Уапсен струмичанец за насилство во кафеана во Сарај, друг заработи кривична пријава

Понеделник, 30 Декември 2019

Секторот за внатрешни работи во Струмица, до Основното Јавно обвинителство во Струмица, поднесе кривична пријава против Л.К. (34) и Д.Р. (20) и двајцата од Струмица, поради постоење основано сомнение дека пријавените сториле кривично дело „Насилство“ предвидено во КЗ, и кривична пријава против првопријавениот Л.К. (34) од Струмица, поради постоење на основано сомневање дека пријавениот сторил кривично дело „Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ предвидено во чл. 396 од КЗ – информираат од СВР Струмица.

Имено, ноќта на 29.12.2019 година, додека оштетената  била на работа како пејач со музичка група во угостителски објект во селото Сарај, во 04:50 часот, во угостителскиот објект влегле пријавените заедно со други лица и седнале на поголема маса. Првопријавениот веднаш ја повикал келнерката обраќајќи и се со зборовите: „Веднаш да ми ја нацрташ музиката на масата“, и побарал да бидат услужени со пијалок. Од страна на вработената биле послужени со пијалок, но поради страв не ги известила дека музиката веќе завршила со работа.

Во еден момент второпријавениот на оштетената почнал да ја допира по телото без нејзина согласност, упатувајќи и навредливи и вулгарни зборови, а потоа од страна на првопријавениот повеќе пати била физички нападната, навредувана со што и биле нанесени телесни повреди.

Веднаш по пријавување на настанот превземени се мерки за целосно расчистување и документирање на настанот. Кај оштетената по извршен преглед во Службата за Итна медицинска помош биле констатирани телесни повреди и истата била упатена на понатамошни прегледи во „Општа Болница“ Струмица. Додека првопријавениот поради основано сомнение дека е извршител на кривично дело „насилство“, од страна на полициски службеници е лишен од слобода и задржан во просториите на СВР Струмица.

На 29.12.2019 година, врз основа на судска наредба од Основен суд Струмица, извршен е претрес во домот и просториите на првопријавениот, каде се пронајдени 8 куршуми калибар 9 мм. По целосно расчистување и документирање на настанот од страна на СВР Струмица  изготвена е кривична пријава и доставена во ОЈО во Струмица.

Од страна на судија на претходна постапка при Основен суд Струмица на првопријавениот му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.

СВР Струмица информира дека Л.К. повеќе пати е пријавуван во СВР Струмица за извршени кривични дела од областа на насилниот криминал во изминатите години, а за дел од извршените кривични дела и правосилно осудуван. Истиот во повеќе наврати е пријавуван за нарушувања на јавниот ред и мир, како кривични дела што се гонат по приватна тужба.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ во Струмица

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ в…

Окт 01, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека поради санирање на дефект прекинато е водоснабдувањето на улицата „Бетовенова“ во Струмица. Нормализирање на водо...

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравени пациенти

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравен…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1697 тестирања, регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19. Најмногу во Скопје 77 лица, а во Струмица 9 нови слу...

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито“ и „Балканска“ во Струмица

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 1 октомври), од 08:00 до 09:30 часот ќе биде прекината електричната енергија на улиц...

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пеша…

Сеп 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вечерва околу 20:40 часот на раскрсницата од булеварот „Ленинова“ со улицата „4-ти Јули“, кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак, жена...

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници кои се борат со пандемијата

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници ко…

Сеп 28, 2020 Вести

Лекарка како супер херој насликана на ѕид во дворот на гимназијата „Јане Сандански“ во Струмица од 16-годишната Јана Мицева, а обоено од средношколци ...