СДСМ: Подобри услови за децата од предучилишна возраст

Понеделник, 22 Јули 2019

Вернерка Ристовска од ОО на СДСМ во Струмица на денешната прес конференција вели дека власта предводена од СДСМ и на централно и локално ниво, најмладите, децата, ги стави во своите приоритети.

Интегрален текст од прес конференцијата:

За Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, зборот даден пред Вас е збор и тој важи. Ветеното се исполнува, животот се подобрува, насекаде и за сите. Во сите области и за сите категории граѓани, се случуваат позитивни промени.

Власта предводена од СДСМ и на централно и локално ниво, најмладите, децата, ги стави во своите приоритети, затоа што нивниот правилен раст и развој создава здрави граѓани на нашето општество. А кога приоритетите ќе се совпаднат, резултатите се видливи.

Во континуитет се модернизираат сместувачките капацитети за децата од предучилишна возраст. Но, со зголемувањето на нивниот број, се работи на обезбедување на современи услови за престој на децата.

Во блокот 36 во поранешната касарна ќе се гради нова градинка . Општината и Владата на Република Северна Македонија имаа слух за потребите на граѓаните и оваа есен ќе започне реализацијата на овој проект. Во новата градинка која ќе биде изградена по најсовремени стандарди, ќе бидат згрижени 250 деца.

Од оваа есен нови згрижувачки капацитети за децата од предучилишна возраст ќе има и во населените места Куклиш и Муртино. Со преадаптација на постоечки објекти се обезбеди згрижување за 80 дечиња. Со ова, подеднакво право на бенефитите од ваквото згрижување на децата добиваат и граѓаните од овие села.

Грижата за најмладите не застанува тука. Во клон 4 на градинката „Детска радост“ кај Црвен крст ќе се врши реконструкција, во клон 2 доградба на уште четири простории, а во поранешното училиште „Јахја Кемал“ ќе се пренаменат простории за целодневен престој на деца на возраст од 6 до 10 години.

Почитувани граѓани,

Ете вака, оваа власт се грижи за вашите деца. СДСМ е ваш партнер. Заедно ќе ги утврдуваме приоритетите, ќе ги решаваме проблемите и ќе создаваме подобар живот за сите. За нас зборот важи.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Од 2 март Струмица го добива првиот Дом за стари лица

Од 2 март Струмица го добива првиот Дом за стари лица

Фев 21, 2020 Вести

Привршуваат финалните работи околу адаптирањето на поранешниот комплекс „Цареви кули“ над Струмица во приватен Дом за стари лица и Дневен центар – „От...

Изгубено е 14-годишно момче, Струмичката полиција го бара

Изгубено е 14-годишно момче, Струмичката полиција го бара

Фев 21, 2020 Вести

СВР Струмица денеска попладне информираше дека вчера околу 11:00 часот, И.Р. (41) од село Баница, струмичко, пријавил во Полициската станица во Струми...

Направен е редоследот на карневалистите за поворката на Струмичкиот карневал на 29 февруари

Направен е редоследот на карневалистите за поворката на Стру…

Фев 20, 2020 Вести

Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, во присуство на претставници на карневалските групи, вечерва во Домот на АРМ во Струмица го направи ред...

Дел од периферијата на градот Струмица четири часа ќе биде без струја, погледнете каде

Дел од периферијата на градот Струмица четири часа ќе биде б…

Фев 20, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 21 февруари), во периодот од 09:00 до 13:00 часот ќе биде прекинато снабдувањето со еле...

Амбасадорката Рејчел Галовеј го вкуси виното „Таис“, ја посети винаријата на „Грозд“

Амбасадорката Рејчел Галовеј го вкуси виното „Таис“, ја посе…

Фев 20, 2020 Вести

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј, во придружба на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски и претседателот на Советот, Марјан Даскаловски, де...

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј е во дводневна посета на Струмица

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј е во дводневна посета…

Фев 20, 2020 Вести

Амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија, Рејчел Галовеј, денеска и утре е во дводневна работна посета на Струмица. Работната посета ја за...

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка крстосница беше половина час во прекин

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка…

Фев 20, 2020 Вести

Денеска околу 09:30 часот на излезот од Струмица кон Валандово, кај Куклишка крстосница, се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил и запрежно во...

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка кај Куклишка раскрсница

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка ка…

Фев 20, 2020 Вести

АМСМ информира дека од 10:00 часот сообраќајот на патниот правец Струмица - Валандово кај Куклишка крстосница, поради случена сообраќајна незгода, е в...