Книжевната критичарка, проф. д-р Ана Витанова Рингачева од Струмица е добитник на наградата „Горан Бујиќ“

Петок, 25 Октомври 2019

Книжевната критичарка, есеистка и професорка, д-р Ана Витанова Рингачева од Струмица е добитник на наградата „Горан Бујиќ“ во категоријата за книжевници - новинари надвор од Хрватска, што ја доделува хрватското друштво на писатели и неговиот задарски огранок.

Книжевната награда се организира секоја година на 28 ноември на роденденот на Бујиќ, а годинешното доделување ќе биде во рамките на книжевна вечер на којашто ќе се зборува за делото на Горан Бујиќ, но и за творештвото на наградените автори.

Професорката Витанова Рингачева е дел од уредувачкиот тим на списанијата за литература „Зенит“ и „Современост“. Минатата година наградата „Горан Бујиќ“ во категоријата за млади книжевници – новинари ја доби македонската поетеса и новинарка од Струмица, Сузана Мицева.

Наградата Горан Бујиќ е востановена на иницијатива на книжевната критичарка и професорка Жаклина Кутија, заедно со претседателот на Хрватското книжевно друштво – задарски огранок, Никола Шимиќ – Тонин.

Горан Бујиќ беше поет, критичар, есеист и новинар. Дипломирал компаративна книжевност и филозофија на Филозофскиот факултет во Загреб, Хрватска каде подоцна и магистрирал.

Од првиот ден е соработник во весникот Задарски лист, каде е уредник на културната рубрика и на прилогот Донат. Неговите критики се објавувани во сите значајни хрватски списанија и весници. Починал во 2011 година.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Утрово во Струмица измерени -7 степени, најстудено во Берово -13

Утрово во Струмица измерени -7 степени, најстудено во Берово…

Јан 21, 2020 Вести

Скоро во целата држава утринава температурите се под нулата. Најстудено е во Берово каде се измерени -13 степени, а најтопло во Дојран и Гевгелија кад...

Во Струмица ќе се отвора специјализиран Фитнес центар за лица со попреченост

Во Струмица ќе се отвора специјализиран Фитнес центар за лиц…

Јан 20, 2020 Вести

Во четврток од 16:00 часот, во Струмица ќе биде отворен специјализиран Фитнес центар за лица со попреченост, како дел од проектот „И ние постоиме“ на ...

ФОТО: Автомобил се заби во бандера, една жена повредена

ФОТО: Автомобил се заби во бандера, една жена повредена

Јан 20, 2020 Вести

Утрово околу 05:00 часот во селото Сарај, струмичко, автомобил марка „Опел“ се забил во дрвен електричен столб на ЕВН и направил прекин на електричнат...

Поради дефект без вода се жителите од улицата „Ката Поцкова“

Поради дефект без вода се жителите од улицата „Ката Поцкова“

Јан 20, 2020 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека поради дефект на водоводната мрежа од утрово е прекинато водоснабдувањето на улицата „Ката Поцкова“ во Струмица, ...

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

Јан 20, 2020 Магазин

Православните верници денеска го празнуваат Свети Јован Крстител. За Јован самиот спасител рекол дека е најголем меѓу родените од жена и дека до него...

Сообраќајка кај Габровските водопади, едно лице го загуби животот

Сообраќајка кај Габровските водопади, едно лице го загуби жи…

Јан 19, 2020 Вести

Попладнево кај Габровски водопади се случи сообраќајна несреќа во која едно лице го загуби животот, а други тројца се повредени. Како што информираше ...

Почина сестра Лујза, сестра Евхаристинка во Католичката Катедрала во Струмица

Почина сестра Лујза, сестра Евхаристинка во Католичката Кате…

Јан 19, 2020 Вести

Синоќа почина сестра Лујза Стојчева, сестра Евхаристинка, - информираат од Католичката Катедрала „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица“ По пов...

26-годишниот Трајче Серафимовски го фати Светиот крст во водите на базенот „Аквариус“ во Струмица

26-годишниот Трајче Серафимовски го фати Светиот крст во вод…

Јан 19, 2020 Вести

26-годишниот Трајче Серафимовски од Струмица беше најбрзиот кој го фати Светиот крст во водите на базенот „Аквариус“ во Струмица. Трајче беше најсреќ...