ДОНЕВ: Струмичани разочарани од загадениот воздух, иронично коментираат

Среда, 18 Декември 2019

Претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Александар Донев, на денешната прес конференција реагираше на енормно загадениот воздух во Струмица, а за власта дека останува глува, како што рече, „не може да се одважи и пред јавноста да ги открие и справи со главните загадувачи на воздухот над Струмица“.

Интегрален текст од прес конференцијата:

За жал, последниве денови Струмица според одредени мерни станици за загаденост на воздухот е меѓу првите во светот.

И покрај реакцијата на граѓаните и невладиниот сектор и покрај нашата реакција со предлози и мерки, власта останува глува.

До сега, освен банални мерки и ситни казни власта не може да се одважи и пред јавноста да ги открие и справи со главните загадувачи на воздухот над Струмица.

Во меѓувреме, значително е зголемен бројот на граѓани кои се почесто се жалат на здравствени проблеми директно или индиректно поврзани со оваа нова еколошка катастрофа.

Состојбата е алармантна затоа што загадувањето најсилно ги погодува децата, старите и болните лица.

Дванаесет години актуелниот премиер беше градоначалник на Струмица, и веќе три години СДСМ ја има апсолутната власт во државата.

Дванаесет години СДСМ создаваше урбан хаос и сложени бизнис врски во наводната „Европска Струмица“, додека за неспособното раководење ги обвинуваше претходните Влади.

Три години нема ниту инвестиции ниту проекти и сите сме свесни дека неспособните раце на апсолутната власт во спрега со бизнисот, сериозно посегнуват по здравјето и животот на граѓаните.

Струмичани разочарани од загадениот воздух иронично коментираат дека: конечно од „европска“, Струмица станала „светска“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка крстосница беше половина час во прекин

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка…

Фев 20, 2020 Вести

Денеска околу 09:30 часот на излезот од Струмица кон Валандово, кај Куклишка крстосница, се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил и запрежно во...

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка кај Куклишка раскрсница

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка ка…

Фев 20, 2020 Вести

АМСМ информира дека од 10:00 часот сообраќајот на патниот правец Струмица - Валандово кај Куклишка крстосница, поради случена сообраќајна незгода, е в...

Опремете го домот! Плаќање на 24 рати преку ИутеКредит во салони за мебел

Опремете го домот! Плаќање на 24 рати преку ИутеКредит во са…

Фев 20, 2020 Маркетинг

Опремувањето и реновирањето на домот може да биде оптоварување за семејниот буџет, но со наменскиот потрошувачки кредит на ИутеКредит можете да купите...

Златна плакета за најдобра карикатура на Ерико Жунгуеира Аурес од Бразил

Златна плакета за најдобра карикатура на Ерико Жунгуеира Аур…

Фев 19, 2020 Вести

Меѓународното жири на 21-от Фестивал за карикатура и афоризам „Струмица 2020“, ги избра најдобрите од пристигнатите 140 карикатури од 20-тина држави и...

Во Струмица повторно ќе се доделуваат 37 нови станови за социјални семејства, пријавувањето ќе трае до 15 април

Во Струмица повторно ќе се доделуваат 37 нови станови за соц…

Фев 19, 2020 Вести

Струмичани од најранливите категории на граѓани од денеска до 15 април можат да аплицираат на огласот за распределба на 37 социјални станови во Струми...

Откриени петмина мигранти кај Робово

Откриени петмина мигранти кај Робово

Фев 19, 2020 Вести

Синоќа околу 20:00 часот на влезот во селото Робово, струмичко, во товарно возило „Ивеко фургон“, со скопски регистарски ознаки, полициски службеници ...

Грипот ги празни училиштата во Струмица, над 1000 ученици отсуствуваа од настава поради сезонски грип

Грипот ги празни училиштата во Струмица, над 1000 ученици от…

Фев 19, 2020 Вести

Поради сезонскиот грип многу ученици од основните и средните училишта на територијата на општина Струмица отсуствуваат од настава. Дури 1096 ученици ...

Во петок во Струмица танцовата претстава „Пепелашка“ во изведба на лица со попреченост

Во петок во Струмица танцовата претстава „Пепелашка“ во изве…

Фев 18, 2020 Вести

По успешната премиера во април и реприза во септември 2019 година во Националната Опера и Балет во Скопје, изведба пред публиката во Гевгелија, Штип, ...