Заврши првото полувреме од третиот „Пандев КУП 2020“

Понеделник, 09 Март 2020

Струмица, Турново и Дојран во изминатите четири дена беа домаќини на првиот дел од третиот најмасовен детски фудбалски турнир „Пандев КУП 2020“ во организација на „Академија Пандев“.

На општинското фудбалско игралиште „Филип Лазаревски“ во Струмица, стадионот на ФК „Хоризонт“ во Турново и Спортскиот комплекс на „Истатов“ во Дојран, околу 1200 млади фудбалери од генерациите 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 и 2011-та од пет држави одиграа околу 150 натпревари и дадоа 600 голови.

Кај фудбалерите од генерацијата 2006-та најдобра беше екипата „Еден на еден“, која во финалето ја победи екипата на „Академија Пандев“. За најдобар играч е прогласен Филип Митев од екипата на „Академија Пандев“, а најдобар голман Дарио Велевски од екипата „Еден на еден“.

Екипата на „Работнички“ е победник во категоријата – генерација 2007-ма, која го надигра финалистот, екипата „Топ фудбал“ од Косово. Најдобар играч е Шериф Мендерес од „Работнички“, а најдобар голман Ристе Златев од истата екипа.

Во финалниот натпревар во ганерацијата 2008-ма помеѓу екипите на „Прилеп“ и „Талент“, пехарот го освоија момците од Прилеп. И најдобриот играч во оваа генерација е од ова екипа, Габриел Талевски, додека најдобриот голман е Димитар Митковски од „Талент“.

„Национал“ од Бугарија е побидник на овој турнир во категоријата – генерација 2009-та, победувајќи ја екипата на „Работнички“. Најдобар играч е Станислав Симеонов од „Национал“, а најдобар голман Рефик Идризи од екипата на „Скупи“.

И кај фудбалерите од генерацијата 2010-та најдобра беше екипата на „Национал“ од Бугарија, кои ги победија домаќините „Академија Пандев“. За најдобар играч е прогласен Матеј Бојчевски од „Академија Пандев“, а за најдобар голман Алек Михајлов од „Национал“.

Во генерацијата 2011-та пехарот го освои екипата на „Кичево“ со победа над екипата „Еуроспорт“. Најдобар играч е Борис Матески од „Кичево“, додека најдобар голман Калис Кузмановски од „Еуроспорт“.

„Второто полувреме“, односно вториот дел на „Пандев КУП 2020“, ќе се одржи во првата недела на месец август во Струмица и Скопје, на кој ќе учествуваат 48 екипи со околу 900 млади фудбалери од генерациите 2003, 2004, 2005 и 2006-та.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Нема нов случај регистриран со коронавирус во Струмица, на ниво на држава 26 новозаболени

Нема нов случај регистриран со коронавирус во Струмица, на н…

Мар 30, 2020 Вести

Во изминатите 24 часа во Струмица не е регистриран случај со коронавирус, засега останува само едно лице потврдено во текот на вчерашниот ден. Вкупнат...

Граѓаните да пријават на 191 во кој маркет има зголемени цени

Граѓаните да пријават на 191 во кој маркет има зголемени цен…

Мар 30, 2020 Вести

Граѓаните да не креваат паника, затоа што лимони и друго јужно овошје има, а трговците на големо и на мало да не се обидуваат да прават манипулации со...

26 нови случаи на коронавирус, почина уште едно лице

26 нови случаи на коронавирус, почина уште едно лице

Мар 30, 2020 Вести

„Во изминатите 24 часа се регистрирани 26 нови случаи на коронавирус во земјата. Целосен преглед за состојбата по градови ќе испратиме дополнително, б...

Синоќа 14 лица во Струмица ја прекршиле забраната за движење од 16 до 5 часот

Синоќа 14 лица во Струмица ја прекршиле забраната за движење…

Мар 30, 2020 Вести

Ноќта помеѓу 29 и 30 март на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица, вкупно 31 граѓанин ги прекршиле прописите и наредбите предвидени од ...

Утре прекин на струјата на дел од булеварот „Гоце Делчев“ во Струмица

Утре прекин на струјата на дел од булеварот „Гоце Делчев“ во…

Мар 30, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична...

Забрани нема, а улиците празни: Струмичанец во Флорида на духовит начин раскажува за корона кризата

Забрани нема, а улиците празни: Струмичанец во Флорида на ду…

Мар 29, 2020 Магазин

Струмичанецот Кирил Петров, кој веќе 20 години живее во Флорида, САД, ја користи социјалната мрежа Инстаграм за да долови каков е „маабето“ за корона ...

Јаневски: Да се почитува личноста и угледот на секој поединец независно дали е инфициран, тестиран, во самоизолација или во карантин

Јаневски: Да се почитува личноста и угледот на секој поедине…

Мар 29, 2020 Вести

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски со апел до своите сограѓани по објавувањето на информацијата дека едно лице од Струмица е заболено...

Не етикетирајте, не осудувајте и не ширете лажни информации - се огласи една од девојките која беше снимена како влегува на Инфективно

Не етикетирајте, не осудувајте и не ширете лажни информации …

Мар 29, 2020 Вести

Во петокот преку социјалните мрежи во пораки се споделуваше видео од три женски лица како со амбулантно возило се донесени во Инфективното одделение и...