Општина Струмица објави препораки за загадувањето на воздухот по надминување на прагот во два последователни дена

Понеделник, 27 Јануари 2020

Општина Струмица на својата веб страница објави препораки од градоначалникот Коста Јаневски, во врска со надминување на праг за информирање на граѓаните на општина Струмица за наредните денови, а поради настанатата состојба со загадувањето на воздухот во агломерација на град Струмица, со големина до 10 микрометри PM10 (2 последователни дена на 25.01.2020 и 26.01.2020), по добиеното известување од страна на Министерството за животна средина и просторно планирање.

- Да се користи јавен превоз со мотори на плин (такси автомобили, такси
комбиња), користење на јавен превоз кога станува збор за локалните населени места,
- Приватните возилата да не се користат без поголема потреба,
- Повеќе лица да се возат со едно возило во исто време,
- Министерството за внатрешни работи да ја активира и да ја спроведе одлуката и контолата на воведениот сообраќаен режим за тешки товарни возила,
- Да не се користи како огревно средство за затоплување на простории:
прегорено отпадно масло, лакирани или обоени отпадоци од дрво и мебел, стиропор, ПЕТ амбалажа, парчиња гума и било каков синтетички материјал,
- Да се користи суво и чисто дрво без примеси од земја и отпадоци
- Печките за дрва да се користат и одржуваат според упатствата на
производителот и редовно да се чистат оџаците,
- Да се користат печките на пелети, бидејќи имаат повисока ефикасност на согорување во споредба со дрвата,
- Пелетите да бидат квалитетни, направени само од необработено дрво и без остатоци од каква било обработка (лепило, растворувачи, бои и лакови),
- Ефикасното грејно тело го загрева домот, заштедува гориво и пари и ги
намалува емисиите во атмосферата,
- На децата, старите лица, хронично болните од белодробни и срцеви
заболувања, но и за лицата кои работат на отворен простор им се препорачува ограничено движење и активности на отворен простор,
- Носење на филтер маски за дишење,
- Редовно чистење на улиците и пешачките површини во градот од страна на ЈПКД „Комуналец“.

Инаку, вечерва во 18:00 часот во Струмица, според официјалните податоци на Министерството за животна средина, е регистрирана висока концентрација од 313 ПМ10 честички во воздухот, а во изминатите два дена таа изнесуваше 375 ПМ10, синоќа во 23:00 часот, додека во саботата во 21:00 часот достигна до 381 ПМ10 честички во воздухот.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ во Струмица

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ в…

Окт 01, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека поради санирање на дефект прекинато е водоснабдувањето на улицата „Бетовенова“ во Струмица. Нормализирање на водо...

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравени пациенти

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравен…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1697 тестирања, регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19. Најмногу во Скопје 77 лица, а во Струмица 9 нови слу...

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито“ и „Балканска“ во Струмица

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 1 октомври), од 08:00 до 09:30 часот ќе биде прекината електричната енергија на улиц...

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пеша…

Сеп 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вечерва околу 20:40 часот на раскрсницата од булеварот „Ленинова“ со улицата „4-ти Јули“, кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак, жена...

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници кои се борат со пандемијата

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници ко…

Сеп 28, 2020 Вести

Лекарка како супер херој насликана на ѕид во дворот на гимназијата „Јане Сандански“ во Струмица од 16-годишната Јана Мицева, а обоено од средношколци ...