СДСМ побара одговорност за скандалот со упадот на полицијата во магацин каде се подготвуваа хуманитарни пакети

Четврток, 30 Април 2020

Структури на Наќе Чулев во полицијата на скандалозен начин се обидуваат да попречат хуманитарна акција која се одвива повеќе од еден месец. И во време на ваква сериозна криза наместо да помогнат ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски на било кој начин гледаат како им одмагаат на граѓаните, рече портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов на денешната прес-конференција што ја одржа во Струмица, пред седиштето на СВР Струмица.

Интегрален текст од прес конференцијата:

„Структури на Наќе Чулев во полицијата на скандалозен начин се обидуваат да попречат хуманитарна акција која се одвива повеќе од еден месец. И во време на ваква сериозна криза наместо да помогнат ВМРО-ДППМНЕ и Христијан Мицкоски на било кој начин гледаат како им одмагаат на граѓаните. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не знаат да донираат, да помагаат, да дадат, знаат само да грабаат од граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ со полициски режимски структури синоќа до рани утрински часови вршеше притисок и закани врз волонтери и членови на граѓанска организација. Се држеа млади волонтери во полициска станица, им се закануваа, само затоа што некој добил партиска задача и му пречи солидарноста. Граѓаните уште еднаш може да се потсетат на режимското МВРО-ВМРО. Скандалозното однесување на полицијата во Струмица покажува дека Чулев ја злоупотребува полицијата во политички цели на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа се истите манири кои 11 години ги практикуваше режимот. Тоа е ВМРО-ДПМНЕ. Бараме одговорност за овој скандал што се случи овде во Струмица, каде преку злоупотреба на полиција и државни институции ВМРО-ДПМНЕ, Чулев и Мицкоски се обидоа да спречат хумана, солидарна акција за помош на нашите сограѓани. Законите мора да важат за сите и за оваа злоупотреба одговороност мора да има. Очекуваме МВР и сите надлжени институции да отворат истрага за овој скандал и да соопштат на јавноста кој ќе понесе одговорност. Хуманоста и помагањето на граѓаните немаат никаква врска со политика, тоа се морални и човечки вредности. Ниту една злоупотреба на ВМРО-ДПМНЕ не може да ја спречи хуманоста. ВМРО-ДПМНЕ со нивните полициски структури нема да ја спречат нашата, струмичка, македонска солидарност“ – кажа Костадинов.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Утре од 08:30 до 15:30 часот прекин на електричната енергија во реонот Хамзали

Утре од 08:30 до 15:30 часот прекин на електричната енергија…

Авг 04, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 5 август), во периодот од од 08:30 до 15:30 часот без електрична енергија ќе бидат кори...

Во Струмица регистриран нов случај со ковид-19, активни се 22-ца

Во Струмица регистриран нов случај со ковид-19, активни се 2…

Авг 04, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи со ковид-19. По градови...

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затво…

Авг 04, 2020 Вести

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничните служби на граничните премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“ од страна на грч...

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу кои и 42-годишен струмиченец

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу …

Авг 02, 2020 Вести

Синоќа околу 02:00 часот после полноќ се случила сообраќајка на патот Радовиш - Штип, во која две лица се повредени, штипјанец и струмичанец. „На 02...

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија денеска 166 нови случаи

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија ден…

Авг 02, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најмногу...

Јаневски: Овој голем ден е најаргументираниот и најсилниот одговор на прашањето - Кои сме, што сме и која е нашата татковина?

Јаневски: Овој голем ден е најаргументираниот и најсилниот о…

Авг 02, 2020 Вести

По повод 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ, денеска во Струмица беше одбележан Денот на Републиката - 2 авг...

Денеска е Свети Илија

Денеска е Свети Илија

Авг 02, 2020 Магазин

Македонските православни верници денеска го слават Денот на Свети Илија. Свети Илија или Громовник, проповедал 25 години. Се слави во денот кога се ме...

Синдикатот реагира: Струјата не смее да поскапи

Синдикатот реагира: Струјата не смее да поскапи

Авг 01, 2020 Вести

Најостро реагираме на скандалозната Одлука на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на струјата за високи 7,4% и бараме истата веднаш да...