Британската амбасадорка Рејчел Галовеј е во дводневна посета на Струмица

Четврток, 20 Февруари 2020

Амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија, Рејчел Галовеј, денеска и утре е во дводневна работна посета на Струмица.

Работната посета ја започна со средба на првиот човек на општината Струмица, градоначалникот Коста Јаневски и претседателот на Советот на општината, Марјан Даскаловски.

Како што информираат од општината, на средбата се разговарало на повеќе актуелни теми, биле презентирани капацитетите и можностите за развој на општина Струмица, а заеднички била потврдена заложбата за унапредување на соработката во повеќе области.

Амбасадорката Галовеј го посети СОУ „Јане Сандански“, каде присуствуваше на НАТО Караванот кој во училиштето го организираше Инфо центарот за евроатлантски интеграции. Таа се сретна и со директорката на училиштето, Невенка Стојанова, со која разговараше за функционирањето на училиштето, за неговите успеси, а беа разменети и мислења на одредени теми од областа на образованието.

Амбасадата на Велика Британија и екологистите од „Планетум“ со поддршка на ЈПКД „Комуналец“ и ученици, организираа заедничка еколошка акција на плоштадот во Струмица, собирање на пластични шишиња од домови и училишта и ги складираа во поставените специјални корпи на плоштадот.

Галовеј, обраќајки им се основците на македонски јазик, говореше за важноста од собирањето и селектирањето на отпадот, посебно пластичниот кој претставува еден од најголемите еколошки проблеми на глобално ниво.

Попладнево амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија ќе ја посети винаријата на „Грозд“ во близина на Струмица. /Р.Ѓ./

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Фабриката за мебел „11-ти Септември“ има потреба од работници

Фабриката за мебел „11-ти Септември“ има потреба од работниц…

Апр 01, 2020 Веб Билборд

Фабриката за производство на мебел „11-ти Септември“ од Струмица има потреба од двајца монтери со работно искуство и еден работник за работа на C.N.C...

Владата забрани нови вработувања во јавниот сектор, нема К-15 во јавниот сектор, нема набавка на мебел, опрема и возила

Владата забрани нови вработувања во јавниот сектор, нема К-1…

Апр 01, 2020 Вести

Владата на Република Северна Македонија го разгледа предлогот на Министерството за финансии за намалување на непродуктивни расходи поради справување с...

25 новозаболени од коронавирусот, во Струмица останува единствениот пациент

25 новозаболени од коронавирусот, во Струмица останува единс…

Апр 01, 2020 Вести

Во изминатите 24 часа регистрирани се 25 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје - 7, Куманово -7, Прилеп -2, Тетово -5, Струга -2, ...

Се отворија пазарите во Струмица, на пазар со заштитна маска и ракавици

Се отворија пазарите во Струмица, на пазар со заштитна маска…

Апр 01, 2020 Вести

Општинскиот штаб за заштита и спасување на општина Струмица ги известува граѓаните дека сите зелени пазари се отворени за продажба на земјоделски и пр...

Дел од Струмичкото корзо утре без струја од 10 до 15 часот

Дел од Струмичкото корзо утре без струја од 10 до 15 часот

Апр 01, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 2 април), во периодот од 10:00 до 15:00 часот ќе има прекин во напојувањето со елект...

Владата го донесе вториот пакет економски мерки за справување со кризата, што содржат тие

Владата го донесе вториот пакет економски мерки за справувањ…

Апр 01, 2020 Вести

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната 32-ра седница го усвои вториот пакет економски мерки за справување кризата. Деталите за сите мер...

Полицискиот час вчера во Струмица го прекршило само едно лице

Полицискиот час вчера во Струмица го прекршило само едно лиц…

Мар 31, 2020 Вести

Вчера СВР Струмица до надлежните обвинителства поднесе кривични пријави против шест лица кои во претходниот период ја прекршиле забраната за движење, ...

Завршните оценки за ова учебна година учениците ќе ги добијат според покажаните резултати додека беа на училиште

Завршните оценки за ова учебна година учениците ќе ги добија…

Мар 31, 2020 Вести

Доколку ситуацијата не дозволува учениците да се вратат во училниците до крајот на тековната наставна година, завршните сумативни оценки ќе бидат засн...