Среќна Нова година, новогодишно обраќање на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски

Вторник, 31 Декември 2019

„Нека Ви е среќна, успешна и бериќетна Новата 2020 година. Бидете ми живи, здрави, среќни и исполнети со убавини и љубов. Струмица нека биде општина на спокојни семејства, топли домови и задоволни луѓе. Вековити да ви бидат сите празнувања и радувања“ – вели во новогодишното обраќање градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски.

Тој потсети на минатогодишното предновогодишно обраќање до своите сограѓани во кое им посака 2019-та да биде нивна година, година по нивна мерка. Вели оти се надева дека тие желби станаа реалност на граѓаните.

„Ако пак очекувавте повеќе од годината која заминува, еве можност тоа што го посакувавте да ви се оствари во таа што доаѓа. Сепак, треба да признаеме дека не е се до годините, туку и до нашите заложби и тежнеења истите тие години да ги направиме такви какви што ги посакуваме“ – вели градоначалникот Јаневски.

„Секој од нас има свој живот, свои желби, свои соништа, свои цели, но сите заедно имаме нешто заедничко. Заедничка ни е општина Струмица во која живеме, работиме, растеме деца и споделуваме добро и зло. Заеднички е и нашиот стремеж таа наша општина да биде достојно место за убаво живеење. Едно е повеќе од сигурно, дека во оваа измината година општина Струмица направи крупни чекори во својот развој. Ова не е мое дело, ова е наше заедничко дело, оти и јас и Вие добро знаеме дека заедно можеме многу.

Се разбира, овде не треба да застанеме. Годината што е пред нас е добар предизвик доброто да го направиме подобро, големото – поголемо, убавото – поубаво. Секој крај е само најава на нов почеток, а секој нов почеток е свртување нова страница која треба заеднички да ја испишеме со добри содржини. Тоа го правиме и ќе го правиме за заедничко добро на сите граѓани. Сплотени во љубовта кон Струмица, секој сон ќе го направиме јаве“ – кажа во своето новогодишно обраќање струмичкиот градоначалник, Коста Јаневски.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ во Струмица

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ в…

Окт 01, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека поради санирање на дефект прекинато е водоснабдувањето на улицата „Бетовенова“ во Струмица. Нормализирање на водо...

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравени пациенти

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравен…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1697 тестирања, регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19. Најмногу во Скопје 77 лица, а во Струмица 9 нови слу...

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито“ и „Балканска“ во Струмица

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 1 октомври), од 08:00 до 09:30 часот ќе биде прекината електричната енергија на улиц...

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пеша…

Сеп 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вечерва околу 20:40 часот на раскрсницата од булеварот „Ленинова“ со улицата „4-ти Јули“, кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак, жена...

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници кои се борат со пандемијата

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници ко…

Сеп 28, 2020 Вести

Лекарка како супер херој насликана на ѕид во дворот на гимназијата „Јане Сандански“ во Струмица од 16-годишната Јана Мицева, а обоено од средношколци ...