ВМРО-ДПМНЕ: Во новиот Буџет нема капитални инвестиции, ги нема ветувањата на градоначалникот

Среда, 25 Декември 2019

По завршувањето на 31-та седница на Советот на општина Струмица на која главна тема беше Буџетот за 2020 година, советниците на ВМРО-ДПМНЕ одржаа прес конференција.

„По трет пат во овој мандат општината распределува Буџет со речиси слична сума, но во него за жал, нема нови и нема капитални инвестиции. По трет пат Буџетот на Струмица ги нема главните ветувања на градоначалникот. Го нема новиот транзитен пат, ниту растеретениот Булевар „Св. Климент Охридски“ доби проширување со четири ленти“ – кажа Ели Панова, член на Советот на општина Струмица од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Таа вели дека денешната седница на Советот на општина Струмица помина во знак на големо разочарување за сите граѓани на општина Струмица.

„Средства за проектот Урбан мост речиси и нема предвидено, односно, повторно не е предвиден Детален урбанистички план за месноста Софилар, каде што, замислете, во 21 век на само 500 метри од центарот на градот неколку илјади жители немат канализација, немаат водовод и немаат патна инсфраструктура. Во Буџетот за 2020-та ги нема ниту инвестициите за Проектот „Ново турско маало“, нема нов парк во Турското маало, го нема ниту игралиштето“ – истакна Панова.

Панова говореше и за најавуваниот проект „Субвенции за енергетска ефикасност“, кој, како што кажа, се појавува симболично со две фасади од јавни станбени згради, за кои ниту има методологија, ниту имаат претстава како ќе бидат распределени.

„Почитувани сограѓани! Слабиот менаџмент на општинската администрација, заморот на кадрите и занимавање со бизниси и партиски работи на локалната власт за нас граѓаните на Струмица значи уште една изгубена година во партиски вработувања, крпење на дупки, залажување, фарбање и одржување“ – заврши Ели Панова.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка крстосница беше половина час во прекин

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка…

Фев 20, 2020 Вести

Денеска околу 09:30 часот на излезот од Струмица кон Валандово, кај Куклишка крстосница, се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил и запрежно во...

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка кај Куклишка раскрсница

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка ка…

Фев 20, 2020 Вести

АМСМ информира дека од 10:00 часот сообраќајот на патниот правец Струмица - Валандово кај Куклишка крстосница, поради случена сообраќајна незгода, е в...

Опремете го домот! Плаќање на 24 рати преку ИутеКредит во салони за мебел

Опремете го домот! Плаќање на 24 рати преку ИутеКредит во са…

Фев 20, 2020 Маркетинг

Опремувањето и реновирањето на домот може да биде оптоварување за семејниот буџет, но со наменскиот потрошувачки кредит на ИутеКредит можете да купите...

Златна плакета за најдобра карикатура на Ерико Жунгуеира Аурес од Бразил

Златна плакета за најдобра карикатура на Ерико Жунгуеира Аур…

Фев 19, 2020 Вести

Меѓународното жири на 21-от Фестивал за карикатура и афоризам „Струмица 2020“, ги избра најдобрите од пристигнатите 140 карикатури од 20-тина држави и...

Во Струмица повторно ќе се доделуваат 37 нови станови за социјални семејства, пријавувањето ќе трае до 15 април

Во Струмица повторно ќе се доделуваат 37 нови станови за соц…

Фев 19, 2020 Вести

Струмичани од најранливите категории на граѓани од денеска до 15 април можат да аплицираат на огласот за распределба на 37 социјални станови во Струми...

Откриени петмина мигранти кај Робово

Откриени петмина мигранти кај Робово

Фев 19, 2020 Вести

Синоќа околу 20:00 часот на влезот во селото Робово, струмичко, во товарно возило „Ивеко фургон“, со скопски регистарски ознаки, полициски службеници ...

Грипот ги празни училиштата во Струмица, над 1000 ученици отсуствуваа од настава поради сезонски грип

Грипот ги празни училиштата во Струмица, над 1000 ученици от…

Фев 19, 2020 Вести

Поради сезонскиот грип многу ученици од основните и средните училишта на територијата на општина Струмица отсуствуваат од настава. Дури 1096 ученици ...

Во петок во Струмица танцовата претстава „Пепелашка“ во изведба на лица со попреченост

Во петок во Струмица танцовата претстава „Пепелашка“ во изве…

Фев 18, 2020 Вести

По успешната премиера во април и реприза во септември 2019 година во Националната Опера и Балет во Скопје, изведба пред публиката во Гевгелија, Штип, ...