Новинарот Ване Трајков добитник на наградата на ЗНМ за најдобро новинарско известување

Четврток, 19 Март 2020

Новинарот Ване Трајков од Струмица е добитник на наградата за најдобро новинарско известување на теми од локално и регионално значење за 2019 година на Здружението на новинари на Македонија.

Ване Трајков наградата ја доби за неговите прилози за откривање на проблематичниот договор на ЈПКД „Комуналец“ Струмица со приватна фирма за подигање на смет за период од една година за сума од 1.200.000 евра.

Ване Трајков 25 години е во новинарската фела. Првите чекори во новинарство ги прави како водител-новинар на „Рекс радио“ во Струмица, а потоа во некогашната Радио Телевизија Струмица. Новинарската кариера ја продолжува во регионалната ТВ канал ВИС, каде е и сега вработен како новинар-уредник. Пишуваше теми од Струмичкиот регион и за весникот „Вест“. Ване Трајков во моментот е дописник од Струмица и регионот на Телевизија 24, Радио Канал 77 и интернет порталот „Сакам да кажам“. Тој е дел од основачите на Здружението за граѓанско општество и медиумска писменост „МЕДИЈА ИНФОНЕТ“ од Струмица, формирано во јануари минатата година, со цел промоција на професионалното новинарство и информации со факти и аргументи.

Од годинашните награди на ЗНМ по повод 74 години од основањето на здружението, наградата „Крсте Петков Мисирков“ за животно дело и беше доделена на долгогодишната новинарка на МРТ и известувач од Собранието, Мира Костиќ, која годинава стави крај на својата богата новинарска кариера. Наградата „Јашар Еребара“ за истражувачко новинарство им припадна на новинарите на емисијата „360 степени“, Зоран Јовановски и Славица Филиповска, за прилогот со наслов „360 на терен со УЈП – итроштини и ургенции на секој чекор“. 

Поради ситуацијата со коронавирусот во државата и препораките на институциите за избегнување на групни собири, ЗНМ овој пат нема да организира настан за свечено доделување на наградите. Оттаму, Здружението на новинарите на Македонија им честита на добитниците на наградите и ги охрабрува колегите да продолжат со добрата работа и оваа година во интерес на јавноста со подготвување на квалитетни новинарски прилози. /Р.Ѓ./

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Нема нов случај регистриран со коронавирус во Струмица, на ниво на држава 26 новозаболени

Нема нов случај регистриран со коронавирус во Струмица, на н…

Мар 30, 2020 Вести

Во изминатите 24 часа во Струмица не е регистриран случај со коронавирус, засега останува само едно лице потврдено во текот на вчерашниот ден. Вкупнат...

Граѓаните да пријават на 191 во кој маркет има зголемени цени

Граѓаните да пријават на 191 во кој маркет има зголемени цен…

Мар 30, 2020 Вести

Граѓаните да не креваат паника, затоа што лимони и друго јужно овошје има, а трговците на големо и на мало да не се обидуваат да прават манипулации со...

26 нови случаи на коронавирус, почина уште едно лице

26 нови случаи на коронавирус, почина уште едно лице

Мар 30, 2020 Вести

„Во изминатите 24 часа се регистрирани 26 нови случаи на коронавирус во земјата. Целосен преглед за состојбата по градови ќе испратиме дополнително, б...

Синоќа 14 лица во Струмица ја прекршиле забраната за движење од 16 до 5 часот

Синоќа 14 лица во Струмица ја прекршиле забраната за движење…

Мар 30, 2020 Вести

Ноќта помеѓу 29 и 30 март на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица, вкупно 31 граѓанин ги прекршиле прописите и наредбите предвидени од ...

Утре прекин на струјата на дел од булеварот „Гоце Делчев“ во Струмица

Утре прекин на струјата на дел од булеварот „Гоце Делчев“ во…

Мар 30, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична...

Забрани нема, а улиците празни: Струмичанец во Флорида на духовит начин раскажува за корона кризата

Забрани нема, а улиците празни: Струмичанец во Флорида на ду…

Мар 29, 2020 Магазин

Струмичанецот Кирил Петров, кој веќе 20 години живее во Флорида, САД, ја користи социјалната мрежа Инстаграм за да долови каков е „маабето“ за корона ...

Јаневски: Да се почитува личноста и угледот на секој поединец независно дали е инфициран, тестиран, во самоизолација или во карантин

Јаневски: Да се почитува личноста и угледот на секој поедине…

Мар 29, 2020 Вести

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски со апел до своите сограѓани по објавувањето на информацијата дека едно лице од Струмица е заболено...

Не етикетирајте, не осудувајте и не ширете лажни информации - се огласи една од девојките која беше снимена како влегува на Инфективно

Не етикетирајте, не осудувајте и не ширете лажни информации …

Мар 29, 2020 Вести

Во петокот преку социјалните мрежи во пораки се споделуваше видео од три женски лица како со амбулантно возило се донесени во Инфективното одделение и...