Познати четвртфиналните парови од Купот – ЏИО Струмица ќе игра со Дибра Волеј

Петок, 14 Февруари 2020

Денеска во просториите на Одбојкарската Федерација на Македонија беше извршена полудиригирана ждрепка за четвртфиналето од Купот на Македонија во машка и женска конкуренција.

КУП натпреварувањето стартуваше во средината на оваа недела со претквалификациските дуели кај дамите од кои Виктори Волеј, Студент, Јанта В.Ф и Пелистер излегоа како победници и се најдоа во 1/4 финалето. Ждрепката одлучи бранителот на титулата Работнички да го има за предизвикувач Пелистер Волеј, Виктори Волеј да се соочи со Вардар, Јанта В.Ф ќе игра против ланскиот финалист Наковски Волеј, додека последната двојка ќе ја сочинуваат Струмица жени и УГД Студент.

Во машка конкуренција, пак, ЏИО Струмица игра против дебитантот Дибра Волеј, Вардар ќе се сретне со Весна Пробиштип, Шкендија за противник ја има Лирија, додека, пак, УГД Студент ќе се соочи со Универзитет во Тетово.

Четвртфиналната фаза се игра во два добиени натпревари, првиот е закажан за 19 февруари, а вториот за 26 февруари, Доколку резултатот во победи и сет-количникот биде идентичен, за пласман во полуфиналето ќе решава таканаречен „златен“ сет до 15 освоени поени.

КУП НА МАКЕДОНИЈА, (МАЖИ) ЧЕТВРТФИНАЛЕ, ДВОЈКИ:

Дибра Волеј – Џио Струмица

Весна Пробиштип – Вардар

Шкендија – Лирија

УГД Студент – Универзитет во Тетово

КУП НА МАКЕДОНИЈА, (ЖЕНИ) ЧЕТВРТФИНАЛЕ, ДВОЈКИ:

Пелистер волеј – Работнички Скопје

УГД Студент жени – Струмица жени

Виктори волеј – Вардар жени

Јанта волеј Форца – Наковски волеј

ПРЕТКВАЛИФИКАЦИИ:

Виктори Волеј – Ускана 3:1 (25:10, 25:23, 22:25, 25:13)

Студент – Универзитет Тетово 3:1 (25:22, 20:25, 25:21, 25:18)

Пелистер В. – Македонија Макс 3:1 (21:25, 25:13, 25:13, 25:19)

Јанта В.Ф – Бами Кор 3:0 (25:21, 25:14, 25:13)

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Направен е редоследот на карневалистите за поворката на Струмичкиот карневал на 29 февруари

Направен е редоследот на карневалистите за поворката на Стру…

Фев 20, 2020 Вести

Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, во присуство на претставници на карневалските групи, вечерва во Домот на АРМ во Струмица го направи ред...

Дел од периферијата на градот Струмица четири часа ќе биде без струја, погледнете каде

Дел од периферијата на градот Струмица четири часа ќе биде б…

Фев 20, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 21 февруари), во периодот од 09:00 до 13:00 часот ќе биде прекинато снабдувањето со еле...

Амбасадорката Рејчел Галовеј го вкуси виното „Таис“, ја посети винаријата на „Грозд“

Амбасадорката Рејчел Галовеј го вкуси виното „Таис“, ја посе…

Фев 20, 2020 Вести

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј, во придружба на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски и претседателот на Советот, Марјан Даскаловски, де...

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј е во дводневна посета на Струмица

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј е во дводневна посета…

Фев 20, 2020 Вести

Амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија, Рејчел Галовеј, денеска и утре е во дводневна работна посета на Струмица. Работната посета ја за...

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка крстосница беше половина час во прекин

Автомобил удрил во запрежно возило, сообраќајот кај Куклишка…

Фев 20, 2020 Вести

Денеска околу 09:30 часот на излезот од Струмица кон Валандово, кај Куклишка крстосница, се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил и запрежно во...

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка кај Куклишка раскрсница

Во прекин патниот правец кон Валандово поради сообраќајка ка…

Фев 20, 2020 Вести

АМСМ информира дека од 10:00 часот сообраќајот на патниот правец Струмица - Валандово кај Куклишка крстосница, поради случена сообраќајна незгода, е в...

Опремете го домот! Плаќање на 24 рати преку ИутеКредит во салони за мебел

Опремете го домот! Плаќање на 24 рати преку ИутеКредит во са…

Фев 20, 2020 Маркетинг

Опремувањето и реновирањето на домот може да биде оптоварување за семејниот буџет, но со наменскиот потрошувачки кредит на ИутеКредит можете да купите...

Златна плакета за најдобра карикатура на Ерико Жунгуеира Аурес од Бразил

Златна плакета за најдобра карикатура на Ерико Жунгуеира Аур…

Фев 19, 2020 Вести

Меѓународното жири на 21-от Фестивал за карикатура и афоризам „Струмица 2020“, ги избра најдобрите од пристигнатите 140 карикатури од 20-тина држави и...