Македонски дипломати во Струмица, ќе ги препорачуваат струмичките брендови на компании во странство

Вторник, 15 Октомври 2019

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, денеска беше домаќин на голем број македонски дипломати  - почесни конзули, кои се акредитирани во странски земји. Тој им ги презентираше економските потенцијали на општина Струмица. Ја побара нивната помош за подобра промоција и пласман на струмичките производи.

„Ги запознав со економските потенцијали и бизнис можности на општина Струмица и бидејќи извршуваат економски мисии во странски држави побарав да помогнат за поврзување на струмичките претпријатијата со деловни партнери од странство. Потребна е нивната помош за подобра промоција и пласман на струмичките производи од земјоделството, прехрамбените производи, пијалоци, мебел, текстил, градежни материјали, метални производи, амбалажа, хемиски производи, но и да ги понудат услугите на струмичките компании за транспорт, компјутерско програмирање и изработка на софтвери“ – вели градоначалникот Јаневски.

На сите дипломатско-конзуларни претставништва на нашата држава во странство им се доставени и промотивни материјали во кои се претставени најуспешните извозно-ориентирани претпријатија од Струмица, со што полесно ќе можат да ги препорачаат струмичките брендови на претпријатијата во странство и да ги идентификуваат потенцијалните инвеститори кои се подготвени за вложување во Струмичкиот регион.

„Јас сум убеден дека на овој начин ќе изградиме мрежа на партнерство и соработка која ќе има за цел поддршка на развојот на струмичките претпријатијата и поголем економски развој на Струмица“ – додаде Јаневски.

По презентирањето на економските потенцијали на средбата која што се одржа во хотелот „Сириус“, македонските дипломати заедно со градоначалникот Јаневски ги посетија компанијата „НИПРОМ“ и Винаријата „Далвина“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Денеска потврдени 180 нови лица заразени со Ковид-19, најмногу во Скопје 109 лица

Денеска потврдени 180 нови лица заразени со Ковид-19, најмно…

Јун 05, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во изминатото деноноќие во земјава се потврдени 180 позитивни случаи на лица заболени од Ковид-19, објави Министерството за здравство. Резултатот е до...

Волонтери на Црвен Крст мереа температура кај патници во возила кои влегуваа во Струмица

Волонтери на Црвен Крст мереа температура кај патници во воз…

Јун 05, 2020 Вести

Попладнево волонтери од општинската организација на Црвен Крст во Струмица, во форма на превентивна акција, со асистенција од полицијата, ја мереа тем...

Паркирано товарно возило кое се придвижило усмрти струмичанка на пазарот во Виница

Паркирано товарно возило кое се придвижило усмрти струмичанк…

Јун 05, 2020 Вести

Вчера во 17:40 часот кај стариот градски зелен пазар во Виница, претходно паркирано товарно возило „Застава“ без регистарски ознаки се придвижило и уд...

Мотоциклист од Дабиле излетал од коловозот и се здобил со тешки телесни повреди

Мотоциклист од Дабиле излетал од коловозот и се здобил со те…

Јун 05, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека завчера вечерта околу 20 часот на регионалниот пат Струмица - Берово, делница Дабиле – Петралинци, Ј.Д. (33) од Дабиле, уп...

Денеска во болницата во Струмица хуманитарна организација од Австрија достави полн шлепер со медицинска опрема

Денеска во болницата во Струмица хуманитарна организација од…

Јун 04, 2020 Вести

Шлепер со медицинска опрема на транспортната компанија „Зиго-Шпед“ од Радовиш, денеска во струмичката болница донесе донација од Австрија испратена од...

Пазарите во Струмица во сабота ќе работат од 6 до 14 часот

Пазарите во Струмица во сабота ќе работат од 6 до 14 часот

Јун 04, 2020 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека зелените пазари ТЦ „Глобал“, „Чешел“ и „Кантон“ во петок ќе бидат затворени, а во сабота „Чешел“ и „Кант...

Струмичката полиција ќе ги зачести контролите, апелираат до угостителите, маркетите и граѓаните да ги почитуваат протоколите и мерките

Струмичката полиција ќе ги зачести контролите, апелираат до …

Јун 04, 2020 Вести

Секторот за внатрешни работи Струмица, упатува апел до сопствениците на угостителски објекти и сопствениците на маркети строго да ги почитуват прецизн...

Денеска рекордни 120 новозаболени со коронавирусот, еден регистриран и во Струмица

Денеска рекордни 120 новозаболени со коронавирусот, еден рег…

Јун 04, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Најголема бројка досега на новозаразени со коронавирусот во државата во еден ден. Денеска се регистрирани 120 нови случаи, од кои еден и во Струмица, ...