„Инклузивни партнерства во заедниците“ - проект на Фондацијата „Чекор по чекор“ промовиран и во Струмица

Среда, 27 Ноември 2019

Денеска во Струмица беше промовиран проектот „Инклузивни партнерства во заедниците“ финансиран од ЕУ, а кој го спроведува Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“, во соработка со шест партнерски општини меѓу кои е и Општина Струмица.

На промоцијата, градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски ги презентираше добрите инклузивни практики на општина Струмица и рече дека искрено се надева дека општина Струмица не е само модел, туку добар модел за инклузивна општина.

„Поткрепа на ова се преземените ангажмани и активности во инклузивноста, и тоа не само во рамките на реализацијата на овој проект, туку и преку учество во други проекти и соработка со граѓанските организации, училиштата и други чинители“ – кажа Јаневски.

На денешната промоција, пред директорите и наставници од основните и средните училишта, претставници на граѓански здруженија, ученици од СОУ „Јане Сандански“ Струмица прикажаа презентација на активностите на нивниот Хортикултурен клуб во кој се вклучени и ученици со попреченост, а Анче Туфекчиева од Здружението „ВЕРА“ ги промовираше своите инклузивни активности спроведени во соработка со училиштата и општината Струмица.

Проектот „Инклузивни партнерства во заедниците“ е наменет првенствено за јакнење на партнерствата во локалната самоуправа, граѓанскиот сектор и образовните институции, но во тесна соработка со сите други заинтересирани организации, како што се Центрите за вработување и други институции. Фондацијата „Чекор по чекор“, освен со Струмица го спроведува и со општините Карпош, Велес, Гостивар, Тетово и Куманово.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Десет дена никаква трага од исчезнатата Марија Брзакова, јавното обвинителство го презема случајот

Десет дена никаква трага од исчезнатата Марија Брзакова, јав…

Јан 28, 2020 Вести

Десет дена се уште нема никаква трага од 28-годишната сопруга и мајка, Марија Брзакова од Босилово, струмичко, која од 18-ти јануари во утринските час...

Велосипедист удрил во жена и побегнал, повредената со тешки телесни повреди е пренесена во болница

Велосипедист удрил во жена и побегнал, повредената со тешки …

Јан 28, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера во 14:00 часот на улицата „Ката Поцкова“ во Струмица велосипед удрил во пешак Ц.Т. (68 години) од Струмица, по што в...

Општина Струмица објави препораки за загадувањето на воздухот по надминување на прагот во два последователни дена

Општина Струмица објави препораки за загадувањето на воздухо…

Јан 27, 2020 Вести

Општина Струмица на својата веб страница објави препораки од градоначалникот Коста Јаневски, во врска со надминување на праг за информирање на граѓани...

„ЏИО Струмица“ ја промовира одбојката во училиштата под покровителство на Европската одбојкарска федерација

„ЏИО Струмица“ ја промовира одбојката во училиштата под покр…

Јан 27, 2020 Вести

Дваесеттина ученици имаа можност да бидат дел од теоретската и практична настава по одбојка во Спортската сала „Партизан“, во организација на Одбојкар...

Одложено рочиштето за последното судење за убиството на струмичанецот чие тело беше фрлено во браната „Турија“

Одложено рочиштето за последното судење за убиството на стру…

Јан 27, 2020 Вести

Последното рочиште од судскиот процес против 54-годишниот Марјанчо Велев од Добрејци, струмичко, кој е обвинет за убиство извршено на 7 мај минатата г...

Изгаснат е пожарот кој зафати реон помеѓу селата Банско и Габрово

Изгаснат е пожарот кој зафати реон помеѓу селата Банско и Га…

Јан 27, 2020 Вести

Пожарот кој вчера избувна меѓу селата Банско и Габрово и зафати површина од еден хектaр целосно е изгаснат синоќа, информираат од Противпожарна единиц...

Застрелан ловџија кај Раборци, со тешки повреди пренесен на клиниката во Скопје

Застрелан ловџија кај Раборци, со тешки повреди пренесен на …

Јан 27, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 08:00 часот на местото викано „Чепели“, атар на село Раборци, струмичко, од ловџиска пушка бил погоден 64-годи...

Пожар помеѓу Банско и Габрово, се шири во правец на Моноспитовско блато

Пожар помеѓу Банско и Габрово, се шири во правец на Моноспит…

Јан 26, 2020 Вести

Од Противпожарната единица на Струмица информираат дека денеска напладне избувнал пожар во реонот помеѓу селата Банско и Габрово. Петмина пожарникари...