„ЏИО Струмица“ ја промовира одбојката во училиштата под покровителство на Европската одбојкарска федерација

Понеделник, 27 Јануари 2020

Дваесеттина ученици имаа можност да бидат дел од теоретската и практична настава по одбојка во Спортската сала „Партизан“, во организација на Одбојкарскиот клуб „ЏИО Струмица“, а под покровителство на Европската одбојкарска федерација (CEV).

„Некои од нив можеби ќе бидат дел од клубот „ЏИО Струмица“, ќе го следат патот на лидерите на македонската репрезентација, како што се Никола Ѓоргиев, Александар Љафтов, Владо Милев и Ѓорги Ѓоргиев“ – пишува во сторијата на официјалната веб страница на CEV.

„Поранешни и сегашни одбојкарски ентузијасти од градот се обидуваат да одржат такво ниво и да ја развијат следната генерација елитни играчи. Затоа, училишниот проект на CEV во соработка со Одбојкарската федерација на Македонија беше само едно дело од постапките на ЏИО Струмица во обид да привлече младинци кои редовно ќе започнат да играат одбојка“.

Во својата сторија, CEV пишува и дека градот Струмица е главен град на македонската одбојка на многу начини. Екипата на „ЏИО Струмица“ се актуелни национални шампиони и носители на титули во националниот куп, а три од четирите женски екипи од овој град ќе играат во втората фаза од националната лига. Покрај тоа, две третини од машката репрезентација е составена од играчи од југоистокот на балканската земја, а овој посебен тим дефинитивно го остави својот белег на Европското првенство во Љубљана во септември. Затоа, како што пишува CEV, „татковците“ на одбојка во Струмица со право се горди на резултатите што ги постигнале досега.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ во Струмица

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ в…

Окт 01, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека поради санирање на дефект прекинато е водоснабдувањето на улицата „Бетовенова“ во Струмица. Нормализирање на водо...

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравени пациенти

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравен…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1697 тестирања, регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19. Најмногу во Скопје 77 лица, а во Струмица 9 нови слу...

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито“ и „Балканска“ во Струмица

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 1 октомври), од 08:00 до 09:30 часот ќе биде прекината електричната енергија на улиц...

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пеша…

Сеп 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вечерва околу 20:40 часот на раскрсницата од булеварот „Ленинова“ со улицата „4-ти Јули“, кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак, жена...

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници кои се борат со пандемијата

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници ко…

Сеп 28, 2020 Вести

Лекарка како супер херој насликана на ѕид во дворот на гимназијата „Јане Сандански“ во Струмица од 16-годишната Јана Мицева, а обоено од средношколци ...