Секој ден по едно јаболко за основците од училиштата во општина Струмица

Понеделник, 28 Октомври 2019

Сите ученици од прво до деветто одделение во основните општински училишта во градот и населените места, денеска добија по едно јаболко. Со тоа и започна реализацијата на проектот „Здрав оброк за секое дете“, финансиран од буџетот на општина Струмица.

Градоначалникот Коста Јаневски ги посети учениците во основното општинско училиште „Никола Вапцаров“ во Струмица.

„Се работи за една ужинка, овошје, која треба да иницира промени во начинот на исхрана на нашите најмлади сограѓани, на нашите деца. Познато е дека во нашето општество, а тоа е и глобален проблем во светот, децата се повеќе имаат прекумерна тежина и немаат најздрави навики на исхрана и со овој проект сакаме да поттикнеме едно размислување, една иницијатива, која што секако треба да биде поддржана најмногу од наставниците, педагозите и секако од родителите, за кои верувам дека не секогаш на децата успеваат да им ги наметнат здравите навики. Мислам дека овој проект содржи многу потенцијал и се надевам дека најправилно ќе биде разбран од родителите, педагозите и наставниците и дека ќе придонесе децата заеднички да се стимулираат да ги променат своите навики, поздраво да се хранат, а со тоа обезбедуваме поздрав развој на нашите деца, ги потсетуваме на навика која што би требало да трае цел живот и која кај нив ќе создаде поголем потенцијал да размислуваат како би требало да се хранат во животот“ - рече градоначалникот Јаневски.

Во рамките на овој проект, секој работен ден, околу 5000 ученици од основните општински училишта ќе добиваат по едно јаболко.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Десет дена никаква трага од исчезнатата Марија Брзакова, Јавното обвинителство го презема случајот

Десет дена никаква трага од исчезнатата Марија Брзакова, Јав…

Јан 28, 2020 Вести

Десет дена се уште нема никаква трага од 28-годишната сопруга и мајка, Марија Брзакова од Босилово, струмичко, која од 18-ти јануари во утринските час...

Велосипедист удрил во жена и побегнал, повредената со тешки телесни повреди е пренесена во болница

Велосипедист удрил во жена и побегнал, повредената со тешки …

Јан 28, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера во 14:00 часот на улицата „Ката Поцкова“ во Струмица велосипед удрил во пешак Ц.Т. (68 години) од Струмица, по што в...

Општина Струмица објави препораки за загадувањето на воздухот по надминување на прагот во два последователни дена

Општина Струмица објави препораки за загадувањето на воздухо…

Јан 27, 2020 Вести

Општина Струмица на својата веб страница објави препораки од градоначалникот Коста Јаневски, во врска со надминување на праг за информирање на граѓани...

„ЏИО Струмица“ ја промовира одбојката во училиштата под покровителство на Европската одбојкарска федерација

„ЏИО Струмица“ ја промовира одбојката во училиштата под покр…

Јан 27, 2020 Вести

Дваесеттина ученици имаа можност да бидат дел од теоретската и практична настава по одбојка во Спортската сала „Партизан“, во организација на Одбојкар...

Одложено рочиштето за последното судење за убиството на струмичанецот чие тело беше фрлено во браната „Турија“

Одложено рочиштето за последното судење за убиството на стру…

Јан 27, 2020 Вести

Последното рочиште од судскиот процес против 54-годишниот Марјанчо Велев од Добрејци, струмичко, кој е обвинет за убиство извршено на 7 мај минатата г...

Изгаснат е пожарот кој зафати реон помеѓу селата Банско и Габрово

Изгаснат е пожарот кој зафати реон помеѓу селата Банско и Га…

Јан 27, 2020 Вести

Пожарот кој вчера избувна меѓу селата Банско и Габрово и зафати површина од еден хектaр целосно е изгаснат синоќа, информираат од Противпожарна единиц...

Застрелан ловџија кај Раборци, со тешки повреди пренесен на клиниката во Скопје

Застрелан ловџија кај Раборци, со тешки повреди пренесен на …

Јан 27, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 08:00 часот на местото викано „Чепели“, атар на село Раборци, струмичко, од ловџиска пушка бил погоден 64-годи...

Пожар помеѓу Банско и Габрово, се шири во правец на Моноспитовско блато

Пожар помеѓу Банско и Габрово, се шири во правец на Моноспит…

Јан 26, 2020 Вести

Од Противпожарната единица на Струмица информираат дека денеска напладне избувнал пожар во реонот помеѓу селата Банско и Габрово. Петмина пожарникари...