СДСМ: За само две години Владата покажа што значи вистинска грижа за граѓаните

Четврток, 25 Јули 2019

„За само две години Владата предводена од СДСМ покажа што значи вистинска грижа за граѓаните“ – вели Каролина Дончева, член на Извршниот одбор на ОО на СДСМ во Струмица на денешната прес конференција.

Интегрален текст од прес конференцијата:

За Владата предводена од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, сите сме еднакви, секој човек е важен. Затоа во сите области се спроведуваат реформи, кои носат подобар живот и даваат надеж за сите нас. Заедно одиме напред. Зборот важи.

За само две години Владата предводена од СДСМ покажа што значи вистинска грижа  за граѓаните, обезбедувајќи повеќе пари за нив и нивните семејства.

За прв пат во Македонија се воведе минимален гарантиран приход со цел најранливите категории да ги извлече од сиромаштија, но и се воведе целосно нов концепт за заштита на граѓаните и на детските права, како и за активирање на пазарот на трудот на работоспособните кои што користеа социјална помош.

Со отворањето на системот за лицата со ниски примања се зголемува бројот на корисници на детски додаток од 3.200, тој ќе порасне на 73.500.

Со воведувањето на новото право – додаток за образование наменето за деца од основното и средното образование и од семејства со ниски примања, 64.316 деца ќе примаат образовен додаток, наместо 3.800.

Социјалната реформа го зголеми социјалниот надоместок за 300 отсто.

Платите продолжуваат да растат.

Вработените во детските градинки добија повисоки плати за 16 отсто. Во септември е планирано ново покачување на платите од 5 отсто, со што вработените во детска заштита за една година ќе имаат зголемување од 21 отсто што е најголемо досега.

Платите на социјалните работници се зголемија за 22 отсто, со што се враќа достоинството на социјалниот работник.

Се воведува и социјална пензија за граѓаните кои го граделе нашето општество. Оваа мерка ќе ја користат повеќе од 6.000 граѓани на возраст од над 65 години, кои немаат работен стаж и друг извор на приход.

Почитувани граѓани,

Владата предводена од СДСМ ќе продолжи со реформите во социјалната сфера  градејќи општество кое е заедничко, праведно и еднакво. За оваа Влада, зборот важи.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Скопје струмичките одбојкари поразени од „Вардар“

Во Скопје струмичките одбојкари поразени од „Вардар“

Фев 24, 2020 Вести

Одбојкарите на „ЏИО Струмица“ денеска на гости го загубија натпреварот со скопски „Вардар“ во рамките на второто коло од Втора фаза-1 на нашата најсил...

Ловното друштво „Гоце Делчев“ од Босилово ја одржа традиционалната Ловечка вечер

Ловното друштво „Гоце Делчев“ од Босилово ја одржа традицион…

Фев 24, 2020 Вести

И ловџиите од општина Босилово ја завршија ловната сезона со традиционалната Ловечка вечер која се одржа викендот во хотелот „Цар Самуил“ во Банско. ...

Македонија го подигна степенот на подготвеност за превенција од Корона вирусот

Македонија го подигна степенот на подготвеност за превенција…

Фев 24, 2020 Вести

Се подигнува степенот на подготвеност за превенција од и справување со евентуални заболени од корона вирусот. Заради новонастаната состојба со корона ...

Исчезнато уште едно лице од струмичко

Исчезнато уште едно лице од струмичко

Фев 24, 2020 Вести

СВР Струмица денеска информираше дека вчера во 16:20 часот 28-годишната Е.К. од село Ангелци, општина Василево, пријавила дека нејзиниот сопруг Т.К. и...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на средба со граѓани од Струмичкиот регион

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на сред…

Фев 23, 2020 Вести

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во рамките на „Обнова за Македонија“ денеска ги посети населените места во Струмичкиот регион: Ве...

Младите Социјалдемократи одржаа трибина во Струмица, говореа за мерките и придобивките во земјоделство

Младите Социјалдемократи одржаа трибина во Струмица, говореа…

Фев 23, 2020 Вести

„Речиси една деценија пазарите ни беа затворени, моите родители се соочува со проблеми при пласман на производите. Или производите остануваа непрода...

25 години Салон за бела техника „МИЛД“ – од 25 февруари ПОПУСТ до 25%

25 години Салон за бела техника „МИЛД“ – од 25 февруари ПОПУ…

Фев 23, 2020 Маркетинг

25 години во Струмица, Салон за бела техника „МИЛД“... По повод јубилејот „МИЛД“ со попуст од 25% на специјално одбрани производи, но и ПОПУСТ од 5%...

Комедија на натпреварот меѓу „Македонија ЃП“ и „Академија Пандев“, две топки на терен

Комедија на натпреварот меѓу „Македонија ЃП“ и „Академија Па…

Фев 23, 2020 Вести

Комична ситуација се случила во второто полувреме на денешниот натпреварот меѓу фудбалерите на „Македонија Ѓорче Петров“ и „Академија Пандев“ од Струм...