ВМРО-ДПМНЕ бара наместо новогодишно украсување, градот Струмица со парите да купи амбулантно возило

Вторник, 03 Декември 2019

Александар Донев од струмичкото ВМРО-ДПМНЕ, денеска на прес конференција побара Општина Струмица парите за Новогодишно украсување на градот да ги пренамени за купување амбулантно возило за Струмичката болница.

Интегрален текст од прес конференцијата:

„Централното градско подрачје на град Струмица секоја година добива новогодишно украсување. Општина Струмица улиците и булеварите ги украсува со светлечки елементи, голема елка и лампиони. Но, она што секако по малку изненадува е сумата пари што се троши за украсување.

Оваа година Општина Струмица ќе инвестира околу 35.000 евра или безмалку 2.200.000 денари. Да потсетиме: само минатата година оваа сума беше 2,5 милиони денари.

Секој би се согласил дека украсувањето е добро и дека за повеќе пари секогаш може и подобро.

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ смета дека во моментот во државата се налага потреба од вложување во поважни и итни работи како што се здравството и социјалатa.

Предлагаме алокација на оваа сума средства за набавка на амбулантно возило. Амбулантното возило да биде подарено на јавна здравствена установа во општина Струмица.

Ваквиот чин ќе покаже дека власта се соочи со реалноста во државата, посебно со состојбата во здравството и, работи на подобрување на условите за вработените и пациентите“ – кажа Александар Донев, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Утре продолжува акцијата за кроење на дрворедите во градот Струмица

Утре продолжува акцијата за кроење на дрворедите во градот С…

Јан 25, 2020 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека утре (недела, 26 јануари), продолжуваат со акцијата за кроење на дрворедите во градот Струмица. Се започнува од ...

И ловџиите се вклучија во потрага на 28-годишната Марија Брзакова

И ловџиите се вклучија во потрага на 28-годишната Марија Брз…

Јан 25, 2020 Вести

Утрово од пред општинската зграда на Општина Босилово, голем број ловџии и граѓани се приклучија на полициските службеници во потрага на исчезнатата М...

Фудбалерите на „Академија Пандев“ утре заминуваат на подготовки во Анталија, Турција

Фудбалерите на „Академија Пандев“ утре заминуваат на подгото…

Јан 24, 2020 Вести

Сениорскиот тим на ФК „Академија Пандев“ од Струмица утре заминува на подготовки во Анталија, Турција, каде ќе бидат до 7 февруари. Договорени се пет...

Во Струмица се одржа работилница за идентификација на иновативни идеи на Регионалниот бизнис центар

Во Струмица се одржа работилница за идентификација на иноват…

Јан 24, 2020 Вести

Регионалниот бизнис центар при Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во канцелариите на Центарот во Струмица, организираше работилница за...

Нема ни трага од исчезнатата Марија Брзакова од Босилово, од утре и ловџиите ќе се вклучат во потрага по неа

Нема ни трага од исчезнатата Марија Брзакова од Босилово, од…

Јан 24, 2020 Вести

Нема трага од 28-годишната Марија Брзакова од Босилово, која исчезна во саботата во утринските часови. Полициски службеници ја барат низ Струмичкиот р...

Напаѓачот на девојката, но и на полицаец е малолетник, лишен е од слобода

Напаѓачот на девојката, но и на полицаец е малолетник, лишен…

Јан 24, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 14:00 часот лишен е од слобода малолетник од селото Просениково, кој завчера околу 18:45 часот во близина на с...

Прегазил двајца пешаци во центарот на Струмица и побегнал

Прегазил двајца пешаци во центарот на Струмица и побегнал

Јан 24, 2020 Вести

Вчера во 14:30 часот на крстосница од булевар „Маршал Тито’’ и улицата „Ленинова’’ во Струмица, едно возило удрило во пешаците М.Б. (61) од Радовиш и ...

Поранешниот репрезентативец на Македонија, Мите Цикарски ќе игра за „Академија Пандев“

Поранешниот репрезентативец на Македонија, Мите Цикарски ќе …

Јан 24, 2020 Вести

Мите Цикарски ја засили сениорската екипа на ФК „Академија Пандев“ од Струмица. Испразнетото место на левата бековска позиција е пополнето со квалитет...