Ангел Атанасов стана Лидер во градежно-геодетска струка на натпреварот „ЛИДЕР на струка 2019“

Петок, 13 Декември 2019

Ученикот Ангел Атанасов од IV8 клас при СОУ „Никола Карев“ во Струмица го освои првото место, под менторство на Иванка Стоилова и Ристо Тасев и со тоа стана Лидер во градежно-геодетска струка на Меѓуучилишните натпревари за избор на најдобар ученик „ЛИДЕР на струка 2019“, за ученици од завршните години во средното стручно образование во нашата држава, кои се одржаа минатата недела во Скопје и Кочани.

Од електротехничката струка ученикот Васил Павлов од IV7 клас, профил електротехничар енергетичар, под менторство на професорите Марија Мучева Георгиева и Ѓорги Данчев го освои второто место. Ученичката Македонка Василева од IV6 клас, профил електротехничар за компјутерска техника и автоматика, под менторство на професорите Бошко Николов и Борислав Манчев доби пофалница со висок број на поени.

Од машинската струка ученикот Томе Чрчев, ученик во IV3 клас, профил автотехничар мехатроничар, под менторство на професорите Архелос Туранов и Боро Чукарски го освои третото место и ученикот Иле Костадинов од IV2 клас, профил техничар за компјутерско управување, под менторство на професорите Наталија Мишовска Стоилкова и Наце Манушев го освои третото место.

Од сообраќајната струка Пепи Илиев од IV5 клас, профил техничар за транспорт и шпедиција, под менторство на професорите Здравко Костадинов и Далибор Стојчев и ученикот Александар Сарамндов од IV4 клас, техничар за патен сообраќај, под менторство на професоро Миле Стојменов, добија пофалници со одличен број на поени.

Изборот за ЛИДЕР НА СТРУКА се организира за да се покажат, докажат, вреднуваат и рангираат знаењата, умеењата, вештините, способностите и вредностите на учениците по стручните предмети во рамките на струката/одделен образовен профил од техничкото образование.

Со овие натпревари се откриваат, поттикнуваат и промовираат учениците кои се талентирани и надарени за одредена област и со тоа се помага планирањето на нивниот кариерен развој, како и соработка со социјалните партнери од соодветната област.

На денешната мала свеченост во училиштето СОУ „Никола Карев“, директорот Драган Јанков им ги врачи дипломите на најдобрите ученици на овој натпревар од училиштето „Никола Карев“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Откриени петмина мигранти кај Робово

Откриени петмина мигранти кај Робово

Фев 19, 2020 Вести

Синоќа околу 20:00 часот на влезот во селото Робово, струмичко, во товарно возило „Ивеко фургон“, со скопски регистарски ознаки, полициски службеници ...

Грипот ги празни училиштата во Струмица, над 1000 ученици отсуствуваа од настава поради сезонски грип

Грипот ги празни училиштата во Струмица, над 1000 ученици от…

Фев 19, 2020 Вести

Поради сезонскиот грип многу ученици од основните и средните училишта на територијата на општина Струмица отсуствуваат од настава. Дури 1096 ученици ...

Во петок во Струмица танцовата претстава „Пепелашка“ во изведба на лица со попреченост

Во петок во Струмица танцовата претстава „Пепелашка“ во изве…

Фев 18, 2020 Вести

По успешната премиера во април и реприза во септември 2019 година во Националната Опера и Балет во Скопје, изведба пред публиката во Гевгелија, Штип, ...

Во сабота Дани Димитровска со Симфониски оркестар во Струмица

Во сабота Дани Димитровска со Симфониски оркестар во Струмиц…

Фев 18, 2020 Магазин

21 година е на македонската музичка сцена… Нејзиното име, цели две децении е единствена асоцијација за македонска поп-рок дива. Таа ги пее „Срца две”...

Кривична за тројца струмичани, со остар предмет се заканувале на полицајци, кои со пукање во воздух ги предупредиле

Кривична за тројца струмичани, со остар предмет се заканувал…

Фев 18, 2020 Вести

СВР Струмица поднесе кривична пријава против С.А. (35), С.Х. (21) и К.Х. (23), тројцата од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторено кри...

Струмичките одбојкари со убедлива победа над „УГД Штип“

Струмичките одбојкари со убедлива победа над „УГД Штип“

Фев 17, 2020 Вести

Вечерва во Спортската сала „Парк“ во Струмица, одбојкарите на „ЏИО Струмица“ ја запишаа осмата победа во машкиот одбојкарски шампионат на Македонија. ...

Се бара фризер за партнерство во Фризерско-козметичко студио

Се бара фризер за партнерство во Фризерско-козметичко студио

Фев 17, 2020 Веб Билборд

Разработено Фризерско-козметичко студио има потреба од фризер со работно искуство за партнерство во работата и делење на сите трошкови. Подетални инфо...

И тие умеат да пеат, да бидат забавни, со верба во себе, надеж и љубов, лица со попреченост настапија на првиот музички хепенинг

И тие умеат да пеат, да бидат забавни, со верба во себе, над…

Фев 17, 2020 Магазин

Полна сала со народ, дојдоа да ги храбрат 12-мината млади лица, кои иако со попреченост покажаа дека нема место за било какви препреки во нашето опште...