Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија

Среда, 15 Јануари 2020

Струмичанецот Васил Гарванлиев сподели на својот Фејсбук профил дека годинава ќе биде македонски претставник на најголемиот музички фестивал Евровизија кој ќе се одржи во мај во Ротердам, Холандија.

„Од кога паметам за себе, музиката e сѐ што правам, за што постојам, а многу често беше и е единствената светла точка во мојот живот. И покрај тоа што имам долгогодишно искуство на меѓународни сцени свесен сум за предизвикот и одговорноста што претстојат за време на овој глобален настан, особено после успешниот пласман со Тамара минатата година“, напиша Гарванлиев.

Гарванлиев учествуваше на фестивалот минатата година кога истиот се одржа во Израел. Тој беше придружен вокал на македонската претставничка Тамара Тодевска, заедно со струмичанката Александра Јанева и со Антониа Гиговска, каде го постигнаа најголемиот успех на Македонија на фестивалот, освојувајќи го осмото место со песната „Proud“.

Васил е роден во Струмица. Тој ѝ стана познат на јавноста кога на 7-годишна возраст учествуваше на фестивалот „Златно славејче“ и се прослави со песната „Марионка“. На 10 години се преселува со неговото семејство во САД. Таму продолжува да го гради музичкото искуство и пее поп соло во Чикаго. На 17 години со неговото семејство е депортиран од САД и животот и образованието го продолжува во Милано, Италија, а подоцна и во Торонто, Канада каде е примен со целосна стипендија на Кралскиот конзерваториум.

Васил во 2018 година се врати во Струмица, привлекувајќи го вниманието на македонската естрада со неговата песна „Ѓердан“ која ја објави во септември. Во април минатата година го сподели својот проект насловен „Дом, патување, љубов“ кој е спој на седум македонски евергрини и традиционални песни од последните 60 години, тематски споени во три столбови на дом, патување и љубов, прикажени во сесија во живо, снимена пред ограничена публика во струмичкиот Дом на културата со поддршка на гитара од струмичанецот Горан Алиќ.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Одбојкарскиот репрезентативец Ристо Николов најдобар спортист на Струмица за 2019-та

Одбојкарскиот репрезентативец Ристо Николов најдобар спортис…

Јан 25, 2020 Вести

Одбојкарот Ристо Николов од ОК „ЏИО Струмица“ и член на македонската одбојкарска репрезентација е избран за најдобар спортист на Струмица за 2019-та г...

Утре продолжува акцијата за кроење на дрворедите во градот Струмица

Утре продолжува акцијата за кроење на дрворедите во градот С…

Јан 25, 2020 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека утре (недела, 26 јануари), продолжуваат со акцијата за кроење на дрворедите во градот Струмица. Се започнува од ...

И ловџиите се вклучија во потрага на 28-годишната Марија Брзакова

И ловџиите се вклучија во потрага на 28-годишната Марија Брз…

Јан 25, 2020 Вести

Утрово од пред општинската зграда на Општина Босилово, голем број ловџии и граѓани се приклучија на полициските службеници во потрага на исчезнатата М...

Фудбалерите на „Академија Пандев“ утре заминуваат на подготовки во Анталија, Турција

Фудбалерите на „Академија Пандев“ утре заминуваат на подгото…

Јан 24, 2020 Вести

Сениорскиот тим на ФК „Академија Пандев“ од Струмица утре заминува на подготовки во Анталија, Турција, каде ќе бидат до 7 февруари. Договорени се пет...

Во Струмица се одржа работилница за идентификација на иновативни идеи на Регионалниот бизнис центар

Во Струмица се одржа работилница за идентификација на иноват…

Јан 24, 2020 Вести

Регионалниот бизнис центар при Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во канцелариите на Центарот во Струмица, организираше работилница за...

Нема ни трага од исчезнатата Марија Брзакова од Босилово, од утре и ловџиите ќе се вклучат во потрага по неа

Нема ни трага од исчезнатата Марија Брзакова од Босилово, од…

Јан 24, 2020 Вести

Нема трага од 28-годишната Марија Брзакова од Босилово, која исчезна во саботата во утринските часови. Полициски службеници ја барат низ Струмичкиот р...

Напаѓачот на девојката, но и на полицаец е малолетник, лишен е од слобода

Напаѓачот на девојката, но и на полицаец е малолетник, лишен…

Јан 24, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 14:00 часот лишен е од слобода малолетник од селото Просениково, кој завчера околу 18:45 часот во близина на с...

Прегазил двајца пешаци во центарот на Струмица и побегнал

Прегазил двајца пешаци во центарот на Струмица и побегнал

Јан 24, 2020 Вести

Вчера во 14:30 часот на крстосница од булевар „Маршал Тито’’ и улицата „Ленинова’’ во Струмица, едно возило удрило во пешаците М.Б. (61) од Радовиш и ...