Отец Јаков ги пречека младите коледарчиња во црквата „Свети Петнаесет“

Понеделник, 06 Јануари 2020

Стотина млади коледарчиња продефилираа низ улиците на Струмица, пеејќи ја „Вечниот Бог“ во чест на Христовото раѓање.

Тие беа дел од 10-те илјади деца на најмасовната Бадникова поворка под мотото „Бадник за сите – Радост за сите“, која денеска се одржа во 40-тина градови и населени места во Македонија.

Околу 10:30 часот по Свечената Литургија тргнаа од црквата „Св. Димитриј и Св. Григориј Палама“ во Струмица. Продолжија низ булеварот „Маршал Тито“, преку плоштадот „Гоце Делчев“, покрај зградата на општината, низ старата Струмичка чаршија, па се до храмот „Св. Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици“.

Таму децата ги пречека Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков од кој добија благослов, но и пакетчиња со слатки производи.

„Секогаш децата се предвесници и ги пејат Божиќните песни по улиците на нашите градови, заради тоа што во детските срце нема ништо друго освен радост. И детството и тој период од животот на човекот е всушност образец и показател на онаа зошто Бог го создал човекот и во каква атмосфера замислил Бог да живее човекот. Тоа е истата онаа атмосфера во којашто живеете вие и го поминувате детството. И затоа овој радосен настан на Раѓањето Христово никој друг не може поафтентично да го посведочи од децата“ – рече во своето обраќање пред децата, г. Јаков.

Пеејќи ја Божиќната песна децата се гласници, како некогаш ангелите, на радосната вест за Христовото раѓање, објавувајќи ја на целиот град.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка крстосница беше половина час во прекин

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка…

Фев 20, 2020 Вести

Денеска околу 09:30 часот на излезот од Струмица кон Валандово, кај Куклишка крстосница, се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил и запрежно во...

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка кај Куклишка раскрсница

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка ка…

Фев 20, 2020 Вести

АМСМ информира дека од 10:00 часот сообраќајот на патниот правец Струмица - Валандово кај Куклишка крстосница, поради случена сообраќајна незгода, е в...

Опремете го домот! Плаќање на 24 рати преку ИутеКредит во салони за мебел

Опремете го домот! Плаќање на 24 рати преку ИутеКредит во са…

Фев 20, 2020 Маркетинг

Опремувањето и реновирањето на домот може да биде оптоварување за семејниот буџет, но со наменскиот потрошувачки кредит на ИутеКредит можете да купите...

Златна плакета за најдобра карикатура на Ерико Жунгуеира Аурес од Бразил

Златна плакета за најдобра карикатура на Ерико Жунгуеира Аур…

Фев 19, 2020 Вести

Меѓународното жири на 21-от Фестивал за карикатура и афоризам „Струмица 2020“, ги избра најдобрите од пристигнатите 140 карикатури од 20-тина држави и...

Во Струмица повторно ќе се доделуваат 37 нови станови за социјални семејства, пријавувањето ќе трае до 15 април

Во Струмица повторно ќе се доделуваат 37 нови станови за соц…

Фев 19, 2020 Вести

Струмичани од најранливите категории на граѓани од денеска до 15 април можат да аплицираат на огласот за распределба на 37 социјални станови во Струми...

Откриени петмина мигранти кај Робово

Откриени петмина мигранти кај Робово

Фев 19, 2020 Вести

Синоќа околу 20:00 часот на влезот во селото Робово, струмичко, во товарно возило „Ивеко фургон“, со скопски регистарски ознаки, полициски службеници ...

Грипот ги празни училиштата во Струмица, над 1000 ученици отсуствуваа од настава поради сезонски грип

Грипот ги празни училиштата во Струмица, над 1000 ученици от…

Фев 19, 2020 Вести

Поради сезонскиот грип многу ученици од основните и средните училишта на територијата на општина Струмица отсуствуваат од настава. Дури 1096 ученици ...

Во петок во Струмица танцовата претстава „Пепелашка“ во изведба на лица со попреченост

Во петок во Струмица танцовата претстава „Пепелашка“ во изве…

Фев 18, 2020 Вести

По успешната премиера во април и реприза во септември 2019 година во Националната Опера и Балет во Скопје, изведба пред публиката во Гевгелија, Штип, ...