Во Струмица се одржа Олимписки ден во организација на МОК

Четврток, 10 Октомври 2019

Денеска во Струмица беше „Олимписки ден“. Се играше кошарка, футсал, имаше Ноќни трки низ центарот на Струмица, изложба на цртежи на тема „Олимпизам“ и читање поезија на истата тема, а спортиските работници учествуваа и на предавање за спортските организации и нивно менаџирање.

„Денеска го славиме Олимпискиот ден за 2019-та година, кој се слави во 206 земји во светот, така да Струмица е една од тие плус 205 градови во светот во којшто се слави олимпизмот“ – рече Сашо Поповски, генерален секретар на МОК, кој беше дел од предавањето на тема: „Стратешки менаџмент во спортските организации“, што се одржа во Домот на АРМ, а на кое учествуваа спортски работници и спортисти.

Свеченото отворање на Олимпискиот ден беше во Спортската сала на СОУ „Никола Карев“, а учесниците и гостите ги поздравија, претседателот на Македонскиот олимписки комитет, Васил Тупурковски и градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски. Тупурковски претходно со членови на МОК имаа средба во кабинетот на градоначалникот на Струмица на која се разговарало за актуелните состојби и новите предизвици во спортот.

Вечерва во рамките на Олимпискиот ден се одржаа традиционалните Ноќни крос трки на кои учествуваа над 500 ученици од основните и средните училишта од Струмичкиот регион, со старт од кружен тек кај новата зграда на „Г’на“, до целта на крстосницата кај ТЦ „Глобал“, а на плоштадот „Гоце Делчев“ беа доделени медаљите на најбрзите ученици.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Комуналец“: Кванташкиот пазар работи од 05:00 до 17:00 часот

„Комуналец“: Кванташкиот пазар работи од 05:00 до 17:00 часо…

Мај 29, 2020 Вести

ЈПКД „Комуналец“ Струмица ги известува граѓаните дека Кванташкиот пазар работи секој ден од 05:00 до 17:00 часот, освен недела и државни празници. По...

Министерот Филипче потврди за 52 новозаразени од Ковид-19, починале четири лица

Министерот Филипче потврди за 52 новозаразени од Ковид-19, п…

Мај 29, 2020 Вести

Денеска се потврдени 52 нови случаи на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се четири лица, кажа министерот за здравство, Венко Филипче на п...

Денеска дури 58 новозаболени од Ковид-19

Денеска дури 58 новозаболени од Ковид-19

Мај 29, 2020 Вести

Во последното деноноќие бројот на заразени повторно се зголеми. Дури 58 нови случаи на Ковид-19, објави www.faktor.mk, повикувајќи се на свои извори о...

Почуствуван земјотрес во Струмица

Почуствуван земјотрес во Струмица

Мај 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вечерва во 22:51 и 22:52 часот е почуствуван земјотрес во струмичкиот регион со јачина од 2,5 степени според европската макросеизмичка скала на длабоч...

Почуствуван земјотрес во Струмица

Почуствуван земјотрес во Струмица

Мај 28, 2020 Вести

Вечерва во 22:51 и 22:52 часот е почуствуван земјотрес во струмичкиот регион со јачина од 2,5 степени според европската макросеизмичка скала на длабоч...

Кривична за двајца струмичани за криумчарење мигранти од Бангладеш, Авганистан, Пакистан и Ирак

Кривична за двајца струмичани за криумчарење мигранти од Бан…

Мај 28, 2020 Вести

Двајца жители на струмичкото село Градошорци се осомничени за криумчарење на мигранти од Бангладеш, Авганистан, Пакистан и Ирак. Како што информираат...

Денеска 38 нови случаи на Ковид-19, двајца починаа

Денеска 38 нови случаи на Ковид-19, двајца починаа

Мај 28, 2020 Вести

Во последните 24 часа направени се 560 тестирања, а регистрирани се 38 нови случаи на Ковид-19. По градови, во Скопје 24, во Куманово и Штип 4, Во Тет...

Корисниците на платежните картички за купување на македонски производи парите ќе ги добијат до 3 јули, а треба да ги потрошат до 31 јули

Корисниците на платежните картички за купување на македонски…

Мај 28, 2020 Вести

Корисниците на платежните картички за купување на македонски производи и услуги од домашни компании од третиот владин сет на економски мерки своите 9...