Средношколците протестираат, сакаат чист воздух, професори им се закануваат оти протестираат за воздух

Петок, 20 Декември 2019

И покрај дождот, заканите од професори и директори во училиштата, стотина средношколци од трите средни општински училишта во Струмица, денеска излегоа на протест на плоштадот „Гоце Делчев“ и го изразија својот револт кон надлежните за секојдневното енормно загадување на воздухот во Струмица.

Велат, ќе дојдевме повеќе, но имаме закани и притисоци од професори, па и од директори на училиштата во Струмица, до мерка дури и за исклучување од училиште. И покрај сите притисоци кои ни беа вршени ние се собравме и јасно даваме порака дека нема да дозволиме некој да си игра со нашите животи и нашето здравје.

„Мислиме дека е вистинско време кога треба нешто да се преземе за ова состојба и да сфатат тие што можат да направат нешто дека нашиот револт и нашето протестирање не се затоа што на некој така му текнало и дека навистина има причина за тоа што ние така постапуваме“ – велат средношколците.

Тие упатија и порака до градоначалникот и до надлежните институции кои се задолжени за овој проблем, дека можат многу да направат за почист воздух, само треба да се заинтересираат и да пробат барем мал процент од загадувањето да го намалат.

Младите струмичани велат дека овој проблем е во целиот свет, не само во Македонија, но секаде во светот надлежните ги земат проблемите во рака и ги средуваат и загаденоста се намалува, а во Македонија не.

„Ние младите треба да донесеме порака за тоа, да се среди овој проблем. Проблемот не е само во воздухот, туку и вршењето на притисок од страна на нашите професори, кои треба да не поддржуваат за тоа да го правиме, а не да не замолчат затоа што сакаме да дишиме чист воздух“ – велат младите средношколци кои неколку часа ја прекинаа наставата и стотина храбри дојдоа да го изразат својот револт на Струмичкиот плоштад, како што велат, оти Струмица е меѓу најзагадените градови на Балканот. /Р.Ѓ./

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела држава

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела …

Сеп 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 од кои четворица новозаболени и во Струмица. Починале ч...

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Реп…

Сеп 25, 2020 Вести

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“. Општината Струмица најпрво ги започна градежните активности за решавање на пробле...

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови случаи

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови с…

Сеп 25, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 1504 тестирања, регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19, меѓу кои ...

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку Филтер станицата ќе имат прекин на водоснабдувањето од 6 до 17 часот

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека утре (петок, 25 септември), поради чистење на резервоарите на Филтер станицата „Иловица“, ќе има преки...

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на Буџетот за тековната 2020 година

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на …

Сеп 24, 2020 Вести

Денеска се одржа 39-та седница на Советот на општина Струмица на која што беше усвоена предлог-одлуката за измена и дополнување на Буџетот на општина ...

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во Струмица, денеска 14 нови случаи

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19, најмногу во Скопје 58 лица, па следува Струмица со 1...

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна презентација

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна …

Сеп 24, 2020 Вести

Јавното претпријатие за државни патишта ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, спој со А1 во должина од 25 километри. Во петок, 25 септември, с...

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира во Уметничка галерија

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира в…

Сеп 23, 2020 Вести

Започна со реализација проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“. Пренамената се врши на просторот под градскиот плош...