Ѓорѓи П. Панов пред струмичани ја промовираше книгата со афоризми „Судот на времето“

Четврток, 19 Септември 2019

„Судот на времето“ е насловена шестата книга на струмичанецот Ѓорѓи П. Панов, збирка од афоризми промовирана синоќа во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица.

За книгата и авторот говореа промоторите Никола Сарајлија и Виолета Тодева Мијалкова, а модератор беше Виолета Сековска.

Промоцијата беше збогатена со музичко интермецо на инструменталисти од музичкото училишите „Боро Џони“, кои создаваа прекрасни звуци во фоајето на НУЦК „Антон Панов“.

Инаку, Ѓорѓи П. Панов е роден 1960 година во Струмица. Средно образование завршил во Струмичката гимназија, а дипломирал на Економскиот факултет во Скопје.

Уште од најрани младешки години хоби му е пишување поезија. Сепак, многу поголем интерес пројавува кон афоризмите кои се негова преокупација повеќе од 30 години.

Тој е автор на пет книги со афоризми. Првата збирка „Духовни бранувања“ ја објавува во 2001 година, а втората, „Клепсидра“, во 2004 година. И двете книги се преведени на англиски јазик од еминентниот полиглот проф. Георги Стоев во 2007 година. Со овие две книги и нивните преводи на англиски јазик е застапен во проектот Растко Македонија „Втора кожа“ е негова трета книга со афоризми објавена во 2007 година и три години подоцна преведена нa англиски јазик од проф. Соња Митева. Четвртата книга „Помеѓу редови...“ ја објавува во 2014 година, а минатата година ја промовираше и петтата книга насловена „Украдено срце“.

„Пополнета празнина“ издадена во 2010 година, е заедничка книга со Ристо Филчевски и Костадин Устапетров, афирмирани и еминентни струмички афористичари. На негова иницијатива е издаден „Зборник на роднокрајни афористичари“ во 2013 година. Во него рамноправно се застапени петмина афористичари: д-р Димитар Алачки, Ацо Ѓорѓиев, Ѓорѓи П. Панов, Костадин Устапетров и Ристо Филчевски. Коавтор е на „Струмичка афоризница“, 2014 година. Застапен е во антологијата „Врели мразeви“ од Васил Толевски, издадена во 2013 година.

Ѓорги П. Панов е внук на познатиот македонски драмски писател Антон Панов, чие име го носи Центарот за култура во Струмица.

ФОТО: Сречко Гунчев

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Пожар на ридот над Струмица, гореше нискостеблеста шума, гореше и кај Габрово и Баница

Пожар на ридот над Струмица, гореше нискостеблеста шума, гор…

Јул 30, 2021 Вести

Попладнево околу 16:40 часот избувна пожар на ридот над Струмица во непосредна близина на турските гробишта. Гореше сува трева и нискостеблеста шума. ...

Повторно почнува да расте бројката со новозаразени со Ковид-19, Струмица со три нови случаи

Повторно почнува да расте бројката со новозаразени со Ковид-…

Јул 30, 2021 Вести

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регис...

Жителите на „Бетовенова“, „Бошко Буха“ и „Братство“ останаа без вода за пиење, ќе немат вода до утре наутро

Жителите на „Бетовенова“, „Бошко Буха“ и „Братство“ останаа …

Јул 30, 2021 Вести

Жителите кои живеат на улиците „Бетовенова“, „Бошко Буха“ и „Братство“, во горниот дел на градот Струмица, односно турското маало, во моментот се без ...

Струмичката полиција синоќа со засилени мерки за санкционирање на возачи кои брзо возат

Струмичката полиција синоќа со засилени мерки за санкционира…

Јул 29, 2021 Вести

Секторот за внатрешни работи Струмица синоќа во периодот од 21:00 до 01.00 часот по полноќ презеде засилени мерки за санкционирање на возачи кои управ...

Во петок ќе биде поставена Изложба на уникатни ДЛ креации (морски ѕвезди)

Во петок ќе биде поставена Изложба на уникатни ДЛ креации (м…

Јул 29, 2021 Најава

Во петок (30 јули) од 19:00 часот во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, младата дизајнерка Данче Лазарова за прв пат ќе постави Изложба на...

Домот за стари лица „Отворено срце“ бара медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ бара медицински сестри и…

Јул 29, 2021 Веб Билборд

Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понеделник до петок од 08:00 до 16:00 ч...

АПЕЛ од „Комуналец“: Рационално да се користи водата

АПЕЛ од „Комуналец“: Рационално да се користи водата

Јул 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Поради зголемените температури на воздухот ЈПКД „Комуналец“ Струмица апелира до сите граѓани за совесно и рационално користење на водата за пиење. Вод...

Утре цел ден без електрична енергија ќе бидат жителите на селото Куклиш

Утре цел ден без електрична енергија ќе бидат жителите на се…

Јул 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 29 јули), од 07:00 до 19:00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците во на...