За 3 часа и 41 минута истрчаа во чест на Благој Истатов од Струмица до Дојран

Недела, 22 Декември 2019

За 3 часа и 41 минута дваесеттина рекреативци истрчаа од Струмица до Дојран во чест на фудбалската легенда Благој Истатов.

Тргнаа од стадионот „Благој Истатов“ во Струмица, трчаа 42 километри, а некои и со велосипеди до комплексот на Благој Истатов во Дојран.

Освен струмичани, љубители на трчењето, велосипедистите од ВК „Актив“, на маратонот учествуваа и членови на Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“ од Гевгелија, фудбалскиот судија Ѓорги Карајанов, како и Никола Перевски - Пере од „Нокаут“.

Организатор на овој маратон беше струмичанецот Николчо Ѓоргиев од Швајцарија со Велосипедскиот клуб „Актив“ од Струмица.

„Времето беше на наша страна, здрави и живи секој нареден подвик во уште поголем број“ – велат од „ВК „Актив“, упатувајќи и голема благодарност до персоналот на хотел „Истатов“ за топлиот прием и богатата трпеза.

Пред спомен-обележјето на Благој Истатов во хотелот што го носи неговото име, свежо цвеќе положија и градоначалникот на Дојран, Анго Ангов и сопственикот на ФК „Беласица“ и концесионер на стадионот „Благој Истатов“, Славчо Васков – Пинда. /Р.Ѓ./

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела држава

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела …

Сеп 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 од кои четворица новозаболени и во Струмица. Починале ч...

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Реп…

Сеп 25, 2020 Вести

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“. Општината Струмица најпрво ги започна градежните активности за решавање на пробле...

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови случаи

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови с…

Сеп 25, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 1504 тестирања, регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19, меѓу кои ...

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку Филтер станицата ќе имат прекин на водоснабдувањето од 6 до 17 часот

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека утре (петок, 25 септември), поради чистење на резервоарите на Филтер станицата „Иловица“, ќе има преки...

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на Буџетот за тековната 2020 година

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на …

Сеп 24, 2020 Вести

Денеска се одржа 39-та седница на Советот на општина Струмица на која што беше усвоена предлог-одлуката за измена и дополнување на Буџетот на општина ...

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во Струмица, денеска 14 нови случаи

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19, најмногу во Скопје 58 лица, па следува Струмица со 1...

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна презентација

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна …

Сеп 24, 2020 Вести

Јавното претпријатие за државни патишта ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, спој со А1 во должина од 25 километри. Во петок, 25 септември, с...

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира во Уметничка галерија

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира в…

Сеп 23, 2020 Вести

Започна со реализација проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“. Пренамената се врши на просторот под градскиот плош...