Амбасадорката Рејчел Галовеј го вкуси виното „Таис“, ја посети винаријата на „Грозд“

Четврток, 20 Февруари 2020

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј, во придружба на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски и претседателот на Советот, Марјан Даскаловски, денеска ја посети фабриката на „Грозд“ во Струмица, каде се произведува струмичката „Мастика“ и безалкохолниот бренд „Струмка“.

Сопственикот на АД „Грозд“, Васе Митев, ја запозна амбасадорката Галовеј со процесот на производство на светски познатите пијалоци, „Струмичката Мастика“ со традиција подолга од 300 години и „Струмка“, која се произведува од 1953 година.

Делегацијата предводена од амбасадорката Галовеј, ја посетија и винаријата на „Грозд“ во непосредна близина на Струмица, која располага со 700 хектари сопствени лозови насади. Таа беше импресионирана од прекрасниот амбиент на винаријата каде се произведуваат најквалитетните македонски трпезни вина. Го вкуси и виното „Таис“ гроздобер 2007, направено од Мускат-Хамбург, едно од најдобрите вина на оваа струмичка компанија, кое го има пробано и Рускиот патријарх Кирил.

Технологот Тања Митева, која го следи целиот процес на производство на вината од оваа винарија, ја запозна амбасадорката Галовеј и гостите со начинот на создавањето на вината, односно од берба на грозјето, складирањето, процесот на производство до чувањето на финалниот производ во визба длабока 6 метри под површината.

Инаку, вината на струмички „Грозд“ се добитници на повеќе награди и медали во земјава и странство и со својот квалитет се доста барани не само на европските пазари, туку и во прекуокеанските земји.

На амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија, Рејчел Галовеј, која е во дводневна посета на Струмица, ова и е прва посета на општина од кога е поставена за амбасадор во Македонија, во јули 2018 година. /Р.Ѓ./

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Фабриката за мебел „11-ти Септември“ има потреба од работници

Фабриката за мебел „11-ти Септември“ има потреба од работниц…

Апр 01, 2020 Веб Билборд

Фабриката за производство на мебел „11-ти Септември“ од Струмица има потреба од двајца монтери со работно искуство и еден работник за работа на C.N.C...

Владата забрани нови вработувања во јавниот сектор, нема К-15 во јавниот сектор, нема набавка на мебел, опрема и возила

Владата забрани нови вработувања во јавниот сектор, нема К-1…

Апр 01, 2020 Вести

Владата на Република Северна Македонија го разгледа предлогот на Министерството за финансии за намалување на непродуктивни расходи поради справување с...

25 новозаболени од коронавирусот, во Струмица останува единствениот пациент

25 новозаболени од коронавирусот, во Струмица останува единс…

Апр 01, 2020 Вести

Во изминатите 24 часа регистрирани се 25 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје - 7, Куманово -7, Прилеп -2, Тетово -5, Струга -2, ...

Се отворија пазарите во Струмица, на пазар со заштитна маска и ракавици

Се отворија пазарите во Струмица, на пазар со заштитна маска…

Апр 01, 2020 Вести

Општинскиот штаб за заштита и спасување на општина Струмица ги известува граѓаните дека сите зелени пазари се отворени за продажба на земјоделски и пр...

Дел од Струмичкото корзо утре без струја од 10 до 15 часот

Дел од Струмичкото корзо утре без струја од 10 до 15 часот

Апр 01, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 2 април), во периодот од 10:00 до 15:00 часот ќе има прекин во напојувањето со елект...

Владата го донесе вториот пакет економски мерки за справување со кризата, што содржат тие

Владата го донесе вториот пакет економски мерки за справувањ…

Апр 01, 2020 Вести

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната 32-ра седница го усвои вториот пакет економски мерки за справување кризата. Деталите за сите мер...

Полицискиот час вчера во Струмица го прекршило само едно лице

Полицискиот час вчера во Струмица го прекршило само едно лиц…

Мар 31, 2020 Вести

Вчера СВР Струмица до надлежните обвинителства поднесе кривични пријави против шест лица кои во претходниот период ја прекршиле забраната за движење, ...

Завршните оценки за ова учебна година учениците ќе ги добијат според покажаните резултати додека беа на училиште

Завршните оценки за ова учебна година учениците ќе ги добија…

Мар 31, 2020 Вести

Доколку ситуацијата не дозволува учениците да се вратат во училниците до крајот на тековната наставна година, завршните сумативни оценки ќе бидат засн...