СЕММ во Струмица дебатираше со медиумите и невладините за непрофесионално и необјективно известување

Вторник, 19 Ноември 2019

„Ако судиме по бројот на пријавени случаи на неетичко известување до Советот за етика во медиумите, јасна е пораката од јавноста дека медиумската саморегулација добива на моќ. Но, и дека медиумите треба да се ослободат од влијанијата и практиките кои ги наведоа на погрешен пат“ - ова го кажа на денешната дебата на СЕММ во Струмица, Марина Тунева, извршен директор на Советот за етика во медиумите.

Тунева вели дека најчесто се пријавуваат случаи кои се поврзани со еднострано информирање, односно имаат недостиг од соодветни извори на информации, случаи на мешање на факти со коментари и мислења, како и случаи со дискриминаторски практики на известување во самите медиуми.

На тема „За медиумската саморегулација – предности, предизвици и состојби“, за најчестите тенденции на прекршување на стандардите во известувањето, како и за начините на кои дејствува СЕММ во врска со случаите на непрофесионално и неетичко новинарство, за механизмот за поднесување жалба до Комисијата за жалби при СЕММ, говореа Мирче Адамчевски, Сефер Тахири и Теофил Блажевски, членови на Комисијата за жалби на СЕММ.

Директорката на СЕММ, Марина Тунева, ги информираше присутните и за процесот на создавање на Регистар на „онлајн“ медиуми, односно информативни веб портали кои ќе се обврзуваат дека ќе ги почитуваат стандардите на новинарската професија, кои треба да исполнуваат определени критериуми што ги иницирал Советот за етика во медиумите и кои ќе значат прием во Саморегулаторното тело, односно ќе значат потврда на професионалниот кредибилитет на медиумите. Таа најави дека со стартот на новата 2020 година би требало да започне ажурирањето, односно регистрирањето на интернет порталите во Македонија.

Во денешната дебата учествуваа претставници на регионалната ТВ ВИС, Експрес радио, непрофитното Радио Марија, веб порталите СтрумицаНет, Дрнка.мк и Југоинфо, дописниците на МИА, Сител, Телма, ТВ24, порталот „Сакам да кажам“, портпаролката на СВР Струмица, лица задолжени за односи со јавноста во општините Струмица и Василево, како и претставници на граѓански организации.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Промовирана стихозбирката „Чекор помеѓу“ од Ице Беличев

Промовирана стихозбирката „Чекор помеѓу“ од Ице Беличев

Дек 06, 2019 Вести

Вечерва во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, беше промовирана стихозбирката „Чекор помеѓу“ на струмичанецот Ице Беличев. Станува збор за...

Градоначалникот на Струмица очекува во најкраток рок да биде поништен договорот на „Комуналец“ со „Дасмак“ за собирање на ѓубрето

Градоначалникот на Струмица очекува во најкраток рок да биде…

Дек 06, 2019 Вести

Градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски бара ЈПКД „Комуналец“ да го поништи договорот со приватната фирма „Дасмак“ за собирање на ѓубрето, вреден ...

Во СВР Струмица одбележан Денот на полициската превенција

Во СВР Струмица одбележан Денот на полициската превенција

Дек 06, 2019 Вести

По повод Денот на полициската превенција 9-ти декември, во рамките на активностите на Отсекот  за превенција при СВР Струмица, денеска во Полициската ...

На 8 и 9 декември тргнете ги возилата од булеварот „Ленинова“, Комуналец ќе ги крои дрворедите

На 8 и 9 декември тргнете ги возилата од булеварот „Ленинова…

Дек 06, 2019 Вести

Екипи од Одделението за одржување и управување со јавно зеленило при ЈПКД „Комуналец“ Струмица, за време на продолжениот викенд (недела и понеделник, ...

Осум години без легендата Гоце Арнаудов (ВИДЕО)

Осум години без легендата Гоце Арнаудов (ВИДЕО)

Дек 06, 2019 Вести

На денешен ден пред 8 години, (6 декември 2011), Македонија се прости со најголемата фолк ѕвезда... со секогаш насмеаниот, пријателски расположен за п...

Втор Научен собир во чест на заштитниците на градот Струмица на тема „Христофoр Жефарович и неговото време“

Втор Научен собир во чест на заштитниците на градот Струмица…

Дек 05, 2019 Вести

Денеска и утре во хотелот „Сириус“, во организација на НУ Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј Струмица, по втор пат се одржува Научен...

„Јас сум фаца... не повредувам никого“ – учениците од „Сандо Масев“ испратија порака за стоп на насилството

„Јас сум фаца... не повредувам никого“ – учениците од „Сандо…

Дек 05, 2019 Вести

Под мотото „Јас сум фаца... не повредувам никого“, ученици од Општинското основно училиште „Сандо Масев“ од Струмица, денеска во Домот на АРМ одржаа „...

ВМРО-ДПМНЕ го повика градоначалникот да се произнесе за скандалозниот договор на „Комуналец“ со приватна фирма за собирање смет

ВМРО-ДПМНЕ го повика градоначалникот да се произнесе за скан…

Дек 05, 2019 Вести

Претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Александар Донев, на денешната прес конференција го повика градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски ...