Општина Струмица му додели награда за животно дело на Перо Христов

Среда, 11 Декември 2019

Наградата за животно дело на општина Струмица, по повод празникот на градот Светите Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици, ја доби естрадниот уметник Перо Христов за особен придонес во областа на музиката. Наградата на Христов му ја даде градоначалникот Коста Јаневски на денешната свечена седница на Советот на општина Струмица во Центарот за култура „Антон Панов“.

„Честувајќи ги ликовите и делата на Светите петнаесет тивериополски свештеномаченици и гледајќи ги работите од денешна временска рамка, станува нужно доследно да ги ползуваме вредностите кои ни се оставени во наследство. За градот во кој живееме секогаш треба да имаме добри намери и да бидеме упорни истите да изродат добри дела. И треба да знаеме дека Струмица на љубовта ќе ни возврати со љубов, на добрината ќе ни врати со добрина“- рече во своето обраќање градоначалникот Јаневски, по повод патрониот празник на градот.

Годишни награди на општина Струмица за 2019-та година им беа доделени на Томе Ефтимов, млад научник, постдокторски истражувач на Универзитетот „Стенфорд“ во Калифорнија, САД, на НУ Центар за култура „Антон Панов“ Струмица, која годинава го одбележува својот јубилеј -70 години постоење на Народниот театар, на Основното Музичко училиште „Боро Џони“ Струмица, на крводирателот Симеон Николов од Струмица со 160 пати дарување крв, на Здружението за помош и поддршка на лица со Даунов синдром „Вера“ од Струмица, на Светлана Маџункова за особен придонес во областа на медицината, на Ристо Тасев за особен придонес во областа на новинарството и на Ице Биличев за особен придонес во областа на книжевноста.

Општина Струмица додели и специјално признание на Сибил Зутер Техада, амбасадорка на Швајцарија во Република Северна Македонија, за извонредната соработка и поддршка во реализација на значајни проекти.

На свечената седница, која се одржа во присуство на голем број граѓани, гости од црковниот, политичкиот и општествениот живот, претставници од дипломатскиот кор во Република Северна Македонија и други гости од земјата и странство, свој музички настап имаа хорот при СОУ „Јане Сандански“, Васил Гарванлиев и младите музичари од музичкото училиште „Боро Џони“, Ивана Мазнејкова и Лука Митев.

Во рамките на одбележувањето на празникот, вечерва во 19:00 часот е годишениот концерт на „Распеани струмичани“, а утревечер со концертот на Ленче и Горан Кукиќ со „Јупитер“ завршуваат активностите по повод патрониот празник на градот Струмица.

ФОТОГАЛЕРИЈА

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела држава

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела …

Сеп 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 од кои четворица новозаболени и во Струмица. Починале ч...

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева во Струмица

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева в…

Сеп 28, 2020 Вести

Фудбалската федерација на Македонија во соработка со УЕФА преку „Hat Trick III“ програмата за подобрување на фудбалска инфраструктура започна со изгра...

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична дела колку што ги има годините, полицијата најави поднесок до обвинителството

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична…

Сеп 27, 2020 Вести

СВР Струмица – Отсекот за општ криминалитет до Основно јавно обвинителство во Струмица ќе поднесе соодветен поднесок против 13-годишно момче од Струми...

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра обезбедуваме одржливост на домашните економски дејности и на работните места

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра о…

Сеп 27, 2020 Вести

Премиерот Зоран Заев, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на К...

Уапсени пет лица во Струмица, полицијата кај нив пронашла дрога

Уапсени пет лица во Струмица, полицијата кај нив пронашла др…

Сеп 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вчера во 23:00 часот во СВР Струмица биле лишени од слобода И.Л.Б. (19), Ј.К. (20), Ј.П. (26), Г.М. (22) и Ф.М. (22), сите од Струмица, затоа што кај ...