Златна плакета за најдобра карикатура на Ерико Жунгуеира Аурес од Бразил

Среда, 19 Февруари 2020

Меѓународното жири на 21-от Фестивал за карикатура и афоризам „Струмица 2020“, ги избра најдобрите од пристигнатите 140 карикатури од 20-тина држави и околу 50 афоризми од 7 држави од регионот.

Ерико Жунгуеира Аурес од Бразил е најсупешен на годинашниот фестивал со својата карикатура, освојувајќи ја златната плакета.

Жири комисијата во состав: Никола Анѓелкоски, Ацо Ѓоргиев, Александар Филев, Ристо Филчевски и Иван Јовев, сребрената плакета за карикатура му ја додели на Иваило Цветков од Бугарија, а бронзената на Мирослав Ѓеорѓиевски Миро од Македонија.

Дипломи за своите карикатури добија и Хенрик Цебула од Полска, Ердоган Басол од Турција, Ратко Маричиќ од Хрватска, Константин Казанчев и Георгии Мајоренко од Украина.

Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, специјалната награда за најдобра карикатура му ја додели на Блаже Докулевски од Македонија.

Во категоријата афоризми, првата награда ја освои Нинус Несторовиќ од Србија, втората награда за Александар Чотриќ од Србија, а третата награда за Валентин Димитров од Бугарија.

Дипломи за своите афоризми добија и Владислав Влаховиќ од Црна Гора, Миладин Бериќ од Република Српска, Босна и Херцеговина и Свето Стаменов од Македонија, додека наградата од ОО на Струмичкиот карневал за афоризам ја доби Атанас Крлевски од Македонија.

Овој Фестивал е инспириран од Струмичкиот карневал, а како главна тема ги има карневалот и еротиката. Наградите на најуспешните автори ќе им бидат доделени на 2 март, на Чист понеделник, во рамките на годинашните карневалски свечености. /Р.Ѓ./

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

53 нови случаи позитивни на Ковид-19

53 нови случаи позитивни на Ковид-19

Апр 04, 2020 Вести

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. По градови: Скопје ...

Костадинов: Во ова тешко време, мора да бидеме хумани и солидарни

Костадинов: Во ова тешко време, мора да бидеме хумани и соли…

Апр 04, 2020 Вести

Портпаролот на СДСМ и до неодамна пратеник, Костадин Костадинов, кој е дел од волонтерскиот тим на Општина Струмица, вели дека во ова тешко време, мор...

Семејството Заеви донира прехранбени пакети за сиромашни семејства, а ќе се делат преку Општинскиот штаб за заштита и спасување

Семејството Заеви донира прехранбени пакети за сиромашни сем…

Апр 04, 2020 Вести

Големи колични на хуманитарни пакети со основни прехранбени продукти за социјално загрозени семејства обезбеди семејството на поранешниот премиер, Зор...

Пазарите во Струмица утре (сабота) ќе работат до 14:00 часот

Пазарите во Струмица утре (сабота) ќе работат до 14:00 часот

Апр 03, 2020 Вести

ЈПКД „Комуналец“ Струмица ги известува сите граѓани дека утре, (сабота, 4 април), сите пазари за прехранбени и земјоделски производи на отворено, вклу...

ЕВН Македонија донира 200.000 евра за медицинска опрема и материјали

ЕВН Македонија донира 200.000 евра за медицинска опрема и ма…

Апр 03, 2020 Вести

ЕВН Македонија донира 200.000 евра на Министерството за здравство за набавка на медицинска опрема и материјали за потребите на јавниот здравствен сист...

СВР Струмица до Јавното обвинителство пријави 27 лица за прекршување на забраната за движење

СВР Струмица до Јавното обвинителство пријави 27 лица за пре…

Апр 03, 2020 Вести

СВР Струмица до надлежните обвинителства поднесе 35 кривични пријави против 36 лица, кои во претходниот период ја прекршиле забраната за движење, од к...

Уште двајца пациенти починаа од коронавирус, денеска 46 нови случаи

Уште двајца пациенти починаа од коронавирус, денеска 46 нови…

Апр 03, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст о...

Почина Мојсеј Трајковски

Почина Мојсеј Трајковски

Апр 02, 2020 Вести

По долго и тешко боледување денеска почина Мојсеј Трајковски од Струмица, најстариот брат на починатиот претседател, Борис Трајковски. Покрај Мојсеј...