„Отворено срце“ - пријатен Дом за стари лица опкружен со прекрасен амбиент

Четврток, 07 Мај 2020

Домот за стари лица „Отворено срце“, сместен во поранешниот комплекс „Цареви кули“ над Струмица на надморска висина од 600 метри во прекрасна и недопрена природа, нуди сместување на стари лица со 24-часовна грижа.

„Нашата мисија е да обезбедиме топол и пријатен дом за вашите родители и да се посветиме на нивното здравје и долговечност. Комплексот овозможува секојдневни разновидни активности како во домашни услови. Собите се на база на апартмани за едно, две или три лица и посебен дел за лица со специјална нега. Секоја соба е опремена со неопходна опрема за нормално живеење и купатило во самата соба“ – велат од Домот за стари лица „Отворено срце“.

Домот за стари лица со Дневен центар „Отворено срце“ е институција која има професионално обучен кадар, како што се социјален работник, доктор, медицински сестри, физиотерапевт, геро домаќинка, како и професионални кувари за подготвување на вкусна храна со продукти од руралните средини.

Начинот на живот на старите лица ќе им биде променет од самотничко живеење во четири ѕида во живот со активности во градинарскиот клуб, клубот за готвење, клуб за уметност и занаети, рекреативни лесни вежби, дневни прошетки и слично.

Тимот на „Отворено срце“ ве очекува да се стави на ваше располагање, бидејќи грижата за вашите најблиски стари лица е нивна основна цел.

Заинтересираните граѓани за престој во Домот за стари лица можат да закажат преку телефонскиот број: 075/499-188.

Комерцијална објава

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела држава

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела …

Сеп 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 од кои четворица новозаболени и во Струмица. Починале ч...

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева во Струмица

ФФМ започна со изградба на модерен терен со вештачка трева в…

Сеп 28, 2020 Вести

Фудбалската федерација на Македонија во соработка со УЕФА преку „Hat Trick III“ програмата за подобрување на фудбалска инфраструктура започна со изгра...

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична дела колку што ги има годините, полицијата најави поднесок до обвинителството

13-годишно момче од Струмица за два месеци направил кривична…

Сеп 27, 2020 Вести

СВР Струмица – Отсекот за општ криминалитет до Основно јавно обвинителство во Струмица ќе поднесе соодветен поднесок против 13-годишно момче од Струми...

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра обезбедуваме одржливост на домашните економски дејности и на работните места

Заев: Со пакетот 4 економски мерки вреден 470 милиони евра о…

Сеп 27, 2020 Вести

Премиерот Зоран Заев, одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на К...

Уапсени пет лица во Струмица, полицијата кај нив пронашла дрога

Уапсени пет лица во Струмица, полицијата кај нив пронашла др…

Сеп 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вчера во 23:00 часот во СВР Струмица биле лишени од слобода И.Л.Б. (19), Ј.К. (20), Ј.П. (26), Г.М. (22) и Ф.М. (22), сите од Струмица, затоа што кај ...