Промовирана книгата „Тивко како молитва“ на Сузана Мицева

Сабота, 21 Декември 2019

Македонската поетеса од Струмица, новинарката Сузана Мицева, синоќа во сосема поинаков амбиент на малата сала на Центарот за култура „Антон Панов“, трансформиран во поетско-романтичен стил со многубројни свеќи во позадина, тивка музика и светло само кон поетите, ја промовираше својата четврта книга насловена „Тивко како молитва“ во издание на „Просветно дело“.

Во „Тивко како молитва“ се наоѓаат 72 песни од двата ракописа „Молитвеник од претходниот живот“ и „Животот отаде границите“ кои минатата година беа во најтесниот избор за наградите „Јован Котески“ и „Ацо Караманов“.

За Сузана Мицева и нејзината книга „Тивко како молитва“ меѓу многуте поети кои читаа стихови, Ѓорги Калајџиев, Мариета Дуќиќ, Билјана Костадинова, Ице Беличев, Катерина Панов Кожаров, Иван Котев, Киро Донев, говореше и професорката на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, д-р Ана Витанова Рингачева, потенцирајќи дека сите тие стихови постојано добиваат поинаква боја, зависно од индивидуалното доживување на читателот, во случајот сите ние вечерва којшто добивме една толку убава задача да прочитаме по нешто што ни е блиску.

„Да се оживее мрачната страна на нашето постоење, значи да се направи невозможен обид да се слече сопствената кожа за помалку да боли или пак да се отсече делот од неа за да се трансплантира парче љубов или топла свежа крв во смрзнатото тело на оние кои ни на сон не можеле да ги предвидат или да ги препознаат далечните патишта по кој животот ќе ги однесе. И каков е тој порив, да се поетизира болот, тоа често „и се замерува“ на Сузана, дека пишува премногу за смртта, за болката. Страдањето или смртта, тоа е всушност потреба, наместо солза, да се пушти зборот да ја измие душата. Егзилот, бегството од еден во друг живот е наша предодреденост, наша судбина, но не и кога тој егзил станува реален, кога туѓите граници стануваат и времени домови, а земјата под нив за некои несреќници и вечно почивалиште“ – рече во своето обраќање, рецензентот на книгата, д-р Ана Витанова Рингачева.

Поетесата Сузана Мицева за песните во книгата „Тивко како молитва“ вели дека се за бегството, (буквално и метафорично). Создавани се во периодот кога активно ја следела бегалско-мигрантската криза, а некои песни биле пишувани на самите шини, додека покрај неа минувала река од луѓе - бегалци.

„Тие слики од мене извадија нови приказни за човековата потреба да избега од се кога може, и неговата нужност да избега од се кога мора. Затоа сум особено благодарна што има можност да се објават заедно, како што се напишани“ – вели Мицева.

На самата промоција беше прикажан и петминутен поетски филм за бегалската сага, како дел од оваа книга, создаден со објективот и монтажата на Кире Пиличев од ТВ канал ВИС, кој заедно со авторката Сузана Мицева, како новинар ја следеа бегалската криза на граничниот појас помеѓу Македонија и Грција во изминатите години. /Р.Ѓ./

ФОТОГАЛЕРИЈА

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела држава

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела …

Сеп 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 од кои четворица новозаболени и во Струмица. Починале ч...

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева во Струмица

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева в…

Сеп 28, 2020 Вести

Фудбалската федерација на Македонија во соработка со УЕФА преку „Hat Trick III“ програмата за подобрување на фудбалска инфраструктура започна со изгра...

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична дела колку што ги има годините, полицијата најави поднесок до обвинителството

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична…

Сеп 27, 2020 Вести

СВР Струмица – Отсекот за општ криминалитет до Основно јавно обвинителство во Струмица ќе поднесе соодветен поднесок против 13-годишно момче од Струми...

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра обезбедуваме одржливост на домашните економски дејности и на работните места

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра о…

Сеп 27, 2020 Вести

Премиерот Зоран Заев, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на К...

Уапсени пет лица во Струмица, полицијата кај нив пронашла дрога

Уапсени пет лица во Струмица, полицијата кај нив пронашла др…

Сеп 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вчера во 23:00 часот во СВР Струмица биле лишени од слобода И.Л.Б. (19), Ј.К. (20), Ј.П. (26), Г.М. (22) и Ф.М. (22), сите од Струмица, затоа што кај ...