Заев предлага во наредните два месеци минимална плата од 14.500 денари за вработените во јавната администрација, вклучувајќи ги и министрите, пратениците

Недела, 22 Март 2020

Владеачката СДСМ ќе предложи на Владата, вработените војавниот сектор да земаат минимална плата од 14.500 денари. Минимална плата да добиваат и функционерите и народните избраници. Ова е една од предлог мерките за спас на на економијата од корона кризата што ги соопшти лидерот на СДСМ, Зоран Заев, а ќе бидат доставени до Владата. Овој предлог нема да важи за вработените во здравството, полицијата и одбраната, потенцираше Заев, кој меѓудругото предложи и други мерки за да се преброди ова криза и да се зачува секое работно место во земјава.

„Сите функционери и раководители одат на минимална плата. Пратеници, премиерот, вицепремиерите, градоначалници судии и обвинители за април и мај ќе земат минимална плата. Исто така и јавната администрација и на државно и на локално ниво. Ова мерка не важи за лекарите и медицинскиот и помошен персонал, за полицајците и војниците и тие што им помагаат“ - кажа Заев, кој подвлече дека ова држава е изградена на принципите за солидарност и меѓусебно помагање.

Претседателите и членовите на Советите на општините, како што најави ќе работат без надомест, исто како членовите на управните одбори, а парите ќе одат во фондот за борба против коронавирусот.

СДСМ предлага обезбедување од државата минимална плата за секој вработен за април и мај во приватните фирми погодени од кризата. За граѓаните кои останале без работа, поради кризата, државата да исплаќа месечна плата од 50% од просечната плата.

СДСМ предлага одложување на кредитите на граѓаните и на фирмите погодени од кризата за три месеци, како и забрана фирми да одат во стечај во овој период.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Почуствуван земјотрес во Струмица

Почуствуван земјотрес во Струмица

Мај 28, 2020 Вести

Вечерва во 22:51 и 22:52 часот е почуствуван земјотрес во струмичкиот регион со јачина од 2,5 степени според европската макросеизмичка скала на длабоч...

Денеска 38 нови случаи на Ковид-19, двајца починаа

Денеска 38 нови случаи на Ковид-19, двајца починаа

Мај 28, 2020 Вести

Во последните 24 часа направени се 560 тестирања, а регистрирани се 38 нови случаи на Ковид-19. По градови, во Скопје 24, во Куманово и Штип 4, Во Тет...

Корисниците на платежните картички за купување на македонски производи парите ќе ги добијат до 3 јули, а треба да ги потрошат до 31 јули

Корисниците на платежните картички за купување на македонски…

Мај 28, 2020 Вести

Корисниците на платежните картички за купување на македонски производи и услуги од домашни компании од третиот владин сет на економски мерки своите 9...

Прекинато е водоснабдувањето во реонот кај транзитниот пат

Прекинато е водоснабдувањето во реонот кај транзитниот пат

Мај 28, 2020 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека денеска (четврток, 28 мај), до 13.00 часот, поради изведба на водоводната мрежа без водоснабдување ќе би...

Во денешната крводарителска акција под покровителство на „АЛ-МАКС“ собрани 40 единици крв

Во денешната крводарителска акција под покровителство на „АЛ…

Мај 27, 2020 Вести

Денеска во Службата за трансфузиона медицина во Струмица се организираше крводарителска акција под покровителство на Рафинеријата за масло „АЛ-МАКС“ о...

Утре се отвораат кафетериите и рестораните со работно време до 22:00 часот, на маса по двајца, четворица ако се семејство

Утре се отвораат кафетериите и рестораните со работно време …

Мај 27, 2020 Вести

Од утре, четврток, 28 мај може да отпочнат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие објекти (тераси)...

Тројца почината од Ковид-19, 25 новозаразени и 17 оздравени пациенти

Тројца почината од Ковид-19, 25 новозаразени и 17 оздравени …

Мај 27, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа тројца пациенти со Ковид-19 починале. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни ...

Се проширува дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Струмица за дополнителни 7 километри

Се проширува дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Стру…

Мај 27, 2020 Вести

Деновиве започна проширувањето на дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Струмица во должина од 7 километри, во рамките на проектот за подобрување...