Волонтери на Црвен крст од Македонија, Бугарија и Србија се обучуваа за спасување и давање прва помош на планина

Понеделник, 29 Јули 2019

Волонтери на Црвен крст од Македонија, Бугарија и Србија учествуваа на меѓународната едукативна работилница „Спасување на планина“, што се одржуваше од 22 до 25 јули на планината Беласица.

Работилницата беше во организација на Општинската организација на Црвен крст од Струмица, а во соработка со Планинарскиот клуб „Ентузијаст“ од Струмица, но и Дирекцијата за заштита и спасување и Регионалниот центар за управување со кризи.

Педесеттина млади лица имаа можности да се едуцираат како да дадат прва помош при несреќа во планина. Паралелно имаше и предавања на тема „Ризици и опасности во планински предели“, но и како да направат ориентација за побрзо симнување од планина до првата најблиска урбана средина, се со цел да се помогне или спаси одреден човечки живот.

„Учествуваа  вкупно 54 млади волонтери на Црвениот крст од Струмица, Битола, Валандово, Велес, Виница, Гази Баба, Гостивар, Куманово, Кочани, Кичево, Неготино, Охрид, Пробиштип, Свети Николе, Тетово, Чаир и Штип. Беа поканети и учествуваа волонтери од Црвен крст на Благоевград, Бугарија и од Црвен крст на Раковица, Србија. Работилницата се одвиваше на планината Беласица во Планинарскиот дом „Шарена чешма“ на надморска височина од 1276 метри, каде младите се сплотија, стекнаа нови пријателства и научија вештини за спасување на планина“ – информираат од Општинската организација на Црвен крст во Струмица.

Освен што стекнуваа нови знаења и вештини младите од Македонија, Бугарија и Србија имаа можност преку четиридневното дружење да ги откријат и запознаат убавините на Беласица, но и да го искачат Ѕвездениот врв.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Скопје струмичките одбојкари поразени од „Вардар“

Во Скопје струмичките одбојкари поразени од „Вардар“

Фев 24, 2020 Вести

Одбојкарите на „ЏИО Струмица“ денеска на гости го загубија натпреварот со скопски „Вардар“ во рамките на второто коло од Втора фаза-1 на нашата најсил...

Ловното друштво „Гоце Делчев“ од Босилово ја одржа традиционалната Ловечка вечер

Ловното друштво „Гоце Делчев“ од Босилово ја одржа традицион…

Фев 24, 2020 Вести

И ловџиите од општина Босилово ја завршија ловната сезона со традиционалната Ловечка вечер која се одржа викендот во хотелот „Цар Самуил“ во Банско. ...

Македонија го подигна степенот на подготвеност за превенција од Корона вирусот

Македонија го подигна степенот на подготвеност за превенција…

Фев 24, 2020 Вести

Се подигнува степенот на подготвеност за превенција од и справување со евентуални заболени од корона вирусот. Заради новонастаната состојба со корона ...

Исчезнато уште едно лице од струмичко

Исчезнато уште едно лице од струмичко

Фев 24, 2020 Вести

СВР Струмица денеска информираше дека вчера во 16:20 часот 28-годишната Е.К. од село Ангелци, општина Василево, пријавила дека нејзиниот сопруг Т.К. и...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на средба со граѓани од Струмичкиот регион

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на сред…

Фев 23, 2020 Вести

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во рамките на „Обнова за Македонија“ денеска ги посети населените места во Струмичкиот регион: Ве...

Младите Социјалдемократи одржаа трибина во Струмица, говореа за мерките и придобивките во земјоделство

Младите Социјалдемократи одржаа трибина во Струмица, говореа…

Фев 23, 2020 Вести

„Речиси една деценија пазарите ни беа затворени, моите родители се соочува со проблеми при пласман на производите. Или производите остануваа непрода...

25 години Салон за бела техника „МИЛД“ – од 25 февруари ПОПУСТ до 25%

25 години Салон за бела техника „МИЛД“ – од 25 февруари ПОПУ…

Фев 23, 2020 Маркетинг

25 години во Струмица, Салон за бела техника „МИЛД“... По повод јубилејот „МИЛД“ со попуст од 25% на специјално одбрани производи, но и ПОПУСТ од 5%...

Комедија на натпреварот меѓу „Македонија ЃП“ и „Академија Пандев“, две топки на терен

Комедија на натпреварот меѓу „Македонија ЃП“ и „Академија Па…

Фев 23, 2020 Вести

Комична ситуација се случила во второто полувреме на денешниот натпреварот меѓу фудбалерите на „Македонија Ѓорче Петров“ и „Академија Пандев“ од Струм...