Даскаловски: На 1 јуни 2017 година, Владата на Илинденска се ослободи од режимските пранги на ДПМНЕ

Понеделник, 01 Јуни 2020

Претседателот на Општинската организација на СДСМ во Струмица, Марјан Даскаловски на прес конференција потсети дека се навршија три години откако СДСМ го презеде раководењето со државата.

Интегрален текст од прес конференцијата:

На 1 јуни 2017 година, Владата на Илинденска се ослободи од режимските пранги на ДПМНЕ.

Северна Македонија во 2016 година беше оценета како „заробена држава” од страна на Европската Комисија, со заробени институции и клучни сектори во општеството. За овие три години ja извадивме земјата на прав пат, а денес знаеме дека заедно со граѓаните можеме уште повеќе и уште подобро.

Остваривме две од од нашите најголеми стратешки цели, она што со децении на моменти изгледаше и невозможно.

Ние сме 30-та земја членка на НАТО. Македонското знаме се вее пред седиштето на НАТО, а македонските граѓани се горди на тоа.
И конечно, имаме одлука за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

За жал, кога носевме историски одлуки, кога чекоревме на прав пат кон полноправно членство во НАТО и отворање на преговори со ЕУ, немавме сојузник во најголемата опозициска партија предводена од Христијан Мицкоски.

Мицкоски покажа дека нема ниту став, ниту зрелост, ниту чувство за одговорност за националните интереси, кога требаше да се прават нужни политички компромиси за да се одблокираат процесите кои беа во децениски ќорсокак поради деструктивните политики на неговиот политички ментор, Никола Груевски.

Кога СДСМ ја презеде власта немаше никаков економски раст. Од минус ја кренавме економијата во плус. Го стабилизиравме и долгот, а девизните резерви се зголемија за над 800 милиони евра.

Со зголемениот економски раст овозможивме и раст на вработеноста. Oбебедивме пораст на нето платата. Минималната плата достигна 14. 500 денари. Просечната пензија изнесува 15.500 денари.
Го воведовме правото на социјална пензија од 6.000 денари, за лица кои немаат 15 години стаж. За првпат воведовме минимален гарантиран приход и ја зголемивме социјалната помош за 300 отсто.

Почитувани граѓани,

Во овие 3 години докажавме дека се грижиме. Успеавме да ја вратиме довербата во социјалниот и во здравствениот систем.

Продолжуваме понатаму. Можеме уште повеќе и уште подобро.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Струмица 32 новозаразени, во Македонија во едно деноноќие починале 22 пациенти од ковид-19

Во Струмица 32 новозаразени, во Македонија во едно деноноќие…

Окт 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1901 тестирања, регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19, од кои 32 и во Струмица. Најмногу во Скопје 271 лице...

Пораз на „Академија Пандев“ на гости кај „Македонија ЃП“

Пораз на „Академија Пандев“ на гости кај „Македонија ЃП“

Окт 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Пораз од 3:1 на струмичкиот прволигаш „Академија Пандев“ во првенствениот натпревар на гостински терен од екипата на „Македонија Ѓорче Петров“. Стреле...

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

Окт 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19. Преку Центарот за јавно здравје во Струмица регистри...

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 легла ќе биде наменет за лекување на ковид пациенти од југоистокот

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 л…

Окт 24, 2020 Вести

„Разговаравме како постепено да се подготви дел од новото крило на болницата, кое е што е целосно опремено со кревети и со централен довод на кислород...

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден починат и 10 оздравени пациенти

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден …

Окт 23, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Според денешното соопштение од Министерството за здравство, во последните 24 часа од направените 2367 тестирања, регистрирани се 518 нови случаи на ко...

Македонија денеска празнува - 127 години од основањето на Македонска Револуционерна Организација во Солун

Македонија денеска празнува - 127 години од основањето на Ма…

Окт 23, 2020 Вести

Денеска е 23-ти октомври, Денот на македонската револуционерна борба и 127 години од основањето на Македонска Револуционерна Организација во Солун во ...

Струмичанката Јована Тренчевска е нов директор на Државниот инспекторат за труд

Струмичанката Јована Тренчевска е нов директор на Државниот …

Окт 22, 2020 Вести

Аљајдин Хавзиу е разрешен од должноста директор на Државниот инспекторат за труд и на таа позиција е именувана Јована Тренчевска од Струмица, дипломир...

24 лица тестирани преку Центарот за јавно здравје во Струмица се позитивни на ковид-19, еден пациент починал

24 лица тестирани преку Центарот за јавно здравје во Струмиц…

Окт 22, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Според денешниот ковид извештај на Министерството за здравство, 24 лица тестирани во Центарот за јавно здравје во Струмица се позитивни на ковид-19. Е...