ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ за две години нема реализирано ниту еден позначаен проект за Струмица

Петок, 18 Октомври 2019

„Поминува половина мандат на актуелната локална власт на СДСМ во Струмица, која со општината управува веќе 15 години. Две години исполнети со неработа, неспособност и манипулација. СДСМ за две години нема реализирано ниту еден позначаен, бележит проект за Струмица. Она пак, што е направено досега - не се одржува“ – рече на денешната прес конференција, Александра Митева, портпарол на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица.

Таа упати прашање до општината, до каде е проектот „Изградба на Старечки дом во Струмица“.

„Домот за стари лица е можност возрасните лица да добијат посебна установа со услови за нега и посебна грижа. Можност за поминување на старите години во подобри услови за живот и работа. Постојните капацитети веќе не ги задоволуват потребите на регионот. Особено со масовната миграција на младите и зголемувањето на потребата возрасните да бидат згрижени во установа која има соодветни услови. Јавноста ги поддржува барањата на разните здруженија на пензионери и другите субјекти, кои се интересираaт за овој проблем и затоа како Општински комитет апелираме да се започне реализација на овој проект“ – рече Митева.

Од Струмичкото ВМРО-ДПМНЕ велат дека се изненадени од одбивањето на градоначалникот Коста Јаневски да ја сфати сериозноста од неработењето на локалната власт.

„Одговорноста за секој поминат ден без работа на капитални проекти. Во последните три години СДСМ ја претставува и државната власт и повеќето од кадрите од локално мигрираа на национално ниво. Очекувањата се големи, амбициите сериозни – резултатите никакви, заморот - очигледен. Времето покажува дека предизборните ветувања на СДСМ се само реторичка вештина и замислена манипулација“ – додаде Митева.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Кај наплатната рампа Миладиновци, во автомобил со струмички ознаки е запленет кокаин

Кај наплатната рампа Миладиновци, во автомобил со струмички …

Јул 16, 2020 Вести

Денеска полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Бирото за ја...

Скандал на сајтот на ДИК: Во Ново Село води Алијансата на Села, втора е ДУИ

Скандал на сајтот на ДИК: Во Ново Село води Алијансата на Се…

Јул 16, 2020 Вести

Според резултатите од интернет страницата на ДИК, на избирачко место во Ново Село води Алијансата на Села со освоени 67.86% од гласовите, втора е ДУИ ...

ДИК: СДСМ освои 46 пратенички места, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ има 15 пратеници

ДИК: СДСМ освои 46 пратенички места, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ има …

Јул 16, 2020 Вести

Според последните неофицијални резултати на Државната изборна комисија, од преработени 3.421 од вкупно 3.480 избирачки места, коалицијата „Можеме“ пре...

СДСМ прогласи победа на вчерашните Парламентарни избори

СДСМ прогласи победа на вчерашните Парламентарни избори

Јул 16, 2020 Вести

Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ доцна синоќа прогласи победа на вчерашните предвремени Парламентарни избори во земјава. Коалицијата на СДСМ о...

Половина час пред затворањето на гласачките места во 4-та Изборна единица гласале 59,90%, додека во Струмица 57,15%

Половина час пред затворањето на гласачките места во 4-та Из…

Јул 15, 2020 Вести

Половина час пред затворањето на гласачките места во 4-та Изборна единица, односно до 20:30 часот гласале 59,90% од вкупно запишаните граѓани со право...

СВР Струмица со најмногу прекршоци пријавени во текот на изборниот ден

СВР Струмица со најмногу прекршоци пријавени во текот на изб…

Јул 15, 2020 Вести

Овие Парламентарни избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера и се уште еден доказ, како за демократската свест на граѓаните, така и за капаци...

Во Четвртата изборна единица до 19:00 часот изглегле на гласање 53,30% од вкупно запишаните

Во Четвртата изборна единица до 19:00 часот изглегле на глас…

Јул 15, 2020 Вести

Според податоците од Државната изборна комисија во Четвртата Изборна единица од запишаните 282.506 граѓани до 19:00 часот своето гласачко право го ост...

До 17:00 часот во Струмица со 40,13% излезеност, во цела 4-та Изборна единица 44,13%

До 17:00 часот во Струмица со 40,13% излезеност, во цела 4-т…

Јул 15, 2020 Вести

Државната изборна комисија објави дека до 17:00 часот во општина Струмица излезеноста е 40,13%, во општина Василево 40,56%, во општина Босилово 34,43%...