Промовирана стихозбирката „Чекор помеѓу“ од Ице Беличев

Петок, 06 Декември 2019

Вечерва во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, беше промовирана стихозбирката „Чекор помеѓу“ на струмичанецот Ице Беличев.

Станува збор за книга поезија која содржи 50 песни со најразлични теми и мотиви, песни за сечиј вкус. Рецензијата на книгата „Чекор помеѓу“ во издание на издавачката куќа „Феникс“ од Скопје, е на м-р Вања Изова Велева, која ја промовираше пред големиот број љубители на пишаниот збор.

Вања Изова Велева вели дека стихозбирката „Чекор помеѓу“ отвора многу дилеми, многу размислувања, многу исчекувања. Што значи да се биде помеѓу. Постои простор помеѓу нештата, дали всушност тоа е нашиот комфор каде бегаме од неодлучноста и незнаењето. Кога се наоѓаме помеѓу две нешта, логично е да се пронајдеме помеѓу нив, но дали чекорот ќе не однесе на едната или другата страна, зависи колку сакаме и колку можеме.

„Беличев во својата втора збирка поезија „Чекор помеѓу“ исчекорува со поетска зрелост, празничен восклик и отворено писмо низ кој бара сопствен пат. Негови сопатници се спомените, мислата, прашината на сокачето. Меланхоличното доспевање низ стихозбирката црта слика збор на читателот, оставајќи го да разоткрива хоризонти зачинети со љубовна патетика, мисла на изгубен патник, копнеж во минатото. Беличев знае скокум преку споменот на коренот и битисувањето да го спастри минатото… и така пред читателот да остави трага од она што поминало, од она што се памети. Сакајќи да побара спокој за неспокојот тој всушност останува заробен во светот на спомените, негувајќи ги како предуслов за тивка иднина“ – кажа поетесета и книжевен критичар, м-р Вања Изова Велева, директор на Педагошката служба при Министерството за образование и наука.

На вечерашната промоција на втората стихозбирка на Ице Беличев, стихови читаа Сузана Мицева, Мариета Дукиќ и Катерина Панов Кожаров, а модератор на промотивната вечер беше новинарот и поет Ѓорги Калајџиев.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

И ловџиите се вклучија во потрага на 28-годишната Марија Брзакова

И ловџиите се вклучија во потрага на 28-годишната Марија Брз…

Јан 25, 2020 Вести

Утрово од пред општинската зграда на Општина Босилово, голем број ловџии и граѓани се приклучија на полициските службеници во потрага на исчезнатата М...

Фудбалерите на „Академија Пандев“ утре заминуваат на подготовки во Анталија, Турција

Фудбалерите на „Академија Пандев“ утре заминуваат на подгото…

Јан 24, 2020 Вести

Сениорскиот тим на ФК „Академија Пандев“ од Струмица утре заминува на подготовки во Анталија, Турција, каде ќе бидат до 7 февруари. Договорени се пет...

Во Струмица се одржа работилница за идентификација на иновативни идеи на Регионалниот бизнис центар

Во Струмица се одржа работилница за идентификација на иноват…

Јан 24, 2020 Вести

Регионалниот бизнис центар при Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во канцелариите на Центарот во Струмица, организираше работилница за...

Нема ни трага од исчезнатата Марија Брзакова од Босилово, од утре и ловџиите ќе се вклучат во потрага по неа

Нема ни трага од исчезнатата Марија Брзакова од Босилово, од…

Јан 24, 2020 Вести

Нема трага од 28-годишната Марија Брзакова од Босилово, која исчезна во саботата во утринските часови. Полициски службеници ја барат низ Струмичкиот р...

Напаѓачот на девојката, но и на полицаец е малолетник, лишен е од слобода

Напаѓачот на девојката, но и на полицаец е малолетник, лишен…

Јан 24, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 14:00 часот лишен е од слобода малолетник од селото Просениково, кој завчера околу 18:45 часот во близина на с...

Прегазил двајца пешаци во центарот на Струмица и побегнал

Прегазил двајца пешаци во центарот на Струмица и побегнал

Јан 24, 2020 Вести

Вчера во 14:30 часот на крстосница од булевар „Маршал Тито’’ и улицата „Ленинова’’ во Струмица, едно возило удрило во пешаците М.Б. (61) од Радовиш и ...

Поранешниот репрезентативец на Македонија, Мите Цикарски ќе игра за „Академија Пандев“

Поранешниот репрезентативец на Македонија, Мите Цикарски ќе …

Јан 24, 2020 Вести

Мите Цикарски ја засили сениорската екипа на ФК „Академија Пандев“ од Струмица. Испразнетото место на левата бековска позиција е пополнето со квалитет...

Струмичката полиција трага по „манијак“ кој нападнал девојка, го лоцирале на плоштадот, но им побегнал на полицајците

Струмичката полиција трага по „манијак“ кој нападнал девојка…

Јан 23, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 18:45 часот во близина на спортската сала „Партизан“ во Струмица, непознато лице се приближил на 24-годишна де...