Во СВР Струмица одбележан Денот на полициската превенција

Петок, 06 Декември 2019

По повод Денот на полициската превенција 9-ти декември, во рамките на активностите на Отсекот  за превенција при СВР Струмица, денеска во Полициската станица во Струмица, се одржа годишна средба на полициски службеници заедно со ученици од основните училишта „Сандо Масев“ од Струмица и „Атанас Нивичански“ од Висока Маала, општина Василево.

На средбата беа презентирани реализираните проекти во областа на превенцијата, како во намалување на малолетничкото насилство, спречување на малолетничката деликвениција и зголемување на безбедноста во сообракајот на младата популација.

Децата од двете училишта пред гостите рецитираа песнички на тема сообраќај, полиција, а од страна на секретарот на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, Владимир Лазарев, добија флуросценти елеци, кои во овој временски период, во овие временски услови ќе им бидат најпотребни, поради намалена видливост на улиците, облачното време и претставуваат најризична категорија учесници во сообраќајот.

Владимир Лазарев вели дека оваа година Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата во соработка со Секторите за внатрешни работи и општините, реализираше голем број на едукативни кампањи низ целата држава, се со цел зголемување на безбедноста во сообраќајот.

„Се намалува бројот на загинати во сообраќајни несреќи. Ако минатата година имавме 166 загинати лица во сообраќајни несреќи, годинава таа бројка изнесува 133 лица“ – кажа Лазарев.

Хризантема Рендевска, началник на Отсекот за превенција најави дека кампањите продолжуваат и во наредниот период. Веќе во вторник, со поддршка на Републичкиот совет и Општинскиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата, ќе се реализираат активности во основните училишта „Св. Кирил и Методиј“ во Дабиље, „Никола Вапцаров“ и „Маршал Тито“ во Струмица.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка крстосница беше половина час во прекин

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка…

Фев 20, 2020 Вести

Денеска околу 09:30 часот на излезот од Струмица кон Валандово, кај Куклишка крстосница, се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил и запрежно во...

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка кај Куклишка раскрсница

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка ка…

Фев 20, 2020 Вести

АМСМ информира дека од 10:00 часот сообраќајот на патниот правец Струмица - Валандово кај Куклишка крстосница, поради случена сообраќајна незгода, е в...

Опремете го домот! Плаќање на 24 рати преку ИутеКредит во салони за мебел

Опремете го домот! Плаќање на 24 рати преку ИутеКредит во са…

Фев 20, 2020 Маркетинг

Опремувањето и реновирањето на домот може да биде оптоварување за семејниот буџет, но со наменскиот потрошувачки кредит на ИутеКредит можете да купите...

Златна плакета за најдобра карикатура на Ерико Жунгуеира Аурес од Бразил

Златна плакета за најдобра карикатура на Ерико Жунгуеира Аур…

Фев 19, 2020 Вести

Меѓународното жири на 21-от Фестивал за карикатура и афоризам „Струмица 2020“, ги избра најдобрите од пристигнатите 140 карикатури од 20-тина држави и...

Во Струмица повторно ќе се доделуваат 37 нови станови за социјални семејства, пријавувањето ќе трае до 15 април

Во Струмица повторно ќе се доделуваат 37 нови станови за соц…

Фев 19, 2020 Вести

Струмичани од најранливите категории на граѓани од денеска до 15 април можат да аплицираат на огласот за распределба на 37 социјални станови во Струми...

Откриени петмина мигранти кај Робово

Откриени петмина мигранти кај Робово

Фев 19, 2020 Вести

Синоќа околу 20:00 часот на влезот во селото Робово, струмичко, во товарно возило „Ивеко фургон“, со скопски регистарски ознаки, полициски службеници ...

Грипот ги празни училиштата во Струмица, над 1000 ученици отсуствуваа од настава поради сезонски грип

Грипот ги празни училиштата во Струмица, над 1000 ученици от…

Фев 19, 2020 Вести

Поради сезонскиот грип многу ученици од основните и средните училишта на територијата на општина Струмица отсуствуваат од настава. Дури 1096 ученици ...

Во петок во Струмица танцовата претстава „Пепелашка“ во изведба на лица со попреченост

Во петок во Струмица танцовата претстава „Пепелашка“ во изве…

Фев 18, 2020 Вести

По успешната премиера во април и реприза во септември 2019 година во Националната Опера и Балет во Скопје, изведба пред публиката во Гевгелија, Штип, ...