Одбојкарот од Струмица - Никола Ѓоргиев доби награда за посебни достигнувања во спортот од Агенцијата за млади и спорт

Четврток, 26 Декември 2019

Струмичанецот Никола Ѓоргиев, капитен на македонската одбојкарска репрезентација, доби признание за посебни достигнувања во спортот за 2019 година од страна на Агенцијата за млади и спорт на манифестацијата „Спортист на годината 2019“.

Главниот мотиватор на одбојкарската репрезентација на деби-настапот на ЕП 2019 и воедно нашиот најуспешен одбојкар, од говорницата се заблагодари за признанието и истото им го посвети на сите негови блиски, односно семејството, соиграчите, пријателите, неговата секојдневна поддршка.

„Мора да се заблагодарам за оваа награда за Агенцијата за млади и спорт. Чест и привилегија е да се биде тука. Благодарност до моето семејство, таа е 15 години моја поддршка, благодарност до Одбојкарската Федерација на Македонија, која ни овозможи да дојдеме од трње до ѕвезди. Исто така оваа награда не е само моја, туку и на сите соиграчи. 2019 беше феноменална година за нас, се надевам дека во 2020 ќе продолжиме во ист ритам. Имаме Европска лига, имаме квалификации и се надевам дека пак заедно ќе се радуваме“ - кажа Ѓоргиев.

Инаку, во Најдобрите на изборот на Агенцијата за млади и спорт, спортскиот клуб на Основното училиште „Видое Подгорец“ од Струмица е прогласен за Најдобар училишен клуб.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела држава

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела …

Сеп 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 од кои четворица новозаболени и во Струмица. Починале ч...

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева во Струмица

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева в…

Сеп 28, 2020 Вести

Фудбалската федерација на Македонија во соработка со УЕФА преку „Hat Trick III“ програмата за подобрување на фудбалска инфраструктура започна со изгра...

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична дела колку што ги има годините, полицијата најави поднесок до обвинителството

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична…

Сеп 27, 2020 Вести

СВР Струмица – Отсекот за општ криминалитет до Основно јавно обвинителство во Струмица ќе поднесе соодветен поднесок против 13-годишно момче од Струми...

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра обезбедуваме одржливост на домашните економски дејности и на работните места

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра о…

Сеп 27, 2020 Вести

Премиерот Зоран Заев, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на К...

Уапсени пет лица во Струмица, полицијата кај нив пронашла дрога

Уапсени пет лица во Струмица, полицијата кај нив пронашла др…

Сеп 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вчера во 23:00 часот во СВР Струмица биле лишени од слобода И.Л.Б. (19), Ј.К. (20), Ј.П. (26), Г.М. (22) и Ф.М. (22), сите од Струмица, затоа што кај ...