Советници во Советот на општина Струмица реагираат на склучениот договор за собирање смет на „Комуналец“

Недела, 01 Декември 2019

Сашо Милковски од Коалицијата „За подобра Македонија“, заедно со членовите на Советот на општина Струмица од оваа коалиција, денеска пред управната зграда на ЈПКД „Комуналец“ одржаа прес конференција на која реагираат на склучениот договор за собирање на смет што го направи јавното комунално претпријатие со приватна фирма.

Интегрален текст од прес конференцијата:

Советничката група на Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ денеска пред управната зграда на јавното претпријатие „Комуналец“ од Струмица го изразува незадоволството на граѓаните од досега невиден скандал.

Станува збор за веќе објавениот договор со кој, замислете „Комуналец“ од Струмица за 1.200.000 евра со договор ангажира приватна фирма за собирање на смет.

Дискутабилната причина за овој скандален чин, директорот на претпријатието со лесно ја објаснува: дотраеност на возилата на јавното претпријатие и широкиот регион за чистење.

Граѓаните се прашуват: Дали е нормално јавното претпријатие чија основна дејност е да го чисти сметот, да ги предаде своите работни обврски на друго правно лице на сметка повторно на граѓаните?

Со половина илјада вработени јавното комунално претпријатие ќе ги предаде своите работни задачи на друго, очигледно поефикасно правно лице.

Дали е нормално друга фирма да има подобра механизација од специфичен тип и заради кои активности веќе ја поседува таа механизација, и особено надлежните да утврдат кога ја набавила?

Да потсетиме: пред одредено време покачена е цената на водата, пред одредено време се согласивме на нов кредит заради менување на броилата, а ваму испаѓа дека сме имале пари дури и за приватни фирми.

Во оваа општина започна, и веќе 15 години се случува еден процес на финансиски поврзани садови, по системот „пола пие - пола на коњот му дава“.

Заради тоа се случува на државните тендери да се пријавува најчесто една група на фирми. Но, ова мора да престане и некој да сноси одговорност за неуспешно менаџирање.

Советничката група будно ќе ја следи оваа ситуација и ќе ги известува граѓаните, а ќе ја извести и меѓународната јавност за овој скандал.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Одбојкарскиот репрезентативец Ристо Николов најдобар спортист на Струмица за 2019-та

Одбојкарскиот репрезентативец Ристо Николов најдобар спортис…

Јан 25, 2020 Вести

Одбојкарот Ристо Николов од ОК „ЏИО Струмица“ и член на македонската одбојкарска репрезентација е избран за најдобар спортист на Струмица за 2019-та г...

Утре продолжува акцијата за кроење на дрворедите во градот Струмица

Утре продолжува акцијата за кроење на дрворедите во градот С…

Јан 25, 2020 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека утре (недела, 26 јануари), продолжуваат со акцијата за кроење на дрворедите во градот Струмица. Се започнува од ...

И ловџиите се вклучија во потрага на 28-годишната Марија Брзакова

И ловџиите се вклучија во потрага на 28-годишната Марија Брз…

Јан 25, 2020 Вести

Утрово од пред општинската зграда на Општина Босилово, голем број ловџии и граѓани се приклучија на полициските службеници во потрага на исчезнатата М...

Фудбалерите на „Академија Пандев“ утре заминуваат на подготовки во Анталија, Турција

Фудбалерите на „Академија Пандев“ утре заминуваат на подгото…

Јан 24, 2020 Вести

Сениорскиот тим на ФК „Академија Пандев“ од Струмица утре заминува на подготовки во Анталија, Турција, каде ќе бидат до 7 февруари. Договорени се пет...

Во Струмица се одржа работилница за идентификација на иновативни идеи на Регионалниот бизнис центар

Во Струмица се одржа работилница за идентификација на иноват…

Јан 24, 2020 Вести

Регионалниот бизнис центар при Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во канцелариите на Центарот во Струмица, организираше работилница за...

Нема ни трага од исчезнатата Марија Брзакова од Босилово, од утре и ловџиите ќе се вклучат во потрага по неа

Нема ни трага од исчезнатата Марија Брзакова од Босилово, од…

Јан 24, 2020 Вести

Нема трага од 28-годишната Марија Брзакова од Босилово, која исчезна во саботата во утринските часови. Полициски службеници ја барат низ Струмичкиот р...

Напаѓачот на девојката, но и на полицаец е малолетник, лишен е од слобода

Напаѓачот на девојката, но и на полицаец е малолетник, лишен…

Јан 24, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 14:00 часот лишен е од слобода малолетник од селото Просениково, кој завчера околу 18:45 часот во близина на с...

Прегазил двајца пешаци во центарот на Струмица и побегнал

Прегазил двајца пешаци во центарот на Струмица и побегнал

Јан 24, 2020 Вести

Вчера во 14:30 часот на крстосница од булевар „Маршал Тито’’ и улицата „Ленинова’’ во Струмица, едно возило удрило во пешаците М.Б. (61) од Радовиш и ...