истакнати активисти и експерти од различни областии со различни специјалности, повторно се на средба со граѓаните. Секој ден и во секое населено место, секаде каде што живеат луѓе и каде што има проблеми, насекаде каде што може да се помогне и насекаде каде што можат да се подобрат условите за работа и живеење.

Уште еднаш заеднички да ги евидентираме најургентните и највиталните проблеми и да ги пронајдеме најдобрите и најефикасните решенија. На тој начин, сите тие евидентирани проблеми и решенија во наредниот период ќе станат задачи и обврски за функционерите на СДСМ, за државните органи и институции, за државата и за нашата заедничка подобра иднина.

Почитувани,

Затоа да не ги штедиме пратениците, советниците, министрите, градоначалниците, директорите и активистите на СДСМ. Тие ќе дојдат во вашите средини, но и вие слободно побарајте ги и обратете се до нив. Наше е да бараме, а нивно е да слушаат и исполнуваат. Тоа е политиката на новото време и државата во која можеме убаво да живееме.

Зборот е збор и СДСМ секогаш останува со граѓаните.

За подобар живот и за подобра иднина за сите - мораме да се соочиме со вистината. Најискрено и најчовечки да ги нотираме состојбите - да им се спротивставуваме и да ги критикуваме пропустите и негативностите, но и да ги пофалиме успесите.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Се бара продавачка за продавница во Градскиот пазар

Се бара продавачка за продавница во Градскиот пазар

Сеп 18, 2019 Веб Билборд

Продавница за прехранбени производи, што се наоѓа во Градскиот пазар „Глобал“ во Струмица има потреба од продавачка. Подетални информации и пријавувањ...

Жителите од неколку села во општината Босилово се без вода за пиење

Жителите од неколку села во општината Босилово се без вода з…

Сеп 18, 2019 Вести

Жителите од населените места Босилово, Турново, Секирник, Радово, Бориево, Еднокуќево и Робово во општина Босилово, денеска останаа без вода за пиење...

Лекарите и медицинскиот персонал во Струмица излегоа пред болницата на протест

Лекарите и медицинскиот персонал во Струмица излегоа пред бо…

Сеп 18, 2019 Вести

Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“, денеска од 11:00 до 11:30 часот пред „главната болница“ на ЈЗУ „Општа Болница“ во Струмица, ...

Роди ме мајко како Ѓурѓа, па фрли ме на буниште

Роди ме мајко како Ѓурѓа, па фрли ме на буниште

Сеп 18, 2019 Магазин

Под наслов „Роди ме мајко како Ѓурѓа, па фрли ме на буниште“, порталот „Слободен печат“ пишува за струмичанката Ѓурѓа Ѓоргиева од струмичкото село Ста...

Во Струмица ќе се организира Меморијален турнир во одбојка во чест на професорот Илија Караманов

Во Струмица ќе се организира Меморијален турнир во одбојка в…

Сеп 17, 2019 Вести

Во Струмица на 21 и 22 септември ќе се организира Меѓународен турнир во одбојка за жени, во чест на професорот, поранешен одбојкар и тренер, кој почин...

Никола Ѓоргиев: Ние сме репрезентација со толкави „муда“

Никола Ѓоргиев: Ние сме репрезентација со толкави „муда“

Сеп 17, 2019 Вести

Словенија се домаќини, публика, еуфорија, аспирации за медал. А, ја праша ли некој Македонија? Го праша ли некој Никола Ѓоргиев? Го праша „ЕКИПА“ по ф...

Уште една историска победа - Македонците ги победија и Словенците дома

Уште една историска победа - Македонците ги победија и Слове…

Сеп 17, 2019 Вести

Македонија има шанси за пласман во наредната рунда. Уште една историска победа на македонската одбојкарска репрезентација во Љубљана, по Белорусија ја...

Петнаесет персонални асистенти ја поминаа обуката, ќе им помагаат на лица со попреченост

Петнаесет персонални асистенти ја поминаа обуката, ќе им пом…

Сеп 17, 2019 Вести

Услугата персонална асистенција од денеска во Струмица ќе ја нудат уште 15 нови лица на кои им се доделени сертификатите за персонална асистенција, от...