Пееја глумците во чест на јубилејот – 70 години Народен театар во Струмица

Сабота, 28 Декември 2019

Со песна, во еден глас, пееја глумците, но и целиот персонал на НУЦК „Антон Панов“ во чест на големиот јубилеј – 70 години Народен театар во Струмица. „Немам мило, немам драго“, ја почна Ванчо Мелев, па по него сите, го означија крајот на свеченоста по повод јубилејот.

За Струмичкиот Народен театар, за неговите 70 години е издадена монографија од авторот Ацо Гогов. Сречко Гунчев одбра 40-тина фотографии од претстави кои тој ги направил во последните 20 години, од 50-годишниот јубилеј до 70-от, а костимографот Ванчо Василев подготви изложба на костими од театарски претстави одиграни во Струмичкиот Народен театар. Кратко видео со колаж од фотографии, но и видео кадри од претстави беше прикажано на свеченоста во фоајето на Центарот за култура, а сите актери сегашни и поранешни, техничкиот персонал, но и поддржувачи, добија медали со логото „70 години Народен театар“.

На 1 мај 1949-та година почна со работа Струмичкиот Народен театар, прва претстава „Бегалка“ од Васил Илјоски, во режија на Димитар Колчаков. Од тогаш, па до денес, на сцената се поставени 393 премиери, одиграни се 4938 претстави, а ги следеле вкупно 1.303.442 гледачи, според статистиката од продадени влезници во изминатите 70 години.

„Од 70-те години на нашиот театар, мои 50 се вложени во него. Активно 35 години, формално само заминав во пензија во 2005 година, но и оттогаш постојано играм. Никогаш нема да го заборавам ноември 1969 година кога дојдов и почнав со улогата на Донка во „Бегалка“, а годинава завршив со Аманда во „Стаклена менажерија“ – ни кажа пензионираната актерка Тинка Ристевска, која на свеченоста и беше доделено специјално признание за полувековниот непрекинат настап на театарската сцена.

По свеченоста се одржа здравица во чест на големиот јубилеј, а актерите си посакаа една желба, што поскоро да заиграт на новата сцена во новиот храм на театарот кој се гради на местото на стариот Струмички театар од 2014 година, а требаше да биде готов за 18 месеци. /Р.Ѓ./

ФОТОГАЛЕРИЈА

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела држава

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела …

Сеп 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 од кои четворица новозаболени и во Струмица. Починале ч...

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева во Струмица

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева в…

Сеп 28, 2020 Вести

Фудбалската федерација на Македонија во соработка со УЕФА преку „Hat Trick III“ програмата за подобрување на фудбалска инфраструктура започна со изгра...

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична дела колку што ги има годините, полицијата најави поднесок до обвинителството

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична…

Сеп 27, 2020 Вести

СВР Струмица – Отсекот за општ криминалитет до Основно јавно обвинителство во Струмица ќе поднесе соодветен поднесок против 13-годишно момче од Струми...

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра обезбедуваме одржливост на домашните економски дејности и на работните места

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра о…

Сеп 27, 2020 Вести

Премиерот Зоран Заев, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на К...

Уапсени пет лица во Струмица, полицијата кај нив пронашла дрога

Уапсени пет лица во Струмица, полицијата кај нив пронашла др…

Сеп 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вчера во 23:00 часот во СВР Струмица биле лишени од слобода И.Л.Б. (19), Ј.К. (20), Ј.П. (26), Г.М. (22) и Ф.М. (22), сите од Струмица, затоа што кај ...