Новата болница во Струмица е скоро готова, во почетокот на новата година ќе почнува да се опремува

Недела, 22 Декември 2019

„Градежните работи во Новата болница во Струмица се при крај, финалните работи ги завршува економскиот оператор. Во почетокот на Новата година целото ново крило ќе биде инфраструктурно подготвено, а ние работиме заедно со Владата и Министерството за финансии на обезбедување буџет за опремување на болницата“ – кажа министерот за здравство, Венко Филипче за новата болница во Струмица.

Во новиот дел кој се простира на површина од 6.500 m², ќе бидат сместени Ургентен центар и уште осум одделенија, а секое одделение ќе има своја сала за операција. Во кругот на болницата, односно во сегашната главна болница ќе бидат донесени и дисперзираните одделенија за неврологија, оториноларингологија, офталмологија и психијатрија.

Инаку, овој објект започнал да се гради во 80-тите години, па застанал. Останал на забот на времето до 2001-2002, кога почна негова понатамошна градба.

На прашањето дали ќе има нови вработувања во новата Струмичка болница, министерот Филипче рече дека во рамките на политиките на Владата за инвестирање во младиот кадар и во платите на здравствените работници се очекува и зголемување на бројот на вработените во новата болница во Струмица.

„Заедно со дежурствата, здравствените работници во февруари идната година ќе имаат во општите болници повисока плата за 70, 80 па дури и 90 проценти од тоа што беше на почетокот на 2018 година. Верувам дека младите ќе ја бараат и ќе ја најдат иднината овде, во нашата земја. Имаме издадено повеќе од 5000 согласности за вработување во изминатите две години и со тоа темпо ќе продолжиме понатаму“ – кажа министерот Филипче. /Р.Ѓ./

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела држава

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела …

Сеп 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 од кои четворица новозаболени и во Струмица. Починале ч...

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева во Струмица

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева в…

Сеп 28, 2020 Вести

Фудбалската федерација на Македонија во соработка со УЕФА преку „Hat Trick III“ програмата за подобрување на фудбалска инфраструктура започна со изгра...

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична дела колку што ги има годините, полицијата најави поднесок до обвинителството

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична…

Сеп 27, 2020 Вести

СВР Струмица – Отсекот за општ криминалитет до Основно јавно обвинителство во Струмица ќе поднесе соодветен поднесок против 13-годишно момче од Струми...

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра обезбедуваме одржливост на домашните економски дејности и на работните места

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра о…

Сеп 27, 2020 Вести

Премиерот Зоран Заев, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на К...

Уапсени пет лица во Струмица, полицијата кај нив пронашла дрога

Уапсени пет лица во Струмица, полицијата кај нив пронашла др…

Сеп 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вчера во 23:00 часот во СВР Струмица биле лишени од слобода И.Л.Б. (19), Ј.К. (20), Ј.П. (26), Г.М. (22) и Ф.М. (22), сите од Струмица, затоа што кај ...