Градоначалникот на Струмица Новогодишната ноќ ја помина со штитениците во Банско, но и во новите домови на поранешни штитеници

Среда, 01 Јануари 2020

Струмичкиот градоначалник Коста Јаневски, Новогодишната ноќ ја помина во посети и празнични средби. Се дружеше со штитениците во Банско, а беше и во новите домови на поранешни штитеници на оваа јавна установа за грижа на лица со попреченост, беше и во домот на Роза Мојсовска. Си ја честитаа Новата година и си посакаа многу здравје, среќа и бериќет. Со градоначалникот беа и некои од советниците во Советот на општина Струмица.

Градоначалникот на Струмица синоќа околу 01:30 часот го посети првото новородено бебе и неговата мајка Сандра Тошева, која го донесе на свет во, како што велат лекарите, првите секунди од Новата 2020 година. Градоначалникот Јаневски на првото бебе му подари штедна книшка со сума од 20.000 денари, а на мајката и подари букет свежо цвеќе и слатки производи.

Струмичкиот градоначалник не ги заборави и дежурните во Противпожарната единица на Струмица, Итната медицинска помош, а ги посети и дежурните полицајци во Полициската станица во Струмица. Им посака успешна и плодна работа, им подари и убави подароци кои ќе си ги користат на своите работни места.

Претходниот ден градоначалникот ги посети и вработените во Филтер станицата на ЈПКД „Комуналец“ во Струмица, регионалниот Центар за управување со кризи и дежурната Стоматолошка служба на ЈЗУ „Здравствен дом“ Струмица. /Р.Ѓ./

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ во Струмица

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ в…

Окт 01, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека поради санирање на дефект прекинато е водоснабдувањето на улицата „Бетовенова“ во Струмица. Нормализирање на водо...

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравени пациенти

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравен…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1697 тестирања, регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19. Најмногу во Скопје 77 лица, а во Струмица 9 нови слу...

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито“ и „Балканска“ во Струмица

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 1 октомври), од 08:00 до 09:30 часот ќе биде прекината електричната енергија на улиц...

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пеша…

Сеп 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вечерва околу 20:40 часот на раскрсницата од булеварот „Ленинова“ со улицата „4-ти Јули“, кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак, жена...

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници кои се борат со пандемијата

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници ко…

Сеп 28, 2020 Вести

Лекарка како супер херој насликана на ѕид во дворот на гимназијата „Јане Сандански“ во Струмица од 16-годишната Јана Мицева, а обоено од средношколци ...