Со Свети Климент започнува празнувањето на Светите Петнаесет

Недела, 08 Декември 2019

Струмица на 11-ти декември празнува, го одбележува својот Патрон, Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици. По тој повод од денеска на празникот Свети Климент Охридски, па се до 12-ти декември ќе се одржат низа свечености.

Со мултимедијален поетски настан во црквата „Свети Петнаесет“ во Струмица, вечерва од 19:00 часот ќе се читат стихови од поемата „Петнаесетте“ на Иван Василевски.

Утревечер (понеделник) од 20:00 часот, наставниците од Струмичките училишта во големата сала на Центарот за култура „Антон Панов“ ќе пеат песни, ќе бидат пејачи на настанот насловен „Големи уметници за голема сцена“.

Во вторник (10 декември), од 10:00 часот во спортската сала на СОУ „Никола Карев“ ќе се одржи Турнир во кошарка со ученици од средните општински училишта во Струмица. Истиот ден од 19:00 часот во НУЦК „Антон Панов“, Иван Котев ќе ја промовира книгата „Девојчето со златно срце“ од циклусот Македонски народни приказни од струмичко. Веднаш по оваа промоција од 20:30 часот, на истото место, познатиот струмички фотограф, Сречко Гунчев ќе има изложба на фотографии - „Ретроспектива“.

На денот на Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици, 11-ти декември (среда), во 10:00 часот во спортската сала на ООУ „Видое Подгорец“ ќе се одржи Турнир во кошарка за ученици од основните училишта. Во 12:00 часот е Свечената седница на Советот на општина Струмица на која свое обраќање ќе има градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, а ќе бидат доделени и традиционалните Годишни награди и наградата за животно дело „Свети Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“ на општина Струмица за 2019-та година. Истиот ден во 20:00 часот во големата сала на Центарот за култура во Струмица, „Распеани Струмичани“ ќе го одржат својот традиционален Годишен концерт.

Активностите по повод патрониот празник на Струмица продолжуваат и во четврток (12-ти декември), во 20:00 часот со концерт на Ленче и Горан Куќиќ со групата „Јупитер“ и пријателите ,насловен „Јупитер за градот“, а влезот ќе биде бесплатен за сите посетители, љубители на убавите песни на Ленче и Горан.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Одбојкарскиот репрезентативец Ристо Николов најдобар спортист на Струмица за 2019-та

Одбојкарскиот репрезентативец Ристо Николов најдобар спортис…

Јан 25, 2020 Вести

Одбојкарот Ристо Николов од ОК „ЏИО Струмица“ и член на македонската одбојкарска репрезентација е избран за најдобар спортист на Струмица за 2019-та г...

Утре продолжува акцијата за кроење на дрворедите во градот Струмица

Утре продолжува акцијата за кроење на дрворедите во градот С…

Јан 25, 2020 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека утре (недела, 26 јануари), продолжуваат со акцијата за кроење на дрворедите во градот Струмица. Се започнува од ...

И ловџиите се вклучија во потрага на 28-годишната Марија Брзакова

И ловџиите се вклучија во потрага на 28-годишната Марија Брз…

Јан 25, 2020 Вести

Утрово од пред општинската зграда на Општина Босилово, голем број ловџии и граѓани се приклучија на полициските службеници во потрага на исчезнатата М...

Фудбалерите на „Академија Пандев“ утре заминуваат на подготовки во Анталија, Турција

Фудбалерите на „Академија Пандев“ утре заминуваат на подгото…

Јан 24, 2020 Вести

Сениорскиот тим на ФК „Академија Пандев“ од Струмица утре заминува на подготовки во Анталија, Турција, каде ќе бидат до 7 февруари. Договорени се пет...

Во Струмица се одржа работилница за идентификација на иновативни идеи на Регионалниот бизнис центар

Во Струмица се одржа работилница за идентификација на иноват…

Јан 24, 2020 Вести

Регионалниот бизнис центар при Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во канцелариите на Центарот во Струмица, организираше работилница за...

Нема ни трага од исчезнатата Марија Брзакова од Босилово, од утре и ловџиите ќе се вклучат во потрага по неа

Нема ни трага од исчезнатата Марија Брзакова од Босилово, од…

Јан 24, 2020 Вести

Нема трага од 28-годишната Марија Брзакова од Босилово, која исчезна во саботата во утринските часови. Полициски службеници ја барат низ Струмичкиот р...

Напаѓачот на девојката, но и на полицаец е малолетник, лишен е од слобода

Напаѓачот на девојката, но и на полицаец е малолетник, лишен…

Јан 24, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 14:00 часот лишен е од слобода малолетник од селото Просениково, кој завчера околу 18:45 часот во близина на с...

Прегазил двајца пешаци во центарот на Струмица и побегнал

Прегазил двајца пешаци во центарот на Струмица и побегнал

Јан 24, 2020 Вести

Вчера во 14:30 часот на крстосница од булевар „Маршал Тито’’ и улицата „Ленинова’’ во Струмица, едно возило удрило во пешаците М.Б. (61) од Радовиш и ...