Испечатете ја страната

СДСМ побара одговорност за скандалот со упадот на полицијата во магацин каде се подготвуваа хуманитарни пакети

Четврток, 30 Април 2020

Структури на Наќе Чулев во полицијата на скандалозен начин се обидуваат да попречат хуманитарна акција која се одвива повеќе од еден месец. И во време на ваква сериозна криза наместо да помогнат ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски на било кој начин гледаат како им одмагаат на граѓаните, рече портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов на денешната прес-конференција што ја одржа во Струмица, пред седиштето на СВР Струмица.

Интегрален текст од прес конференцијата:

„Структури на Наќе Чулев во полицијата на скандалозен начин се обидуваат да попречат хуманитарна акција која се одвива повеќе од еден месец. И во време на ваква сериозна криза наместо да помогнат ВМРО-ДППМНЕ и Христијан Мицкоски на било кој начин гледаат како им одмагаат на граѓаните. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не знаат да донираат, да помагаат, да дадат, знаат само да грабаат од граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ со полициски режимски структури синоќа до рани утрински часови вршеше притисок и закани врз волонтери и членови на граѓанска организација. Се држеа млади волонтери во полициска станица, им се закануваа, само затоа што некој добил партиска задача и му пречи солидарноста. Граѓаните уште еднаш може да се потсетат на режимското МВРО-ВМРО. Скандалозното однесување на полицијата во Струмица покажува дека Чулев ја злоупотребува полицијата во политички цели на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа се истите манири кои 11 години ги практикуваше режимот. Тоа е ВМРО-ДПМНЕ. Бараме одговорност за овој скандал што се случи овде во Струмица, каде преку злоупотреба на полиција и државни институции ВМРО-ДПМНЕ, Чулев и Мицкоски се обидоа да спречат хумана, солидарна акција за помош на нашите сограѓани. Законите мора да важат за сите и за оваа злоупотреба одговороност мора да има. Очекуваме МВР и сите надлжени институции да отворат истрага за овој скандал и да соопштат на јавноста кој ќе понесе одговорност. Хуманоста и помагањето на граѓаните немаат никаква врска со политика, тоа се морални и човечки вредности. Ниту една злоупотреба на ВМРО-ДПМНЕ не може да ја спречи хуманоста. ВМРО-ДПМНЕ со нивните полициски структури нема да ја спречат нашата, струмичка, македонска солидарност“ – кажа Костадинов.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела држава

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела …

Сеп 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 од кои четворица новозаболени и во Струмица. Починале ч...

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Реп…

Сеп 25, 2020 Вести

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“. Општината Струмица најпрво ги започна градежните активности за решавање на пробле...

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови случаи

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови с…

Сеп 25, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 1504 тестирања, регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19, меѓу кои ...

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку Филтер станицата ќе имат прекин на водоснабдувањето од 6 до 17 часот

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека утре (петок, 25 септември), поради чистење на резервоарите на Филтер станицата „Иловица“, ќе има преки...

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на Буџетот за тековната 2020 година

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на …

Сеп 24, 2020 Вести

Денеска се одржа 39-та седница на Советот на општина Струмица на која што беше усвоена предлог-одлуката за измена и дополнување на Буџетот на општина ...

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во Струмица, денеска 14 нови случаи

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19, најмногу во Скопје 58 лица, па следува Струмица со 1...

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна презентација

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна …

Сеп 24, 2020 Вести

Јавното претпријатие за државни патишта ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, спој со А1 во должина од 25 километри. Во петок, 25 септември, с...

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира во Уметничка галерија

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира в…

Сеп 23, 2020 Вести

Започна со реализација проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“. Пренамената се врши на просторот под градскиот плош...