Независниот синдикат на полицијата реагира: Против двајца вработени во СВР Струмица се водат дисциплински постапки за банални работи

Вторник, 17 Декември 2019

Против двајца полициски службеници од СВР Струмица постојано се водат „банални“ дисциплински постапки, информираше денеска претседателот на Независниот синдикат на полицијата, Гоце Делчев Тодев на прес конференција која ја одржа пред Полициската станица во Струмица.

„Шест месеци по 15% скратување од платата е казнет само поради тоа што коментирал на социјалната мрежа Фејсбук на коментар на наш друг претставник на Независниот синдикат на полицијата од Гевгелија. Добил една плата помалку само заради тоа што го кажал јавно своето мислење на социјалните мрежи, тоа е срамота“ – вели Гоце Делчев Тодев, потенцирајќи нека Независниот синдикат на полицијата до крај, целосно овие работи ќе ги води како постапки против нивни членови.

Од Независниот синдикат на полицијата велат дека во Министерството за внатрешни работи се уште опстојуваат и работат раководители на кои при раководењето им е важно само на кој начин да ги вознемируваат вработените кои одбиваат да постапуват за нивно лично задоволство и спротивно на позитивните законски прописи, а продолжуваат и со „местенките“ кои се прават против претставниците на НСП.

НСП бара од надлежното министерство да преземат мерки за неправилно и незаконско постапување на раководни лица во СВР Струмица. За ова ќе бидат информирани и министерот за внатрешни работи и претседателот на Владата на Република Северна Македонија, додаваат од синдикатот.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела држава

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела …

Сеп 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 од кои четворица новозаболени и во Струмица. Починале ч...

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева во Струмица

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева в…

Сеп 28, 2020 Вести

Фудбалската федерација на Македонија во соработка со УЕФА преку „Hat Trick III“ програмата за подобрување на фудбалска инфраструктура започна со изгра...

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична дела колку што ги има годините, полицијата најави поднесок до обвинителството

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична…

Сеп 27, 2020 Вести

СВР Струмица – Отсекот за општ криминалитет до Основно јавно обвинителство во Струмица ќе поднесе соодветен поднесок против 13-годишно момче од Струми...

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра обезбедуваме одржливост на домашните економски дејности и на работните места

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра о…

Сеп 27, 2020 Вести

Премиерот Зоран Заев, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на К...

Уапсени пет лица во Струмица, полицијата кај нив пронашла дрога

Уапсени пет лица во Струмица, полицијата кај нив пронашла др…

Сеп 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вчера во 23:00 часот во СВР Струмица биле лишени од слобода И.Л.Б. (19), Ј.К. (20), Ј.П. (26), Г.М. (22) и Ф.М. (22), сите од Струмица, затоа што кај ...